Ana içeriğe atla

Excel Öğreniyorum 4 Dosya Menüsü Ve Özellikleri 3

Merhabalar. Yeni bir ders ve özelliklerimizi anlatmaya devam ediyoruz. Bu dersimizde ise Dosya menüsünde bulunan Aç özelliğinin nelere yardımcı olduğunu incelemeye çalışacağız.

O zaman Bismillah diyelim ve yola koyulalım.

Not: Resimlere tıklayarak orijinal boyutlarında görebilirsiniz.Gördüğümüz sekmeye tıklayalım ve Dosya Menüsüne geçiş yapalım.

İnceleyeceğimiz sekme olan aç kısmına tıklayalım ve sağ tarafa odaklanalım.


Sağ tarafta Aç kısmıda bizleri karşılayan 4 farklı bölüm görüyoruz. İlki ile başlayalım.

Son Çalışma Kitapları

Bu sekme üzerinde en son çalışma yaptığımız kitapları bize listeleyecektir. Böylece kolaylıkla işlerimize kaldığımız yerden devam etmemize olanak sağlamaktadır.

Aşağıda gördüğümüz gibi sekmeye tıkladığımız yan tarafta son çalışma kitapları gözükecektir.


Bu kısım 10 çalışma kitabından sonra en son açılan daha önce ilk açılanı yer değiştirir böyle bir döngüye sahiptir. Eğer biz bir çalışma kitabının son çalışma alanından silinmesini istemiyorsak fareyi üzerine götürdüğümüz sağ köşesinde aşağıdaki pin iğnesi gözükecektir. Buna tıklayarak bu çalışma kitabını panoya sabitleyebiliriz. Biz bu işlemi yaptıktan sonra sabitlenenler ve sabitlenmeyenler bir çizgi ile bir birinden ayrılacaktır.


Aşağıdaki resimde bu ayrımı net bir şekilde görebiliyoruz. Ayrıca iğnenin şeklide görüldüğü üzere bizlere fikir vermektedir.Özelliklerimiz bunlarla sınırlı mı tabi ki değil. Öncelikle şunu yapalım herhangi bir çalışma kitabının üzerine sağ tıklayalım ve açılan sekmede hangi özellikler var onu görelim.


İlk sekmemiz Aç. Bu sekmeye tıklandığında belirtilen çalışma kitabının son kaydedilmiş hali tekrar üzerinde işlem yapılmak üzere açılacaktır.

Bir alttaki seçenek ise kopyasını açtır. O Excel dosyaının bir örneğini açacaktır. Burada farkı şöyle anlayacağız. Eğer Aç sekmesi ile dosyamızı açarsak normal şekilde kaydet sekmesine tıklar isek mevcut dosyanın üzerine kayıt işlemini yapar. Ama kopyasını açtığımız dosyada kaydet sekmesine tıklarsak bize farklı kaydet seçeneğini sunacaktır. Bu işlem aslında ana dosyayı koruma amaçlıdır.

Yolu Panoya kopyala ise yine bizim için bir kolaylık sağlayan özelliğimizdir. Bu sekmeye tıkladığımızda bu dosyanın adresini panoya kopyalayacaktır. Bu nerede işimize yarar. Başka bir çalışma kitabı üzerinde çalışma yaparken panoya kopyaladığımız dosyalara kolayca erişip o an üzerinde işlem yapmamızı sağlayacaktır. Bunun nasıl olduğunu görelim.


Panomuz işaretlediğimiz bölüm. Excel de sağ köşesinde ok işareti gördüğümüz bölümler içeriğinin görünenden daha fazla olduğunu ifade eder. O ok işaretine tıklayarak tüm özellikleri görebiliriz.

Tıkladığımızda şöyle bir bölüm ile karşılaşırız.


Yanda pano kısmı açılır ve oraya daha önceden kopyaladığımız Excel çalışma dosyalarına kolayca erişim sağlayacaktır. Pano kısmınında gördüğünüz gibi kendi içinde bir kısım özellikleri mevcut onları da ileri ki derslerimize havale ediyoruz.

Diğer özelliklerimiz ise Listeye Sabitle ve Listeden Kaldır. Yukarıda anlattığım ve Pin iğnesi ile yapabildiğimiz şeyleri buradan da yapabilmekteyiz.

Son sekme Ayrılmış Çalışma Kitaplarını Temizle. Bu sekme ise sabitlememiş olduğumuz çalışma kitaplarını ayrılmış çalışma kitabı olarak niteler ve tıkladığımızda sabitlememiş olduğumuz tüm çalışma kitaplarını listeden temizleyecektir. 

Aç bölümünün diğer özellikleri ile bir sonraki dersimizde kaldığımız yerden devam edeceğiz diyelim ve bu dersimizde böylelikle sonlandırmış olalım. Yorumlarınızı eksik etmezseniz sevinirim selematle.

Murat Bilginer


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…