Ana içeriğe atla

57 C# Görsel Programlama 57 InputBox Kullanımı

Merhabalar. Bu yazımda sizlere C# da kullanıcıdan veri almamızı sağlayan bir mesaj ekranı olan InputBox nesnesinden bahsetmeye çalışacağım.

Öncelikle bilmemiz gerekir ki InputBox direk olarak C# kütüphaneleri içinde ulaşabildiğimiz bir nesne değildir. VisualBasic kullanan arkadaşlar bilirler onlar direk olarak erişebiliyorlardı. Bizim bu mesaj alma kutusunu kullanabilmemiz için VisualBasic kütüphanesini referance olarak programımıza ilk olarak tanıtmamız gerekmektedir. 

Projemizi açtıktan sonra Solution Explorer kısmında Reference sekmesi üzerine sağ tıklayalım ve Add Reference diyelim.Daha sonra açılan pencerede .NET sekmesine tıklayalım ve Dll ler içinde Microsoft.VisualBasic i bulalım OK diyelim ve ekleyelim.


Böylelikle görüldüğü gibi eklemiş olduk.


Şimdi programımızın da tanıması için bu uzayımızı şu kod yardımı ile programa tanıtalım.


Evet artık bu namespace e ait tüm sınıflara erişim sağlayabileceğiz.

InputBox metoduda bu namespace e ait Interaction sınıfı içinde yer almaktadır. 

Şunu unutmayalım InputBox geriye string türünde değer döndürecektir. 

Bu yüzden de istediğimiz bir string değişkenin bünyesinde gelen bilgiyi saklayabiliriz.

Şöyle bir program yazalı istiyorum. Adı ve soyadı textbozlar ile alalım. Sonucu göster dediğimizde açılan InputBox penceresi ile kullanıcının okul bilgisini alalım ve sonucu gösterelim.

Formumuzu görelim ilk olarak.Şimdi kodlarımızı görelim ve açıklamasını yapalım.


InputBox metodu içindeki ilk bilgi label a yazdırdığımız bilgidir. İkinci girilen değer ise InputBox'ın başlığını gösterecektir. Üçüncü girilen değer ise Textbox içine nasıl bir bilgi girilmesi gerektiğini örneklemek için kullanılır. Son girilen değerler ise InpuBox ın masaüstünde hangi konumda açılacağını belirleyen X ve Y koordinatıdır. 

Olayın nasıl gerçekleştiğini görelim.

Böylelikle anlatımımın sonuna geldik. Umarım faydalı olmuştur. Selametle.

Murat BilginerYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…