Ana içeriğe atla

Excel Öğreniyorum 3 Dosya Menüsü Ve Özellikleri 2


Merhabalar. Kaldığımız yerden devam ediyoruz derslerimize. Bu dersimizde de Dosya menüsünün diğer özelliklerini incelemeye devam edeceğiz.

O zaman Bismillah diyelim ve başlayalım.

Çalışma ekranında Dosya sekmesine tıklayalım.

Not: Resimlere tıklayarak orjinal boyutunda görebilirsiniz.
2. dersimizde Bilgi bölümünden bahsetmiştim. Bu dersimizde sizlere Yeni bölümünün ne işe yaradığını hangi özellikleri olduğundan bahsetmeye çalışacağım.

Aslında yukarıdaki resimde sağ tarafa baktığımızda hemen aklınızda bir şeyler şekillenmiştir. Evet o şekillenen şey doğru Yeni bölümü yeni bir Çalışma Kitabı açmamıza yardımcı olacak olan bölümdür.

İlk sırada gördüğümüz gibi kendi verilerimizi ve kendi tasarımımızı oluşturmak için Boş Çalışma Kitabını (B.Ç.K) seçmemiz yeterli olacaktır.


 Kıymetli arkadaşlarım, burada açmak istediğimiz şablonun üzerine sol tuşu ile tek tıklamamız yetecektir. Ayrıca üzerine gelip sağ tıkladığımızda Oluştur şeklinde bir sekme açılacaktır. Açılan bu sekmeye tıklayarak da bu sayfayı oluşturabiliriz.

Hemen sağındaki Tura Katıl bölümünü sona bırakıp diğer işlemler ile devam edelim.

Burada B.Ç.K açabileceğimiz gibi Microsoft mühendislerinin bizler için, yapılacak olan işin olaylarına göre özelleştirmiş oldukları hazır şablonları da kullanabiliriz.

Ekranda da gördüğünüz gibi Basit Bütçe, Aylık Kişisel Bütçe , Sınıf Ad Listesi gibi pek çok özelleştirilmiş hazır çalışma kitapları mevcut. Bunlardan herhangi biri ile çalışmak istediğimizde yine B.Ç.K oluştururken yapmış olduğumuz işlemi yapmamız yeterli olacaktır.

Ama burada bu özel şablonların sağ tık özelliklerinde B.Ç.K şablonun da olmayan özellikler mevcuttur. 

Sağ tıkladığımızda açılan sekmedeki seçenekleri bir görelim.


Evet bu şablonları oluştur demeden önce nasıl göründükleri ile ilgili bilgi edinmek istiyorsak Önizle seçeneğine tıklayabiliriz. Tıkladığımızda bizi şöyle bir ekran karşılayacaktır.


Baktınız beğendiniz bu şablonu hemen sağ tarafta bulunan Oluştur butonu ile kolayca oluşturabilirsiniz.

Ayrıca Önizleme sırasında sağ ve soldaki oklar diğer şablonları anlık görebilmeniz için geçiş oklarıdır. 

Açılan penceredeki bir diğer sekme ise Listeye Sabitle. Örneğin bu şablonu çok sık kullanıyoruz ve listemizden gitmesini istemiyoruz. O zaman hem şablonu ilk sıralara almak hemde sürekli orda kalmasını sağlamak için Listeye Sabitle sekmesi tıklıyoruz.

Bu işlemi aynı zamanda şöyle kolayca yapabiliriz.

Herhangi bir şablon üzerine fareyi götürdüğümüzde aşağıda gördüğümüz gibi iğne şeklinde bir nesnenin görünür olduğunu fark edeceğiz. Bu iğnenin yatay olması bu şablonun bu listeye sabit olmadığını göstermektedir. Gider bir kere sol tuş ile tıklarsak artık bu şablonu bu listeye sabitlemiş oluruz.


Sabitledikten sonra iğnenin görünümü aşağıdaki gibi olacaktır. Yine aynı şekilde bu iğneye tıklayarak listeden çıkarabiliriz. 
Bu kısmın bir diğer özelliği ise İnternetiniz olduğu sürece işinize yarayacak olan Çevrim İçi şablon arama özelliği.

Baktık ki aşağıdaki şablonlar bizim ihtiyacımızı karşılamıyor çevrim içi şablon aratarak istediğimiz şablonu bulmaya çalışabiliriz.


İşte buna yardımcı olacak olan alan yukarıda işaretlemiş olduğum alandır. Bize arama yapabileceğimiz örnek şablon kategorilerinden bir kaçı yazılmıştır. Onlardan her hangi birine tıklayarak o alanda bir arama yapabileceğimiz gibi.  Mesela yukarıdaki resimde Bütçe sekmesine tıklamıştım. Bana bu alana ait şablonları gördüğümüz gibi getirdi.

İstersek arama kısmına istediğimiz gibi bir kelime girişi ile de arama gerçekleştirebiliriz. Para yazalım ve aramasını isteyelim. 


Gördüğümüz gibi aşağıda listeledi. Aynı zamanda sağ tarafta arama yapabileceğimiz diğer tüm kategorileride bize gösteren bir alan olduğunu görüyoruz. İstediğimizi tıklayarak sonuçları görebilir. Çalışmak istediğimiz şablonu seçer ve çalışabiliriz.

Eğer internet bağlantımız yoksa arama kısmına tıklar isek bizi şöyle bir ekran karşılayacaktır.


Sırada sona bıraktığım özelliğim Tura Katıl.

Bu bölüm bize Excel için ipuçları verecek tura katılmamızı sağlayan kısımdır. Tıkladığımızda şöyle bir ekran ile karşılaşırız.Bu şekilde size püf noktaları gösteren gayet kullanışlı bir bölümdür. Kullanmanızı tavsiye ederim.

Bu dersimizde bu kadar diyelim. Umarım faydalı olmuştur diğer dersimizde görüşmek ümidiyle.

Derslerle ilgili yorumlarınızı eksik etmezseniz sevinirim diyeyim ve huzurdan ayrılayım vesselam.

Murat Bilginer


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…