Ana içeriğe atla

C# Proje 3 MB Bankamatik Sistemi v6.0Merhabalar. Yine uzunca bir zaman önce en son 5. versiyonunda bıraktığım şimdi hem tasarımını düzenlediğim hem yeni özellikler eklediğim bankamatik sistemi yazılımının 6. versiyonun paylaşımı ile yine sizlerleyim. Bu paylaşımım ile ilk veri tabanlı program paylaşımımı yapmış olacağım.

1108 satır kodlama yapılmıştır. Veri tabanı işlemleri uygulanmış 6 adet form ve formlar arası geçişlerin olduğu kodlarının pek çok konu anlatımını barındıran bir program diye düşünüyorum.

Programı kısaca anlatayım sizlere en sonda programın kendisini paylaşıp bitirmiş olayım.


Bankamatik sistemi pek çoğumuz bilir bilmeyenler içinde kısa bir bilgilendirme olsun para verirken en az kağıt verme algoritması ile işlem yapmak için programlanırlar. Yani bankamatikte 200 lira ve 20 liralıklar olduğunu varsayalım müşteri 200 lira çekmek istediğinde bankamatik tek 200 liralık banknotu vererek bu işi halledecektir. 10 tane 20 lira vererek değil. Bu algoritmayı yazabilmek için başlamıştı programın ilk versiyonu sonra geliştire geliştire 6. versiyonunda şimdiki göreceğiniz duruma getirdim.

İsterseniz yavaştan programı anlatayım sizlere.

MB Bankamatik Sistemi v6.0

İlk önce kullandığım veri tabanı ile başlayayım.

Program içinde kullandığım resimleri toplu halde görelim.Ve sıra geldi programımıza.


Kart yerleştirme adımı ile başlıyoruz aynı normal ATM'lerde olduğu gibi. Tick butonuna tıkladığımızda kartı yerleştirmiş olacağız.


Yukarda bir kart tanıma animasyonu başlıyor 5 sn kadar bu işlem sürüyor. Tabi ki bir kartı tanıdığı falan yok sadece gerçekliğe yaklaştırmak ve kod çalışması yapmak için eklenmiş bir özellik. Bir kere tick butonuna basıldıktan sonra buton erişimi false olacak tekrar tıklanmaya izin vermeyecektir.


Girişi yaptıktan sonra bizi, müşteri olarak mı giriş yapacağız yoksa yönetici olarak mı bu işlemi gerçekleştirebilmek için bir şifre ekranı karşılıyor.

Biz ilk olarak yönetici girişi sağlayalım.


Yönetici numaramız kolaylık olsun diye 1 olarak kaydettim veri tabanına 1 yazıyoruz ve onay butonuna tıklıyoruz.


Yönetici panelindeyiz. Yönetici ATM deki hangi banknottan kaç adet var ve toplam para ne kadar bunu görebilir ilk ekranda.


Para ekle ekranından ise banknot sayılarını girerek para miktarını güncelleyebilmektedir. Gereken adetler yazıldıktan sonra onay butonuna tıkladığımızda para eklenecektir.En son onay sonunda yeni güncel paramız gördüğünüz gibi 82440 TL oldu. İlk başta 58740 TL idi. Yöneticinin program üzerindeki yetenekleri şimdilik bu kadar. Şimdi birde müşteri girişi yapalım ve yapabileceklerini görelim.Giriş ekranında tabcontrol üzerinde Müşteri Girişi kısmına geçiş yaptık 1 yazdık kart numaramıza ve onayladık.Giriş yaptıktan sonra bizi böyle bir ekran karşılıyor. Bize hesabımızdaki parayı ve en son ne zaman işlem yaptığımızı gösteren bir ekran. Para çekme ve para yatırma seçeneklerimiz mevcut öncelikle para çekelim. Butona tıkladık ve para çekme bölümündeyiz.


Bu ekranda da yine hesabımızdaki parayı son işlem tarihimizi görebilmekteyiz. 

Parayı iki türlü çekebiliriz. Birincisi tam miktarlarda butonlar üzerinde belirtilen miktarları çekeceksek yardımcı butonlar kullanılabilir. Bununla birlikte manuel istediğimiz miktarı kendimiz girerekte para çekme işlemi yapabiliriz.

Biz öncelikle elle para çekme işlemini gerçekleştirelim.


Çekmek istediğimiz miktarı yazıyoruz ve işlemi onayla diyoruz.


Bunu dedikten sonra para tahsilatının nasıl gerçekleşeceği aşağıda hangi banknottan kaç adet alınacağı gösterilerek yapılmaktadır. Parayı alınız butonuna tıkladığımızda hesabımızdan aldığımız paranın düştüğünü göreceğiz.


Daha önce 75 TL idi şu anda 25 lira çektim ve 50 liram kaldı.
Diğer yöntemimiz ile devam edelim.


Bu bölümün bir diğer özelliği de hesabımızdaki para miktarına göre butonların aktifliği değişmektedir. Yani burada da görüyoruz hesabımızda 50 lira var 50 lira üstündeki butonlar inaktif gördüğünüz gibi tıklasanızda bir işe yaramayacaktır.
10 lira çekmek isteyelim. Tıkladığımız anda işlemimiz gerçekleşecek ve aşağıda yine paramız gözükecektir.
Tekrar işlemi onayla gibi ekstra bir adıma gerek yoktur.


Paramızı aldık ve 40 TL miz kaldı.


Kart iade dediğimiz anda da  tüm program kapanacaktır.


Müşterinin yapabileceği diğer bir işlem hesabına para yatırma işlemidir. Hesabında 40 TL var ve Hesaba Para Yatır butonuna tıklıyoruz.


Bizi yine para miktarımız ve son işlem tarihimizi gördüğümüz bir ekran karşılıyor. Burada yatırmak istediğimiz miktarı giriyoruz ve onaylıyoruz.


Bu uyarıyıda gördüysek demek ki para yatırma işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir.


250 lira yatırmıştım 40 liram vardı hesabımdaki para 290 lira olarak böylelikle güncellendi.

İşte 6. versiyonu ile beraber programımız bu halini aldı. Yeni versiyonda makbuz alma kartsız işlem başka hesaba para yatırabilme gibi özellikleri eklemeyi düşünüyorum.

Program Visual Studio 2010 ile yazılmıştır. Daha düşük versiyonlarda açmaya çalışmayın açılmayacaktır.

Visual Studio gibi programı açabileceğim bir programım yok ama denemek istiyorum diyen arkadaşım bin/debug içindeki .exe uzantılı dosyayı çalıştırmaları yeterli olacaktır.

Program kodları ile ilgili soru yada sorunlarınızı ayrıcı programla ilgili görüş ve önerilerinizi herhangi bir iletişim adresimden bana ulaştırabilirsiniz diyeyim ve son söz olsun vesselam.


Soru Ve Sorunlarınız İçin İletişim  Murat Bilginer


Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Soru Çözümleri 27 Dizideki Tek Çift Değerleri Bul (Fonksiyon Yazarak)