Ana içeriğe atla

C# Proje 20 MB Vocabulary v2.0Merhabalar kıymetli arkadaşlar. Yepyeni bir program tanıtım ve kod paylaşım yazımla yine beraberiz. 2 gün önce 4 yıl önce yazdığım ve 1. versiyon olarak paylaştığım Vocabulary programının bugün diğerinden bir sene sonra yazdığım 2. versiyonunu paylaşacağım. Daha rahat kullanabilmeniz içinde sizlere bu yazımla beraber yardımcı olmaya çalışacağım.

Bir önceki versiyonda kelime ekleyebiliyorduk ama bu programda zaten 61 500 tane kelime mevcut o yüzden kelime ekleme bölümü ve kelime test etme bölümü yok. Sadece pratik bir şekilde kelime ezberlemeye odaklandım.


Bundan 3 yıl önce yazılmış bir programdır. Ben tasarımını biraz daha kullanılabilir gözü yormucak fontlarla daha optimize hale getirdim. İlk versiyonundan da resimler koyacağım ne durumdan ne duruma gelmiş daha net görebilmeniz adına.

O zaman başlayalım.

MB VOCABULARY v2.0

İlk olarak eski halinden fotoğraflar paylaşayım.
Geliştirme aşamasından itibaren son haline kadar bir kaç fotoğraf görmüş olduk.

Ve yeni versiyonumuz.


Programımız tek formdan oluştmaktadır. İlk gelen ekranda gerekli animasyon ve yönlendirmelerle yapmanız gerekenler belirtilmektedir. İlk kaç kelime çalışmak istediğimizi seçiyoruz.


Daha sonra aşağıdaki bölümün ışıkları yanıyor ve serüven başlamış oluyor. Seçtiğiniz kelime adetince kelimeyi program rastgele getiriyor. Burada programın nevi şahsına münhasır özellikleri mevcut.
Bir alt formlarda bahsedeceğim.İleri geri tuşları ile kelimeler arasında geçiş yapabilmekteyiz. Kelime ezberlerken çoğu zaman başıma gelen bir durumu programa yansıttım. Bazı kelimeleri tek okuyuşta hemen ezberleyebilirken bazı kelimelerde bir kaç kere tekrar etmiş olmama rağmen aklımda kalmayabiliyor. Burada da bu özelliğimizi şöyle hayata geçirdim. Çok iyi öğrendiğimi düşündüğüm kelimeyi kalp işaretli butona tıklayarak favorilerime alabilmekteyim. Öğrenemediğim kelimeyide birazdan tekrar et bölümünde tekrar çalışabilmek için çarpı görünen butona basarak pas geçebilmekteyim.


İlk programımızda olmayan bir özellik süre. Süre ile ezberlemeye çalışmak hem hız katmakta hemde öğrenebilmeyi kolaylaştırdığını düşünüyorum. Süreli çalışma konusunda esinlendiğim şeyde şu oldu sınav zamanları tüm gece çalıştıklarımızın değil sınav salonu önünde son 5 dk kala baktığımız şeyleri daha çabuk öğrenebildiğimizden esinlenerek süre kısıtının beyni öğrenme konusunda zorladığını düşünerek ekledim. 

Burada normal çalışma zamanı gerçek çalışma zamanı nedir diye aklınıza gelebilir. Onuda kısaca anlatayım. Hepiminizin başına geliyordur. Ders çalışacağım diye oturduktan sonra bir Facebook'a bakayım bir nette geziyim deyip çalışmamıza ara verdiğimiz olur. 5 dk diye açarız neti ama geri döndüğümüzde 1 saat 2 saat geçmiş bile olabilir. Burada normal çalışma zamanı programda çalışmaya başladığınız anda çalışmaya başlar. Gerçek çalışma zamanı ise bizim elimizdedir. Eğer burada çalışmak dışında bir iş yapacak olursak gerçek çalışma zamanını durdurabiliriz. Ne kadar ara verdiğimizi geri döndüğümüzde görebiliriz. 

