C# Proje 9 MB Kelime Değiştir v1.0


Selamlar kıymetli dostlar. Bir problemime çözüm olarak yazdığım bir proje ve tanıtım yazısı ile yeniden sizlerle beraberim.

Belki çoğumuzun da zaman zaman ihtiyaç duyduğu bu programa yaptığım iş gereği bende ihtiyaç duydum ve saatlerimi alan bir işi küçük bir kodlama ile saniyeye düşürmeyi başardım. Mesleğim gereği sürekli iyileştirme düşünen bir kafa olunca böyle bir şeyi sağlayınca da ister istemez "işte bu ya" sevincini yaşadım.

Kısaca nerede ihtiyaç duydum bu yazılıma onu anlatayım.


Sitede arka planda kodlar ile uğraşırken bazen bir yerde bir değişiklik yapıyorsunuz bütün sayfalarda bunu uygulamanız gerekebiliyor. Mesela yakın zamanda Facebook sayfamı değiştirdim dolayısıyla adreste değişti sitede ise 900 paylaşım altında sayfanın adresi var ve değişmesi gerekiyor. Tek tek uğraşsam belki 10 saatimi bile alabilecek bir durum.

Hemen onuda kısaca göstereyim sizlere.Sadece görünen sayfada bile 150 tane var ve değişimi yapılacak. Buradan itibaren programı anlatmaya geçebilirim.

MB Kelime Değiştir v1.0
Programımızı çalıştırdığımız da bizi böyle bir arayüz karşılıyor.


İşte burası değişimin olacağı yer.


Değişimin olacağı yer içinde değişim yapılacak yer ise işaretlediğim kısımlar.


Öncelikle tüm metni alıyoruz ve 1 diye işaretlediğimiz bölüme yapıştırıyoruz.
Daha sonra İfadeyi Yaz diye gördüğümüz bölüme yukardaki metin içinde değişmesini istediğimiz kısmı yapıştırıyoruz. Değişecek ifade dediğimiz yere de yukarıdaki ifade yerine hangi ifadenin gelmesini istiyorsak onu yazıyoruz. Ve Uygula diyoruz.


Uygula dediğimiz anda sağ bölümde değişimin yapılmış olduğu metin tam haliyle oluşacaktır. Biz kullanmak istersek bu hali ile Kopyala butonuna tıklayıp yapıştırmak istediğimiz yere de yapıştırarak kullanabiliriz.


Temizle bölümleri textboxları temizlemeye yardımcı olacaktır.Değişim yapıldıktan sonraki halini de görmüş olduk.


İşte bu kadar kıymetli arkadaşlar. Benden bu kadar diyeyim. Yorumlarınızı eksik etmezseniz de sevinirim vesselam.


Soru Ve Sorunlarınız İçin İletişim  Murat Bilginer


Yorumlar