Ana içeriğe atla

14 2013'ün Liderleri


Koca bir yılı daha geride bırakırken geride neler bırakmışız bir bakayım istedim. Sayfamda 2013 yılı nasıl geçti bu yazımda bunu incelemeye çalışacağım. Sayfamın saygı değer ziyaretçileri en çok nelere göz attılar hangi yazılarım imdatlarına koştu istatistikler ışığında bunlara değinmek istiyorum.


Tabi belki 20 yıl önce dünyaya bu kadar kolay açılabileceğimizi söylese biri bize herhalde güler geçerdik o kişiye. İnsanlık zaten bu ileri görüşlü insanlara hep geç kulak verdiği için geride kalmadı mı sizce de :D
Evet dünyaya açılabildiğim bir platform oldu belki de internet sayfam. Heeee dünyaya açıldın heeee bizde yedik diyen arkadaşıma biz boş konuşmuyoruz belgeler var elimizde gerekirse açıklarız diyoruz. :D


2013 yılı boyunca toplamda 38 ülkeden sayfama giriş yapıldı burada görünen ise ilk 10.
Malumunuz ki Türkiye ciddi bir sayı ile liderliği ele aldı gidiyor. Arkadan ABD daha sonrada Rusya geliyor. Benim garibime giden kim bu adamlar. Hangi amaçla sayfama geliyorlar. Google birde bu istatistiği verse çok süper olacak.
O zaman başladık istatistiklere devam edelim.
Sayfama hangi tarayıcılardan ulaşılmış buna bakalım. Tabi ki istatistiğe bakmasanız bile Chrome diye bağırabilirsiniz. Tabi ki Chrome.

Ama burada benim garibime giden 2. Sırada Internet Explorer ın geliyor olması oldu. Bu tarayıcıya sabredebilen 8621 kişi varmış garip. Bilindik bir espri vardır Internet Explorer ın bir bilgisayarda kurulu kalma süresi Google Chrome u indirene kadardır yani.
Birde bakalım hangi işletim sistemlerinden giriş yapılmış. Kapitalist sistemin ayak seslerini bu istatistiğimizde bile görüyoruz :P :D Ne kapitalist sistemi be abi, adamlar kullanıcıya yönelik işletim sistemini geliştiriyorlar ve herkesin de bunu kullanmasını sağlıyorlar. Herkes diyebilir Linux daha özgür. Bir şey diyeceğimde benim babam ne yapsın Linuxdaki özgürlüğü :D İki tıkla program kuruluyo mu kuruluyor tek tıkla nette sörf rahatça yapılıyor mu yapılıyor bitti abi, o zaman tabi ki Windows daha çok tercih edilecek. Dünyadaki herkes mühendis ya da bilgisayar sistemleri uzmanı değil ki. Bu bir hakaret değil gerçek. Ben bir mühendis adayıyım bende anlamıyorum Linuxdan, hakaret ettin bize kör olasıca diyen varsa kardeşim kendime de ediyorum bence sıkıntı yok rahat ol azcık :D

Ve geldik işin en caf caflı kısmına.
Asıl üzerine konuşulacak kısım burası bence. Hangi paylaşımlarım 2013 yılı boyunca en çok hit’i aldı yani tıklandı buna bakalım. Hit almak deyimi daha bir havalı duruyor aslında :D


Tüm top 10 lar gibi 10. Sıradan başlayacağım değerlendirmeye maksat adet yerini bulsun.

10. sırada Gülmesek mi? Bölümünde paylaştığım bir resim var. Başlığı da şöyleydi Redhack “Biz Alırız” :D
Bu yayına geçmeden önce Gülmesek Mi? Bölümü ile ilgili bir açıklama yapmak istiyorum. Leyla ile Mecnun hayranları zaten Gülmesek mi? Deyiminin gülelim anlamına geldiğini biliyordur ama bu deyimin kullanış şeklini bilmeyenlerin aklında sitede başlığı görünce sanki onlara böyle böyle olaylar var artık bunlara Gülmesek mi? Diyormuşum gibi geliyor. Öyle değil bu bölüm tamamen gülelim diye var.
Yayına gelecek olursak o da şöyleydi. Gezi olayları sırasında Redhack sözcüsü Halk Tv de bir programa katılmış ve sohbet sonunda şöyle bir olay yaşanmıştı. Halk Tv sunucusu sözcüye bu kaydı gönderelim mi diye soruyordu Redhack sözcüsüde gerek yok biz alırız sözü ile gündem olmuştu.
Ama kurmaca bir senaryo olduğu biraz açıktı. Çünkü hangi katılan konuşmacıya konuşma kayıtlarını gönderelim mi diye bir teklifte bulunuyor ki sunucular. Biraz Redhack e itibar kazandırma çabasıydı. Ama gülmüştük. Bu da 10. Sıradan listemize girdi.

9. sırada Admn Temel ile gerçekleştirdiğim Röportaj var. O gün sayfasında da itirafta bulunmuştum Admn Temel seçimim ilk röportaj için iyi bir seçimdi kim ne derse desin.

