C# Proje 8 MB Türev Al v2.0


Merhabalar kıymetli arkadaşlarım. Bugünkü proje paylaşım ve tanıtım yazımda özel olmayan fonksiyonların türev alma işlemini gerçekleştiren programım var.

Sadece ve toplama ve çıkarma işlemlerinin olduğu bir fonksiyonun hem x1, hemde x2'ye göre türevinin alınmasında bize yardımcı olacak bir program. Yazının sonunda kaynak dosyasını bulabileceksiniz.Fazla vakit kaybetmeden tanıtıma başlayayım.

MB Türev Al v2.0Bizi böyle bir arayüz karşılamış olacak.


İlk olarak türevlenecek fonksiyonun yazılması işlemi. Fonksiyon yazılırken bize yardımcı olacak kısım Fonksiyon Yazma bölümü olacak. Fonksiyon değerleri bölüünden sabit değer var ise ilk bu değeri giriyoruz. Eğer sabit değer yok ise 0 değil 1 yazıyoruz. Daha sonra x1 var ise Comboboxtan Var değerini seçeceğiz. Karşısındeki Üs Değeri bölümünden de bu değişkenin üs değerini giriyoruz.
Aynı şeyi x2 için yapıyoruz. Eğer x1 yada x2 yok ise Yok seçeneğini tıklıyoruz. Zaten Yok diye işaretlendiğinde karşı tarafındaki Üs Değeri bölümüde yazma işlemine kapatılacaktır. Fonksiyonun ilk değeri yazılırken İşlem Seç bölümü seçim için kapalı olacaktır. İşlemimiz tamamsa Fonksiyona Ekle butonu tıklanarak değeri fonksiyona ekliyoruz.


Gördüğümüz gibi az önceki değerler Fonksiyon bölümünde görüldüğü gibi eklenmiş oldu.


Daha farklı değerlerimizde varsa işlem seçerek eklemeye aynı şekilde devam ediyoruz.


Fonksiyonumuz son hali ile böyle oldu. Artık tamam ise Türev Al butonuna tıklayarak hem x1'e hemde x2'ye göre türev almış olacağız.


Türevlenmiş Fonksiyonlar bölümünde de değerleri görebilmekteyiz.

İşte bu kadardı kıymetli arkadaşlarım. Geliştirmeye devam edeceğim ilk versiyonuydu fazlada vakit kaybetmeden sizlerle de paylaşmak istedim.

Bu arada Türkçe sitelerde bir ilk olma özelliğine sahiptir program. Başka hiç bir yerde türev alma kodları bu kadar detaylı paylaşımı yoktur. Umarım ihtiyacı olan herkese faydalı olur. Benden bu kadar vesselam.

Soru Ve Sorunlarınız İçin İletişim  Murat Bilginer


Yorumlar