57 C# Görsel Programlama 57 InputBox Kullanımı

Merhabalar. Bu yazımda sizlere C# da kullanıcıdan veri almamızı sağlayan bir mesaj ekranı olan InputBox nesnesinden bahsetmeye çalışacağım.

Öncelikle bilmemiz gerekir ki InputBox direk olarak C# kütüphaneleri içinde ulaşabildiğimiz bir nesne değildir. VisualBasic kullanan arkadaşlar bilirler onlar direk olarak erişebiliyorlardı. Bizim bu mesaj alma kutusunu kullanabilmemiz için VisualBasic kütüphanesini referance olarak programımıza ilk olarak tanıtmamız gerekmektedir. 

Projemizi açtıktan sonra Solution Explorer kısmında Reference sekmesi üzerine sağ tıklayalım ve Add Reference diyelim.Daha sonra açılan pencerede .NET sekmesine tıklayalım ve Dll ler içinde Microsoft.VisualBasic i bulalım OK diyelim ve ekleyelim.


Böylelikle görüldüğü gibi eklemiş olduk.


Şimdi programımızın da tanıması için bu uzayımızı şu kod yardımı ile programa tanıtalım.


Evet artık bu namespace e ait tüm sınıflara erişim sağlayabileceğiz.

InputBox metoduda bu namespace e ait Interaction sınıfı içinde yer almaktadır. 

Şunu unutmayalım InputBox geriye string türünde değer döndürecektir. 

Bu yüzden de istediğimiz bir string değişkenin bünyesinde gelen bilgiyi saklayabiliriz.

Şöyle bir program yazalı istiyorum. Adı ve soyadı textbozlar ile alalım. Sonucu göster dediğimizde açılan InputBox penceresi ile kullanıcının okul bilgisini alalım ve sonucu gösterelim.

Formumuzu görelim ilk olarak.Şimdi kodlarımızı görelim ve açıklamasını yapalım.


InputBox metodu içindeki ilk bilgi label a yazdırdığımız bilgidir. İkinci girilen değer ise InputBox'ın başlığını gösterecektir. Üçüncü girilen değer ise Textbox içine nasıl bir bilgi girilmesi gerektiğini örneklemek için kullanılır. Son girilen değerler ise InpuBox ın masaüstünde hangi konumda açılacağını belirleyen X ve Y koordinatıdır. 

Olayın nasıl gerçekleştiğini görelim.

Böylelikle anlatımımın sonuna geldik. Umarım faydalı olmuştur. Selametle.

Murat BilginerYorumlar