8. sırada Matlab Soru Çözümleri 4 isimli yazım var. Matlabla uğraşan ders olarak gören arkadaşların işlerine yaradı diye ümit ediyorum bu Matlab çözümleri.
7. sırada İnternette Yönlendirme Reklamlarından Kurtulma ismiyle paylaştığım ve gerçekten gına getiren o yönlendirme reklamlarından kurtulmanın çözümünü anlattığım yazım bu sene en çok tıklananlar arasındaydı.
6. sırada ise yine Matlab Çözümleri 5 isimli yazım var.
5. sırada Windows 8 de Ekran Çözünürlüğü Sorunu Çözümü isimli yazım var Windows 8 daha yaygın kullanılmaya başlandıktan sonra belli başlı bir sorun olan bu sorunun çözümü de en çok tıklananlardaydı.
Yavaş yavaş 1. Sıraya doğru giderken sırada 4. Sıradaki paylaşım var. Şu anda kendimi radyoda haftanın top 10 nu veren Dj ler gibi hissettim.
4. numarada Aşk Derler şiiriyle Murat Bilginer var. Şairin muhteşem yorumladığı konu onu ilk 4 sokmayı başardı :P :D
Ya tabi ki böyle bir şey yok. Aşk Derler şiirini paylaşayım isterseniz öncelikle sizler sonra neden bu kadar tıklandı onu açıklayayım.

İnsan, binlercesi değil
Sadece birisi konuşsun ister.
Bu durumada bir kelime gerek
Tüm insanlık birleşmiş
Buna aşk der.

Murat BİLGİNER

Şimdi şiir bu ve öyle ahım şahım bir şiirde değil. Ben de zaten şair değilim. Sadece yazmayı seviyorum o kadar. Bir kitapta şiirimizin yayınlandığı oldu ama işte o kadar yani daha ilerisi yok. Şiir 1515 hit almış ve sağolsun sayfaya gelen 34 kişide bu şiiri beğenmiş kim bilir belki de onlarda o zamanlar biri onlarla konuşsun istiyorlardı da o kişi konuşmuyordu kim bilir. Aşk zor iş. Neyse konum bu değil. Tabi burada bir şeyi de belirtmeden geçemeyeceğim beğendiği halde kıskançlık yapıp beğenmeyenlerde var onların listesi de elimde onlara da teessüf ederim ayrıca beğendiysen yapıştıracan beğeni arkadaş çok zor değil ki.
Gelelim şiir neden bu kadar tıklandı? Şimdi şiir için kullandığım bir resim vardı ve güzel bir resimdi Google a aşk yazınca bu resim görsellerde geliyordu ve gelenler arasında en ilginç ve güzel olanı bu resimdi ve tıklayınca da kullanıcıyı benim sayfama yönlendiriyordu işte bu kadar çok hit almasının sebebi budur dostlar. Yoksa yazdığım bir şiir gerçek anlamda 1500 tık alıcak ve ben ertesi gün 10 tane şiir yazmıcam mümkün değil. :DGelelim 3. Sıraya.
Orada Matlab Soru Çözümleri 1 isimli yazım var ve bu yazının çok tıklanması beni sevindiriyor neden çünkü o tıklandıkça Google daki yerim dahada sağlamlaşıyor. Artık Google a Matlab soru çözümleri yazınca sayfam 1. Sırada çıkıyor buda müthiş bir duygu tabi kim Google da bir şeyi aradıktan sonra gidip 10. Sıradaki siteyi tıklıyor ki tabi ki hepimizde ilk sıradaki siteyi tıklıyoruz. Bu yüzden 1. Sırada olmak her zaman önemli.

Ve ikinci sıra Autocad 2007 Kurulumu diye yazdığım yazı. Müthiş bir talep var yazıya. Bu yazının tık sayısı genelde sene başlarında okullar açılınca olur. Çünkü hocalar derste autocad anlatacaklardır ve öğrencilerede AutoCad 2007 yi kullanacağız derler setup dosyasını elde eden kişi koşar gelir benim sayfama. Autocad 2007 kullandıran hocaların elleri dert görmesin inşallah. Böyle dedim diye eleştirmicem sanıyorsan yanılıyorsan yıl olmuş 2014 hala 2007 nedir ya gelişmek lazım durmamak lazım. Arkadaş hocalar kendilerini geliştirmiyor ki öğrenciden nasıl gelişmesini bekleyebilirsin nokta.
İşte 2013 yılının açık ara birincisi, şaşırdık mı buna tabi ki şaşırmadık. 1. Sıradaki isim Chrome da Facebook Mesajları Ve Sohbet Ekranı Görünmüyor Sorunu isimli yazım. Artık bir ortama girseniz facebook kullanmayan var mı deseniz hayır diyecek kişi sayısı bir elin parmağını geçmez abartı değil herhalde bu söylediğim. Herkesin var artık çoluk çocuk genç yaşlı herkesin var. Böyle herkeste olunca orada oluşan bir problem bu kadar çok insanı mağdur ediyor ve insanlarda çözüm bulabilecekleri mercilere koşuyorlar ve çok şükür ki bu sorunu da Google a yazınca 1. Sırada benim sayfam çıkıyor ve insanlarda girip çözüme bakıp gidiyorlar. Bu kadar çok insanın yarasına merhem olduğumu bilmek bana iyi hissettiriyor. O yüzden de 2013 de 17455 hit le bu yazımı açık ara 1. Sırada görüyoruz.
İşte koca bir yıl sayfamda böyle geçip gitmiş.
Sizler için şunu diyeyim yeni yıl hepinize güzellikler mutluluklar en önemlisi de hayırlı şeyler getirsin temennileriyle de yazıma son verip huzurdan ayrılayım. Vesselam.

Murat Bilginer


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…