Ana içeriğe atla

C# Proje 18 MB Dosya İsmi Düzenleme v1.0Merhabalar arkadaşlar. Bugünkü kod paylaşımı ve program tanıtımı köşemde Dosya İsmi Düzenleme programımız var. Bunun bir başka versiyonunun klasör işlemleri için yapmıştım. Takip eden arkadaşlarım bilirler. Klasör İsmi Düzenle programını görmeyen arkadaşlarımı bu linkten bakabilirler.


Biz gelelim yeni programımıza.


MB Dosya İsmi Düzenleme v1.0


Kısaca programın amacını anlatayım sizlere. Bir klasör içinde yüzlerce binlerce dosya olabilir. Bu dosyaları farklı farklı yerlerden temin etmiş olabiliriz. Hepsinin yazılma şekli farklı olabilir. Mesela bir kısmının sıralama numarası olabilir. Bir kısmının olmayabilir. Bir kısmı küçük yazılımış bir kısmı büyük yazılmış olabilir. Böyle düzensiz dosyaları istediğim format da düzenli bir hale getirmek için bu programı yazdım. Bu program ile iki farklı işlemimiz olacak. Onlarıda program üzerinden anlatayım.


Programı çalıştırdığımızda bizi böyle bir form karşılayacak. İki farklı dosya işleminin ilki ile devam edelim.


Elimizde böyle bir klasör olsun.Gördüğünüz gibi baya bir karışık durumda. Bu klasörün adresini kopyalıyoruz. Dosya yolu kısmına yapıştırıyoruz. Onayla kısmına tıkladığımız anda bizim için şu işlemi yapmış olacak. Başlangıçtan itibaren bir sıra numarası verecek. Sonrada kelimelerin ilk harfleri büyük diğer harfleri küçük olacak formatta yazacak ve düzenleyecek. Görelim.Gördüğünüz gibi istediğimiz düzene girdi. 


Evet işlem başarılı bir şekilde gerçekleşmişse eğer. Textboxtaki değer temizlenir tekrar kullanıma hazır hale getirilir. Ve işlem sonunda, işlemden önce tek tik varken işlemin tamamlandığını gösteren iki tiki görürüz. 

Diğer dosya işlemi kısmı.

Bu kısım ise şunun için var. Aşağıda gördüğümüz gibi bazı dosya isimlerinin önünde daha önceden oluşturulmuş sıra numaraları olabilir farklı karakterler olabilir. Benim istediğim düzene aykırı gibi duruyor. O zaman öncelikle bu istemediğim fazlalıklardan kurtulmam gerekecek. Bu kısımda bunun için var. 


Klasör yolunu alıp yapıştırıyoruz. Daha sonrada işlemi yapmak için onayla butonuna tıklıyoruz.

 Gördüğümüz gibi istemediğimiz sıra numarasından kurtulduk. Artık istediğimiz formata getirmek için adresi alıp dosya işlemi 1 kısmına yapıştırıp işlemi yapıyoruz.Dosya isimleri tamda istediğimiz gibi oldu gördüğünüz gibi.

Program dosyasını indirdiğinizde programı çalıştırabileceğiniz bir IDE yoksa elinizde klasörleri takip edelim ve Bin/Debug içindeki uzantısı .exe olan dosyayı çalıştırdığımızda programı deneyebilirsiniz.

Programı kullanıp geri dönüş sağlarsanız çok memnun olurum. Benden bu kadar deyip huzurdan müsade istiyim.

Selametle.

Soru Ve Sorunlarınız İçin İletişim  Murat Bilginer


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Soru Çözümleri 27 Dizideki Tek Çift Değerleri Bul (Fonksiyon Yazarak)