Ana içeriğe atla

1 SPSS Dersleri 1 IBM SPSS Statistics 22 Kurulumu


Merhabalar herkese. Yeni konumuz ve yeni ders anlatımlarıyla özellikle Endüstri Mühendisi arkadaşlarıma ve SPSS programını öğrenmek isteyen arkadaşlarıma bilgim ölçüsünde bu konu anlatımları ile yardımcı olmaya çalışacağım.

İlk anlatımımda kullanacağımız SPSS programının kurulumunu anlatmaya çalışacağım.


Öncelikle elinde SPSS programı bulunmayan arkadaşlar asağıdaki linkten programı temin edebilirler.
İndirdiyseniz artık kurulum işlemine başlayabiliriz.

Resimler üzeriden gerekli açıklamaları yazdım ama gerekli gördükçe açıklamalarla yardımcı olmaya çalışacağım.

1. Adım

Temin ettiğimiz klasördeki setup.exe dosyamızı çalıştırıyoruz.


 2. Adım

Bu adımda dosyaların ayıklanmasını bekliyoruz. 


3. Adım 

Bundan sonraki adımlar tahmin edebileceğiniz gibi Next Next diyerek geçicek. İlk olarak program hakkındaki genel bilginin verildiği bu kısma Next diyoruz.


4. Adım 

Bu adımda ilk yetkili kullanıcı lisansımız olduğunu belirtiyoruz. Daha sonra Next diyoruz. Alttaki seçenek ise eşzamanlı kullanıcı lisansımız olduğunu belirtmek içindi.


5. Adım

Bu adımda ilk lisans sözleşmesini kabul ediyoruz. Ve Next diyoruz.


6. Adım 

Burada kullanıcı adına kendi mail adresinizi yazabilirsiniz. Organization kısmını doldursanızda olur doldurmasanızda bir fark olmayacaktır. 


7. Adım

Bu adımda kurulumda otomatik olarak İngilizce olarak bize yardım edileceğini ama istersek aşagıdaki dil seçeneklerinden herhangi birini seçerekte o dilde kuruluma devam edebileceğimizi söylüyor. Seçenekler arasında Türkçe olmadığından burada herhangi bir işlem yapmadan Next diyebiliriz.


8. Adım

Ekran okuyucuyu etkinleştirmek için JAWS a ihtiyacımız olup olmadığını soruyor. İhtiyacı olan arkadaşlar Yes diğer arkadaşlar No deyip ardından Next e tıklayıp bu adımıda bitiriyoruz. Ben Yes diyorum.


9. Adım 

Bu adımda da Python un Essential versiyonunun yüklenmesini isteyip istemediğimizi soruyor. Yes diyoruz bir altta Pythonun bu versiyonunun içeriğinden bahsediyor.

Yine napıyoruz biraz farklı olacak ama yine Next diyoruz.


10. Adım 

Yine bir lisans sözleşmesi yine kabul ediyoruz. Ve Next diyoruz. 


11. Adım 

Artık asıl kurulum işleminden bir adım öncesi programın hangi dizine kurulacağını belirlediğimiz adım. Burada standart olarak gördüğünüz dizin geliyor. Ama siz Change kısmından bu dizini değiştirebilirsiniz.Bu işlemleri yaptıktan sonra yine Next diyoruz.


12. Adım 


Ve kurulum başlıyor. Install diyerek başlatıyoruz.


13. Adım 

Kurulum aşaması...14. Adım

Bu adım önemli programımızı full olarak kuruyoruz ve kesinlikle hiç bir zaman güncelleme yapmıyoruz. Onun için güncelleme isteğinin sorulduğu bu adımda tiki kaldırıyoruz. Daha sonra OK diyoruz.Crackleme İşlemi


1. Adım


2. Adım 


3. Adım 


4. Adım  
Buraya kadar ulaştıysak daha sonra şu yolu takip ediyoruz.

IBM\SPSS\Statistics\22)

5. Adım

Az önce kopyaladığımız dosyayı buraya yapıştırıyoruz.


Programımızı çalıştırabiliriz.


Bu kadardı arkadaşlar. Bu şekilde ileriki derslerimizde kullanacağımız SPSS programını kurmuş olduk. Diğer derslerde buluşmak üzere diyeyim ve huzurdan ayrılayım selametle.


Murat Bilginer

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Soru Çözümleri 27 Dizideki Tek Çift Değerleri Bul (Fonksiyon Yazarak)