Kod Günlüğü 13 C# da Form'u Kod İle Minimize Etme Yada Kapatma

Merhaba günlük. Uzunca bir zaman sonra yeniden kodlar ile haşır neşir olunca sana da anlatılacak bir şeyler çıktı. 

Şimdi sana C# da açık olan formu minimize yada kapatma işlemlerini bize vermiş olduğu hazır butonlar ile değilde direk kodlar ile nasıl yaparız kendimiz ondan bahsetmeye çalışacağım. 

Neden böyle bir şeye gereksinim duyarız?

Çünkü VS'nin bize sunduğu tasarımı beğenmeyebiliriz komple tasarımı kendimiz yapmak isteriz böyle oluncada VS'nin form üzerinde bizim için sağladığı bu özellikleri kaybediyoruz.

Onu nasıl yaparız önce onu göstereyim.

Normalde standart formumuz şu şekilde.


Bu form tasarımından tamamen kurtulalım öncelikle. Bunu yapabilmek için Properties de FormBorderStyle özelliğini None yapıyoruz.Görüldüğü üzere artık standart yapının bize sunduğu özelliklerimiz kayboldu. Küçük bir tasarım ile biz kapatma ve minimize yapma tuşlarımızı oluşturalım. Ben picturebox nesnesi ile yapacağım bunu istersen button kullanarakta yapabilirsin.


Böyle oldu gibi.

Şimdi gelelim öncelikle kapatma işlemine.İki kodda kullanılabilir. Ancak ilk kod sadece o an açık olan formu kapatacaktır. Alttaki kod ise komple uygulamayı kapatır. Seçim sana kalmış artık günlük.

Gelelim minimize olayına.


Bu kodla beraber formumuz minimize olmuş ve Taskbarda görünür şekilde çalışmaya devam edecektir.

İşte bu kadardı günlük zaten kodun özü gibi oldu o yüzden bu anlatım için ayrı yeten kodun özüne gerek duymadım. Selametle. 

Murat Bilginer


Yorumlar