Ana içeriğe atla

2 SPSS Dersleri 2 IBM SPSS Statistics Data Editor Arayüzünü Tanıma 1


Merhabalar herkese. Geçen yazımda SPSS programının kurulumundan bahsetmiştim. Şimdi gelin hep beraber yavaştan kullanacağımız arayüzü tanımaya çalışalım.

SPSS programını açtığımızda bizleri şöyle bir arayüz karşılar. 
Bugün anlatmak istediğim iki kısım var aslında biri Data View kısmı diğer Variable View kısmı. Tüm herşeyi detaylı bir şekilde örnekler ve resimlerle anlatmaya çalışacağım. Bu yüzden yazı biraz uzun olacak tamamen sıkıcı duruma gelmemesi içinde Variable'ın bir kısmınıda 3. derse bırakacağız arkadaşlar. Programın sol alt köşesinde bulunan bu iki bölüm. 

Data View kısmı Excel dende aşina olduğumuz üzere veri girişi yapmamızı sağlayan kısımdır.

Variable View kısmı ise değişkenlerimizin özelliklerini belirlediğimiz bölüm. Bizi bu dersimizde daha çok meşgul edecek kısım burası. 

Data View kısmı ile başlayalım.


Data View (3) kısmına tıkladığımızda o pencere açılacaktır. Burada tüm sistemi iki boyutlu bir matris gibi düşünebiliriz. Var diye ifade edilen henüz bir değişken ismi girmediğim kısımlar bizim verileri tutacağımız ve bir ön bilgi verecek olan değişken tanımı bölümümüz. Her bir satır bir tip veriye ait olacak demektir.

Yani hemen şöyle bir örnek düşünelim arkadaşlar. Bir sınıftaki öğrencilerin adı soyadı telefon numaraları ve bir derse ait vize ve final notlarını SPSS programında saklayacak ve işleyecek olalım. 

O zaman var diye gözüken sütundaki değişken bölümlerine ilk bunları girmemiz gerekecekti. 

Sizlere bu bölümü anlatırken sadece girilmiş şekli ile göstereceğim. Daha sonra Variable kısmında nasıl yapıldığını tek tek anlatacağım. 


Bu şekilde girmiş olduk. Artık alt alta girdiğimiz her bir satır sadece bir kişiye ait bilgiler olacaktır. Görelim.


Evet gördüğümüz gibi verilerimizide bu şekilde girmiş olduk.

Artık sıra geldi asıl kısıma Variable View. 

Variable kısmına geçebilmek için bir kaç yol mevcut. Direk sol alttaki Variable View sekmesine tıklayarak geçebileceğimiz gibi. Var diye yazan değişken isimlerinin olduğu kısma sol çift tıklayarakta ulaşabiliriz. Az önce yaptıklarımı tamamen sileceğim arkadaşlar sıfırdan sizlere de gösterebilmek için.

Tıkladık ve ulaştık. Bizi şöyle bir ekran karşılayacak.


Şimdi sırası ile yukarıda işaretlediğim bölümdeki kısımların ne işe yaradıklarına bakalım.

Name

Bu kısma değişkenin ismi yazılır. Değişken isminin uzunluğu en fazla 63 karakter olabilir. Ve değişken ismini yazarken kesinlikle boşluk bırakmadan yazıyoruz arkadaşlar. Mesela Telefon Numarası yazacağız bu şekilde boşlukla yazarsak bu bize şöyle bir hata döndürecektir. 


Burada ya hiç boşluk kullanmayacağız yada okunabilirliği artırmak için alt tire kullanarak yazabiliriz.

Telefon_Numarası gibi.

Type kısmına geçmeden önce bir dip not daha düşelim. Burada sayacağımız her bölümün kendi standart seçtikleri durumlar vardır. Eğer herhangi bir işlem yapmaz iseniz o standart kullanımın değerlerini görürsünüz.

