Ana içeriğe atla

C# Proje 13 MB Tesis Planlama v1.0


Merhabalar arkadaşlar. Bu tanıtım ve kod paylaşım yazımda bundan 1.5 yıl önce lisans derslerim kapsamında yazdığım tesis planlama programının ilk versiyonunu yani 1.5 yıl önce yazdığım versiyonunu tanıtmaya çalışacağım. Ve yazının sonunda 1310 satır kodlama yaptığım bu programın kaynak dosyasını bulabileceksiniz.O zaman başlayalım.


Bizi böyle bir açılış sayfası karşılıyor. 4 farklı yöntem ile tesis yer seçimi yapmaya çalışıyoruz. Yöntemleri yukarıda görüyorsunuz. Tek tek sayfaları inceleyeceğiz. Toplam maliyet ve gelire göre hesaplama yöntemi ile devam edelim.


Burada girdiler ve sonuç bölümü var. Değerleri girdiler bölümünde giriyoruz. Yer Seçimini Yap dediğimizde bizim için algoritmayı uygulayıp sonucu buluyor. Bu işlem sonunda seçilmesi gereken yerin C olduğunu görüyoruz.

Faktör ağırlıklandırma ile devam edelim.


Bu işlemi tek sayfada bitiriyoruz. Yer seçim faktörlerimiz var ve elimizdeki ağırlıkları dahil verilmiş matrisi ilgili bölümlere girip Yer Seçimini Yap dediğimizde bu sefer Faktör Ağırlıklandırma algoritmasını uyguladı ve sonucu buldu.


Bu yönteme ve verilen verilere göre en yüksek puanı alan C yeri seçilmeliymiş.

Diğer yöntemimiz Dik Doğrusal Uzaklık yöntemi ile yer seçimi.


Burada 5 tane tezgahımız var bunları P1,P2,....,P5 diye adlandırdık. Her birinin x ve y koordinat değerlerini matrisimizde ilgili alana yazıyoruz. Her yerin bir ağırlık değeri vardır. Bunlarda girilir.
 Verileri aktar dediğimizde tek tek sayfalarda x için en iyi yeri y için en iyi yeri göreceğiz. Bulduğumumz nokta bizim için tezgahın yerleşmesi gereken koordinat olacak. En sonra sayfada da orada olursa ne kadar maliyeti olacak bunu bulacak. 

Algoritma uygulandığında en uygun yerin bu şartlarda P(4,3) noktası olduğunu ve maliyetininde 57 para birimi olduğunu görüyoruz.

Son yöntemimiz  Oyun Kuramı ile yer seçimi olacak.


Oyun kuramı algoritması ile ilgilenen arkadaşlar verilerin zaten hemen neler olduğunu ve nelere yarayacağını anlamışlardır. G1 ve G2 gibi iki firma var ve 4 farklı yer var ve hangi konumlarda işletmelerini açarlarsa yapacakları kazançlar ne durumda olacak bunları görmelerini sağlayacak bu kuram. Burada tüm veriler girildikten sonra Verileri Aktar dediğimizde sonuç tablosunda değerleri göreceğiz.


Sonuç tablomuzda bize gösterildiği üzere en iyi seçim iki firma içinde yarar sağlaması bakımından bakarsak en iyi konum G1 için B noktasında iken G2 nin B de olduğu durumdur. Sadece verileri girip tek bir tıkla belkide saatler sürecek bu işlemi bu sayede saniyeden daha kısa bir sürede yapmış olduk.

Evet programın ilk versiyonunun tanıtımı böyleydi kıymetli arkadaşlarım. 

Program dosyasını indirdiğinizde programı çalıştırabileceğiniz bir IDE yoksa elinizde klasörleri takip edelim ve Bin/Debug içindeki uzantısı .exe olan dosyayı çalıştırdığımızda programı deneyebilirsiniz.

Umarım kodlarıda işinize yarar. Selametle. Yorumlarınızla paylaşımlarınızla destek olabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

Murat BilginerSoru Ve Sorunlarınız İçin İletişim  Murat Bilginer


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Soru Çözümleri 27 Dizideki Tek Çift Değerleri Bul (Fonksiyon Yazarak)