Ana içeriğe atla

Kod Günlüğü 13 C# da Form'u Kod İle Minimize Etme Yada Kapatma

Merhaba günlük. Uzunca bir zaman sonra yeniden kodlar ile haşır neşir olunca sana da anlatılacak bir şeyler çıktı. 

Şimdi sana C# da açık olan formu minimize yada kapatma işlemlerini bize vermiş olduğu hazır butonlar ile değilde direk kodlar ile nasıl yaparız kendimiz ondan bahsetmeye çalışacağım. 

Neden böyle bir şeye gereksinim duyarız?

Çünkü VS'nin bize sunduğu tasarımı beğenmeyebiliriz komple tasarımı kendimiz yapmak isteriz böyle oluncada VS'nin form üzerinde bizim için sağladığı bu özellikleri kaybediyoruz.

Onu nasıl yaparız önce onu göstereyim.

Normalde standart formumuz şu şekilde.


Bu form tasarımından tamamen kurtulalım öncelikle. Bunu yapabilmek için Properties de FormBorderStyle özelliğini None yapıyoruz.Görüldüğü üzere artık standart yapının bize sunduğu özelliklerimiz kayboldu. Küçük bir tasarım ile biz kapatma ve minimize yapma tuşlarımızı oluşturalım. Ben picturebox nesnesi ile yapacağım bunu istersen button kullanarakta yapabilirsin.


Böyle oldu gibi.

Şimdi gelelim öncelikle kapatma işlemine.İki kodda kullanılabilir. Ancak ilk kod sadece o an açık olan formu kapatacaktır. Alttaki kod ise komple uygulamayı kapatır. Seçim sana kalmış artık günlük.

Gelelim minimize olayına.


Bu kodla beraber formumuz minimize olmuş ve Taskbarda görünür şekilde çalışmaya devam edecektir.

İşte bu kadardı günlük zaten kodun özü gibi oldu o yüzden bu anlatım için ayrı yeten kodun özüne gerek duymadım. Selametle. 

Murat Bilginer


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…

Matlab Programlama 6 Ekrana Bilgi Yazdırma 2 fprintf Komutu

Merhabalar herkese. Son Matlab dersimizde ekranda bilgi gösterme işlemini disp komutu ile nasıl yapıldığını anlatmıştım. Bu dersimizde de yine ekranda bilgi gösterme işlemine devam edeceğiz. Bu dersimizde ise yine bu işlemi yapabildiğimiz diğer komutumuz olan fprintf komutunu anlatmaya çalışacağım.
O zaman Bismillah diyelim ve başlayalım.
İlk olarak fprinf komutunun genel olarak nasıl kullanıldığı ile işe başlayalım.
Fprintf(‘Ekrana Yazılacak Açıklama %x \n’ , değer);
Şeklindedir.
Burada %x bir semboldür ve yerine yazılabilecek değerler ise şunlardır.