Ana içeriğe atla

C# Proje 19 MB Vocabulary v1.0Merhabalar kıymetli dostlar. Yeni bir program yeni bir tanıdım ve kod paylaşım yazısı yine beraberiz. 
Bugün sizlere 4 yıl önce yazdığım ama paylaşmanın bugüne nasip olduğu ingilizce kelime çalışmanıza yardımcı olacak Vocabulary programını tanıtmaya çalışacağım.

Üniversite 1. sınıfta iken yazmıştım bu programı yeniden baktım tasarımı faciaymış kodları optimize etmedim ama daha rahat ve ferah kullanabilmeniz için tasarımı tekrar elden geçirdim. 


Sizlere bir kaç kare göstereceğim eski programdan en azından farkı görebilmeniz için. O zaman başlayalım.

MB Vocabulary v1.0


Gençlik ateşi ile tasarlanmış asi formlarım :D Programlamaya yeni başlayan herkes bu renk cümbüşünü mutlaka yanlış bir şekilde kullanır. 

Gelin şimdi yeni versiyonumuza bakalım.


Ana formumuz bu şekilde. 3 farklı bölümümüz var. İstersek kelime çalışabiliriz. Çalıştığımız yada direk rastgele kelimeleri test edebiliriz. Yada veri tabanına kelime girişi sağlayabilir. Biz Kelime Çalış kısmı ile devam edelim. Kelime Çalış kısmında bizi böyle bir form karşılıyor. Burada ilk kaç kelime çalışmak istediğimizi seçiyoruz.


Kelimeler ekranda görüldüğü gibi kelime türü ve anlamı şeklinde geliyor. Eğer kelimeyi tam öğrenemediğimizi düşünürsek o an pas geçebiliriz. Kelime Getir dediğimizde yeni bir kelimeye geçecektir.


Seçtiğimiz kelime sayısı adedince kelimeyi çalışınca yukarıda gördüğünüz gibi bir uyarı ile karşılaşıyoruz.


Bu bölümün diğer özelliği ve güzel yanı. Tekrar et bölümü. Az önce çalıştığımız kelimelerin hepsini çalışabileceğimiz gibi sadece pas geçtiklerimizi çalışabiliriz. Ve bu  tekrar et bölümü siz yeter diyene kadar tekrar tekrar çalışabilmenize elverişlidir.
Test Et bölümüyle devam ediyoruz. 


Bu kısımda ilk olarak seçim yap kısmından rastgele kelimemi test edeceğiz yoksa az önce çalıştığımız kelimelerimi test edeceğiz buna karar veriyoruz. Seçimi yaptıktan sonra kelimelerimiz gelir. 


Bizde Anlamı dediğimiz yere anlamını yazıyoruz. Daha sonra da sonuç kısmından doğruluğuınu test ediyoruz. Sonuç tablosunda anlık tutulur bilgiler. Eğer hiç bilemediğimiz kelime olursa pas geçebiliriz.


Kelimeleri test etme işlemi bittikten sonra sağ taraftaki bölümlerden pas geçtiğimiz ve yanlış yaptığımız kelimelerin anlamlarına bakabiliriz. Kelime Ekle bölümündeyiz.
Bu bölümde uyarılarımızı dikkate alınız. Çünkü kelime test et bölümü bu kurallara göre bakmakta. Doğru bile yazsanız anlamı bu kurallara uymaz iseniz yanlış olarak kabul edebilecektir.


Bize burada veri tabanında kaç kelime olduğunu gösteriyor. Id kısmına bir sonraki sayıyı yazabilirsiniz. Daha sonra kelimeyi türünü ve anlamını yazıp ekle diyoruz.


Programı 4 yıl önceki haliyle paylaşıyorum. Kodları optimize etmedim. Program tamamen stabil çalışmayabilir. Bulduğunuz buglar olursa yorumda yada özelden bildirebilirsiniz. 

Yeni versiyonunda çok kapsamlı bir proje üzerinde çalışmam devam etmekte. Onuda buradan paylaşacağım. Program dosyasını indirdiğinizde programı çalıştırabileceğiniz bir IDE yoksa elinizde klasörleri takip edelim ve Bin/Debug içindeki uzantısı .exe olan dosyayı çalıştırdığımızda programı deneyebilirsiniz.

Bu kadardı kıymetli arkadaşlarım kolaylıklar dilerim.

Murat Bilginer


Soru Ve Sorunlarınız İçin İletişim  Murat Bilginer


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Soru Çözümleri 27 Dizideki Tek Çift Değerleri Bul (Fonksiyon Yazarak)