Aslında verim ölçümüyle biraz kendimi böyle yerlerde çok vakit geçirmemek için uyarmak için yaptığım bir bölümdü. İşaretli bölümdeki en sağdaki süreyi durdurur ortadaki başlatır ve en soldaki kronometreyi sıfırlar.İşaretli bölüme dikkatleri çekelim. Mesela 20 kelime çalıştınız ve artık tekrarları ile beraber ezberlediğinize kanaat getirdiniz yeni kelimeler görmek çalışmak istiyorsunuz. Buradaki en soldaki yeninden anlamına gelen butona tıklamanız yeterli gelecektir. Ortadaki MB butonu sizi yararlanabilmeniz adına internet sayfama götürecektir. En sağdski sağa ok işareti de tekrar et bölümüne geçmek için kullanılır. Ona tıkladığımız anda kelime çalış bölümünün ışıkları söner tekrar et bölümünün ısıkları yanacaktır.


Kullanıcılarımızın daha rahat kullanabilmeleri için en aşağıdaki bilgilendirme bölümümüz vardır. Bu bölüm form üzerinde hangi nesnenin üzerine giderseniz o nesnenin ne görevi olduğunu sizlere gösterecektir.

Bu bölüm simge durumuna küçültülebilir. Yada tamamen kapatılabilmektedir. Köşesindeki butonlar bunun için varlar.


Simge durumuna küçülttüğümüzde çerceve ile gösterdiğim buton şeklini alacaktır. Tıkladığımızda ise açılacaktır.


Tüm kelimeleri çalıştığınızda o tur için böyle bir uyarı ile bilgilendiriliyoruz.


Sağ oka bastık ve tekrar et bölümüne geçtik. Burada ilk neyi  tekrar edeceğimiz soruluyor. Pas geçtiklerimi tıklar onaylarsak sadece pas geçtiğimiz kelimeleri tekrar çalışmamızı sağlıcaktır. Aynı böyle olduğu gibi sadece favorilerimi yada tüm hepsini tekrardan çalışabilirim.


Aşağıdaki bölümler sol taraf ile aynıdır. Burada da sol ok Kelime Çalış bölümüne geçmemize yardımcı olacaktır.


İpucu kısımlarının ikisini de kapattığımıızda formumuz yeniden boyutlandırılacaktır.


İstersek ipucu kısımlarını yukardaki görünen bölümden de açıp kapatabilmekteyiz.

Bu kadardı kıymetli arkadaşlar. Böyle büyük bir emekle hazırlanan veri tabanının olduğu bir projeyi kolay kolay ücretsiz paylaşmaz kımse ama ben sayfamın siz kıymetli ziyaretçilerine bu programı hem ingilizce çalışabilmeniz hemde yazılımcı arkadaşlar için hediye ediyorum güle güle kullanın.

Bunun bir sonraki versiyonu üzerine çalışmalarımı sürdürmekteyim. Formatı bundan tamamen farklı ve kapsamlı bir YDS, TOEFL çalışma programı yazmaya çalışıyorum. Bu programla ilgili görüşlerinizi bildirirseniz. Programın gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Program dosyasını indirdiğinizde programı çalıştırabileceğiniz bir IDE yoksa elinizde klasörleri takip edelim ve Bin/Debug içindeki uzantısı .exe olan dosyayı çalıştırdığımızda programı deneyebilirsiniz.

Saygılar  selametle.

Murat Bilginer


Soru Ve Sorunlarınız İçin İletişim  Murat Bilginer


Programda istenmeyen bir hata oluştu diye uyarı alan arkadaşlar aşağıdaki linkteki programı indirip kurabilirler. Hata ortadan kalkacaktır.


Soru Ve Sorunlarınız İçin İletişim  Murat Bilginer


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Soru Çözümleri 27 Dizideki Tek Çift Değerleri Bul (Fonksiyon Yazarak)