Ana içeriğe atla

C# Proje 14 MB Tesis Planlama v2.0


Merhabalar. Bu seferki Kod paylaşımı ve program tanıtımında 1.5 yıl aradan sonra tekrardan ele aldığım ve yeni özellikler eklediğim tasarımı değiştirdiğim kodlarını optimize ettiğim Tesis Planlama programının ikinci versiyonu var.

İlk versiyonunun tanıtımında zaten gerekli açıklamaları yazmıştım. Bu yazımda ek özelliklerden bahsetmeye çalışacağım ve program sonunda kaynak dosyasını bulabileceksiniz.

İlk programa bu adresten bakabilirisiniz. MB Tesis Planlama v1.0


Biz isterseniz 2. versiyonumuza göz atalım.


Tasarımı daha sade bir hale getirmeye çalıştım ilk göze çarpanda ilk versiyona göre görünen kısımda bu oluyor.

İlk yöntem Toplam Maliyet / Gelir yöntemi.


İlk versiyonda yer seçim faktörleri dinamik değildi. Ben kendim girmiştim değerleri. Ama bu programda yer seçim faktörlerini kullanıcı kendisi girebilmektedir. Görülen textboxlara ifade girilip enter a basıldığında işlem tamamlanmış olacaktır.  Hemen alttaki resimded bunu daha net görebilmeteyiz.Hammadde, taşıma, enerji olarak gördüğümüz bölüm burada bir diğer yenilik eğer yazdığımız ifadenin yanlış olduğuna karar verirsek ifadenin üzerine çift tıklayarak yeniden düzenleme moduna geçebiliriz.


Yine bu versiyonumuza ait yeni özelliklerden biri  sayfalar arasında geçiş yapmamızı sağlayan sayfa altlarındaki oklar. Bu oklar sayesinde sayfalar arasında rahatlıkla geçiş sağlayabilmekteyiz.

Diğer yöntem Faktör Ağırlıklandırma.


Diğer versiyonda yer seçimini yap diye büyük bir butonun yerine burada işlemi tamamla anlamında ki tik butonumuz var. Buda ayrı bir görsellik kattı diyebiliriz.Şimdiki yöntem Dik Doğrusal Uzaklık yöntemi.


Burada T harfi tezgahları ifade ediyor. X ve Y koordinatları, W da ağırlığı ifade ediyor. Değerleri bunlara göre girebilirsiniz.

Sonuç tablomuzda ilk versiyondaki işlemleri gösterme alanını sildim. Sadece sonucu gördüğümüz daha sade bir hale gelmiş oldu.Program tanıtımı bu kadardı kıymetli arkadaşlarım. Kodlarda çok önemli değişiklikler ve geliştirmeler yaptım. Kodlarla ilgilenen arkadaşların özellikle karşılaştırmalı olarak incelemesini tavsiye ederim. 1465 satır kodlamanın yapıldığı programı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Program dosyasını indirdiğinizde programı çalıştırabileceğiniz bir IDE yoksa elinizde klasörleri takip edelim ve Bin/Debug içindeki uzantısı .exe olan dosyayı çalıştırdığımızda programı deneyebilirsiniz.Umarım kodlarıda işinize yarar. Selametle. Yorumlarınızla paylaşımlarınızla destek olabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.


Murat BilginerSoru Ve Sorunlarınız İçin İletişim  Murat Bilginer


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Soru Çözümleri 27 Dizideki Tek Çift Değerleri Bul (Fonksiyon Yazarak)