Ana içeriğe atla

1 Arduino 1 Ultrasonik Mesafe Sensörü İle Led YakmaMerhaba arkadaşlar,

İlk uygulamam ile karşınızdayım.Bu uygulamamızı Ultrasonik Mesafe Sensörü ile yapacağız.

Mesafe sensöründen okunan veriye göre ledimiz yanacak yada sönecek.

Ultrasonik mesafe sensörümüzün çalışma mantığına değinecek olursak;
Trig kanaldan 10 mikrosaniyede bir ses gönderilir ve o ses çarptığı cisimden yansıyarak Echo kanalından okunur.Hepimizin bildiği klasik yol=Hız*Zaman formulünden mesafe değeri bulunur.

Yazdığımız mesafe aralığına göre ise ledimiz yanar.

Arduino bağlantı şemamız aşağıdaki gibi olacaktır.
Arduinoda yazdığım kodlarda şu şekildedir.Mesafe sensörümüzün çalışma mantığı ve yazdığımız kodlar hakkında detaylı anlatımı videoda yaptım. Oradan izleyerek rahatlıkla uygulamayı sizlerde geliştirebilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle.
Bilal Özcan

Yorumlar

 1. Kodları keşke kopyalanabilir yapsaydınız

  YanıtlaSil
 2. Arkadas O Kadar Yapmıştım Kod Kopyanılır Degıl

  YanıtlaSil
 3. Merhaba ben mesela tetikleme süresini 10 değilde 15 yapmak istiyorum ama sizin bu 10 olunca cm = olcum / 58 formülünde neden 58 olduğunu anlayamadım bunu bana açıklar mısınız formül olarak 10 olunca neden 58 oldu o hangi formüle göre yani ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://sinancanbayrak.com/hc-sr04-de-kullanilan-58-nereden-geliyor/

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…

Matlab Programlama 6 Ekrana Bilgi Yazdırma 2 fprintf Komutu

Merhabalar herkese. Son Matlab dersimizde ekranda bilgi gösterme işlemini disp komutu ile nasıl yapıldığını anlatmıştım. Bu dersimizde de yine ekranda bilgi gösterme işlemine devam edeceğiz. Bu dersimizde ise yine bu işlemi yapabildiğimiz diğer komutumuz olan fprintf komutunu anlatmaya çalışacağım.
O zaman Bismillah diyelim ve başlayalım.
İlk olarak fprinf komutunun genel olarak nasıl kullanıldığı ile işe başlayalım.
Fprintf(‘Ekrana Yazılacak Açıklama %x \n’ , değer);
Şeklindedir.
Burada %x bir semboldür ve yerine yazılabilecek değerler ise şunlardır.