Ana içeriğe atla

C# Proje 12 MB Kelime Değiştir v2.0Merhabalar kıymetli arkadaşlar. Bu yazımda sizlere daha önceden ilk versiyonunu yazdığım ve şimdi biraz daha geliştirdiğim Kelime Değiştir programının 2. versiyonunun tanıtımını ve kod paylaşımını yapacağım. Programın ilk versiyonuna ve tanıtımına bakmak isteyen arkadaşlar bu adresten MB Kelime Değiştir v1.0 ulaşabilirler.


Şimdi biz gelelim ikinci versiyonda ne gibi yenilikler var onlara.

İlk olarak ilk versiyondan bir ekran vereyim.


Gelelim şimdiki versiyonumuza.


Tasarımdaki değişiklik zaten fark ediliyor. Yeni bir kaç özelliğimiz var onları anlatarak devam edeyim.


Programımızın amacı şuydu arkadaşlar diğer programa bakmayan arkadaşlar için tekrar etmiş olayım.
Değişim yapılacak metin bölümüne metnimizi yazımızı her ne ise onu yazıyoruz. Sonra o metin içinde hangi ifadeler hangi ifade ile değiştirilecekse Değişim işlemleri kısmında bunu yapıyoruz.

Burada ben Murat Bilginer ifadesindeki Murat ı murat ile değiştirmek istiyorum. Uygula işlemini tıklamadığım sürece Değişim yapılacak metin kısmındaki tik arka planı sarı olacaktır. Bu işlemin uygulanmadığını ifade edecek bize.


İşlemi uyguladıktan sonra gördüğünüz gibi tik arka planı beyaz oldu. Yeni Metin kısmına metnin uygulanmış hali geldi.

Buradaki ifadeyi 1 kısmından kopyalayabiliriz. Yeni Metin kısmıdanki metin kopyalama yapılmadıysa bu bölümdeki tikte ilk başta sarıdır. Kopyalama işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşmişse beyaz olacaktır.


Sol kısımdaki metinlerde herhangi bir değişiklik yaptığımızda birinci kısımdaki tikin hemen sarı renk aldığını göreceğiz.Hata kontrolünüde bu versiyonda sağlamış oldum. Eğer doldurulması gereken alanalar bu şekilde boş bırakılıp uygula denirse görmüş olduğumuz şekilde bir uyarı bizi karşılamakta.

Daha kullanışlı hale geldiğini söylemek mümkün. Kodları aşağıdan indirebilirsiniz. Umarım işinize yarayacak bir program olmuştur diyeyim. Paylaşımlarınızla yorumlarınızla destek olabilirsiniz selametle.


Soru Ve Sorunlarınız İçin İletişim  Murat Bilginer
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…

Matlab Programlama 6 Ekrana Bilgi Yazdırma 2 fprintf Komutu

Merhabalar herkese. Son Matlab dersimizde ekranda bilgi gösterme işlemini disp komutu ile nasıl yapıldığını anlatmıştım. Bu dersimizde de yine ekranda bilgi gösterme işlemine devam edeceğiz. Bu dersimizde ise yine bu işlemi yapabildiğimiz diğer komutumuz olan fprintf komutunu anlatmaya çalışacağım.
O zaman Bismillah diyelim ve başlayalım.
İlk olarak fprinf komutunun genel olarak nasıl kullanıldığı ile işe başlayalım.
Fprintf(‘Ekrana Yazılacak Açıklama %x \n’ , değer);
Şeklindedir.
Burada %x bir semboldür ve yerine yazılabilecek değerler ise şunlardır.