Type

Bu kısım değişkenin tipinin belirlendiği kısım. Bu bölümdeki başlıkların altındaki sütuna tıkladığınızda bu bölümde neler yapabileceğinizi gösterecek bir buton belirir sağ köşede o butona tıklayıp özelliklerin olduğu kısma geçebiliriz.

Şöyle ki hemen görelim.


Tıkladığımız anda şöyle bir form açılacak.


Numeric: Bu kısım sayısal değerleri ifade etmektedir. Sağ Tarafında gördüğünüz Width kısmında girilecek olan değerin uzunluğunu belirleyebilmektesiniz. Mesela girilebilecek değerin 8 haneden daha fazla olacağını ön görüyorsanız bu değeri artırmanızda fayda olacaktır. Eğer bir vize notu gibi 3 haneden daha yüksek olma ihtimali yoksa bunu 3 olarak belirtebiliriz. Bu bize ne yarar sağlayacaktır. Belirttiğimiz değer kadar bellekte yer ayrıldığı için ihtiyacımızdan fazlasını yazmak programı hantallaştıracaktır.

Buradaki Decimal değeri ise normal sayı yazıldıktan sonra virgüllü bir ifade varsa virgülden sonra kaç hanenin yazılması gerektiğini bize gösterir. Eğer virgülden sonraki değerlerin bir önemi yoksa 0 olarak belirtebiliriz. 

Comma: Virgül demek. Rakamları 3 er 3 er virgülle ayırmak istiyorsak bunu kullanabiliriz.

Dot: Nokta demek. Rakamları 3 er 3 er nokta ile ayırmak istersek de bunu kullanmamız gerekecektir.

Scientific Notation: Bu değerlerin eğer bilisel olarak üssel gösterilmesini istiyorsak kullanabileceğimiz değerdir.

Date: Tarih girilecekse bu değişken türünü seçmemiz doğru olacaktır. Ve aşağıdaki resimde de gördüğümüz gibi sağ tarafta tarihin nasıl formatlanması gerektiğini seçebileceğimiz alan mevcuttur.


Dolar: Para birimi girilecekse bunun Dolar şeklinde formatlayacaktır bize.  Yine paranın yazım şeklini formatlamak içinde ekstra bir bölüm mevcuttur.


Custom Currency: Dolar dışında mesela TL gibi bir para birimini ifade etmek için kullanılır.

String: Değeri sayısal bir işleme sokmayacağımız metinsel bir değer gireceğimiz durumda string değişkeni tanımlanır. 

Restricted Numeric: Özelleşmiş bir durumdur. Mesela Width değerini 8 verdik ve 555 diye bir değer girdik. Eğer bu değişken tipini seçti isek başına 8 haneyi tamamlayana kadar 0 koyacaktır. Yani değer şöyle gözükecektir 00000555 gibi. Bu değişkende bu işe yaramaktadır.

Seçimi yapıtktan sonra OK diyoruz ve değişken tanımlama işleminide böylelikle bitirmiş oluyoruz.

Witdh

Bu az öncede değişken tipi tanımlarken anlattığım kısım aslında. O değerin uzunluğunu belirlememizi sağlayan alandır. 

Decimals

Buda az önce anlattığım kısımla aynı değerin virgülden sonra kaç basamak yazılacağını gösterir. Bunu buradan da ayarlayabiliriz.

Evet kıymetli arkadaşlar bu dersimizi daha fazla uzatıp anlaşılmaz duruma getirmek istemiyorum. Arayüzü tanımanın ikinci dersinde diğer alanlara devam edeceğim inşallah diyeyim ve huzurdan ayrılayım. Anlatımla ilgili yorumlarınızı belirtirseniz memnun olurum 3. derste görüşmek ümidi ile selametle.

Murat Bilginer

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Soru Çözümleri 27 Dizideki Tek Çift Değerleri Bul (Fonksiyon Yazarak)