2 NASA'da Yatmak (Kader Çakır)Merhabalar Arkadaşlar.

Uzun zaman oldu ilkyazımı yazalı. Ama bu yazıyla bir nebzede olsa hasretimizi giderebiliriz inşallah.

Aslında bu yazım uyku severlere, yataktan kalkmak istemeyenlere müjde verecek türden.

Yataktan çıkmak istemeyenlere ''Bu yataktan kalkmak yasak desek'' ne düşünürler acaba? Bence mutluluktan havaya uçarlar. Hayallerini gerçekleştireceğini düşünür. Acaba ya cevap bulmak için bunu arkadaşımın üzerinde test ettim. Yanılmadığımı da gördüm. Arkadaşıma yataktan kalkmamanı söyleseler ne dersin dedim? Tabi ki de seve seve yatarım dedi ve gözlerinin parıldadığını gördüm. Gerçekten parıldadı ve yüzünde muhteşem bir gülümsemede buna eşlik etti.

Çok meraklandırmadan müjdemi vereyim. Ama bir şartım var çok sevinen arkadaşlarımdan müjdemi isterim :)

NASA bizim düşüncelerimize tercüman olmak istemiş sanırım. Bu büyük proje kapsamında birçok uyku severlerin projeye destek vermek isteyeceğini düşünüyorum. 

Bakın bu proje neymiş?

NASA’nın belirlemiş olduğu bu süre zarfında fiziksel hareket oranı ciddi şekilde kaybolacak gönüllüler, yattıkları yerde kitap okuyabilecek, Skype’tan görüşme yapabilecek, oyun oynayabilecek ve akıllı telefonlarıyla bilgisayarlarını kullanabilecekler. Yani yatarken yapılabilecek her şeyi yapma izni olan gönüllüler, bunun karşılığında haftalık 1200 dolar kazanacaklar.
Okuyanların sevinçten gözlerinin parıldadığını görüyor gibiyim.

Yatan gönüllüler üzerinde yapılacak deneyler, uzatılmış uzay yolculukları sırasında astronotların sağlık ve güvenliğini sağlamak için çeşitli yollar bulmayı amaçlıyor. Yer çekimsiz ortamda seyahati baş aşağı uzanma ile taklit etmek de oldukça iyi bir yöntem. Nihayetinde yer çekimi olmadığı zaman kaslara binen yük de sıfıra iniyor. Böylece uzay yolculuğu sırasında vücutta meydana gelen değişimler gayet iyi bir şekilde gözlenebiliyor. 

Çalışma sonucunda NASA’nın tamamlamayı umduğu üç ana görev bulunuyor:

1) Bireyin uzayda değişen psikolojisinin belirli görevleri nasıl etkilediğini görmek.
2) Belirli bir görevi gerçekleştirme yeteneğine psikolojik durumun ne denli etki ettiğini görmek.
3) Bu psikolojik durumların sebep olabileceği sağlık sorunlarına karşı ne tür önlemler alınabileceğini belirlemek.
Araştırmada iki farklı çalışma grubu yer alacak: egzersiz yapanlar ve yapmayanlar.

Egzersiz yapan grup, yatar halde çalışabilmelerini sağlayan özel ekipmanlar ile birlikte egzersiz yapacaklar. Yapmayan grup ise sadece yatacak.

Peki bu muhteşem proje ya da muhteşem rüya ne zaman son bulacak?
Egzersiz yapmayan grup için tüm proje toplamda 97 gün sürerken, yapan grup için 105 gün sürecek. Egzersiz yapmayan grup için ilk 13, yapan grup için de ilk 21 gün içerisinde, NASA’nın tesisi içerisinde yataktan kalkıp hareket etmek mümkün olacak. Ancak bu süreç bittikten sonra, 70 gün boyunca ayakta durulmasını gerektiren birkaç test haricinde deneklerin yatağından kalkması yasak olacak.

Süreç boyunca çeşitli deneyler de gönüllüler üzerinde uygulanacak. Kemik, kas ve kalp testleri ile dolaşım ve sinir sistemine yönelik testler yapılacak ve beslenme durumu ile vücudun enfeksiyonlara karşı savaşma kapasitesi de sürekli ölçülecek

Muhteşem bir rüya diye nitelediğim projeye 70 gün boyunca yattığınız yerden hiç kalkmadan bilim insanlarının üzerinizde deneyler yapması karşılığında 18 bin dolar almaya değip değmeyeceğini bilmiyorum ama buda size kalmış.
Evet, bende uyku severlerdenim ama iki ayrı yataktan kalkmadan 70 gün geçirmek bir noktadan sonra işkence haline gelecek olduğunu düşünsem de, yattığımız süre boyunca insanlığa faydasını düşünerek de içimizi rahatlatabiliriz sanırım.

Bu büyük fedakârlığı yapmak isteyen arkadaşlarımız büyük bir cesaretle NASA ya başvurabilir. Bende sizin kadar merakla bekliyorum bu projeyi ve fedakârlık yapan kocaman yürekli arkadaşlarımızı.

Bilim dünyasında büyük bir yankı uyandıracağını da düşünüyorum ve sonuçlarını sizinle birlikte bende merakla bekliyorum...
Birde unutmadan müjdemi de istiyorum :)

Kader Çakır


Yorumlar