Ana içeriğe atla

Excel Öğreniyorum 2 Dosya Menüsü Ve Özellikleri 1Merhabalar herkese. Kimseleri çok fazla bekletmeden 2. dersimizle işimize başlayalım istiyorum. İlk yazımda bahsettiğim gibi burada bir kere daha söylemekte fayda var kitabın ortasından başlamak huyum değildir o yüzden 0 dan ele alıp makro anlatımlarına kadar gitmeyi planlıyorum. İlk dersler biraz sıkıcı gibi bildiğimiz şeyleri anlatıyorum gibi gelebilir ama inanıyorum ki hiç kullanmadığınız ya da farkında olmadığınız pek çok özelliği de bu dersler kapsamında anlatacağım. 

Bu dersimizin konusu Dosya menüsü ve özelliklleri olacak. O zaman hiç vakit kaybetmiyoruz. Bismillah diyelim ve işimize koyulalım. 

Ders anlatımlarımı Microsoft Excel 2013 üzerinden yapacağımı bir kere daha hatırlatmış olayım.


Microsoft'un mühendisleri bizleri düşünüp 2013 de çok güzel bir tasarımla karşıladılar bizi. Gördüğümüz gibi ana çalışma alanın hemen üstünde işlerimizi kolaylaştıracak şekilde kategorilenmiş menü çubuğunu görüyoruz. Biz bu dersimizde ilk ögemiz olan dosya menüsünün bazı özelliklerini inceleyeceğiz.

Not: Resimlere tıklayarak orjinal boyutlarında görebilirsiniz.
Yukarıda gösterdiğim Dosya sekmesini tıkladığımda geçmiş versiyonlara nazaran değiştirilmiş olan özel bir form bizleri karşılıyor. 


En üstte gördüğümüz sola ok ana sayfaya dönmemize yardımcı olacaktır :D

 Yukarıdan aşağıya doğru inceleme işlemine devam edelim.

BİLGİ SEKMESİ

Bilgi sekmesine tıkladığımızda görüldüğü gibi sağ tarafta Çalışma Kitabını Koru, Çalışma Kitabını İncele, Sürümler ve Tarayıcı Görünümü Seçenekleri bizleri karşılıyor. Bunların içeriklerine daha sonra daha detaylı gireceğim ama kısaca şöyle bahsedeyim.

Çalışma Kitabını Koru

Çalışma Kitabını Koru bölümü çalışma yaptığımız Excel dosyasına şifre koymamıza yardım edebileceği gibi erişilebilen dosya üzerinde ne gibi değişiklikler yapılabileceğini ve yapılamayacağını da belirlediğimiz alandır. Ve sekmeye tıkladığımızda söylediklerimden daha fazlasını ve neler yapabileceğimizi aşağıda görüyoruz.


Sorunları Denetle

Bu özelliğimiz ise yaptığımız çalışmada sorun olabilecek şeyleri 3 alt kategoride toplamış ve yaptığımız çalışmayı her hangi bir yerde sunmadan önce burada değerlendirmesini yapmamıza yardımcı olur. Nedir o alt kategoriler onları görelim.


Burada zaten içeriği resimden de okuyabiliyorsunuz. Ama benim en çok önemsediğim uyumluluk denetimi. Okullarımız hala çağa ayak uyduramadıkları için hala Excel in çok çok eski sürümlerini kullanan yerler vardır. Burada 2013 de yaptığınız bu çalışmanın alt sürümlerde olmayan ve çalışmayacak olan özelliklerini denetleyip düzenlemelerinizi buna göre yapmanıza yardımcı olacaktır.

Sürümler Bu kısım ise çalışma yaptığımız bu Excel çalışma kitabının daha önceden kaydedilmiş bir versiyonun olup olmadığını sorgulamamızı sağlar. Nerelerde işe yarar kurtarma işlemi nasıl yapılır daha sonraki derslerimizin konusu. 


Tarayıcı Görünümü Seçenekleri

Bu kısım eğer bu çalışma dosyanızı Web de yayınlamak isterseniz tarayıcıda hangi özelliklerin görünmesini istediğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır. Tıkladığımızda aşağıda gördüğünüz gibi bir alan açılır ve seçim yapmanıza olanak sağlamaktadır.


Gelelim hemen sağ taraftaki kısma. Burası dinamik bir kısım olup çalışma dosyamız ile ilgili bilgileri bize gösterir. Veri girişi yapılabilecek olan sekmelerin üzerine tıklandığında ise bir Textbox açılıp veri girişi yapmamıza yardımcı olur.


Görüldüğü gibi dosya boyutu başlığı etiketler bunun yanında dosya ile ilgili tarihleri bu kısımda görebiliriz. Hemen isterseniz başlık ekleme etiket ekleme işlemlerini dinamik olarak yapalım. Az önce söylediğim gibi fareyi başlık ekle kısmı üzerine götürüp tıkladığımda bir textbox açacaktır bize. Gördüğümüz gibi bazı değerlerimizi de girmiş olduk. En aşağıda gördüğümüz Dosya Konumunu Aç sekmesine tıkladığımızda bizi çalışma yaptığımız bu dosyanın kayıtlı olduğu adrese götürecektir.

Eğer tüm özellikleri görüntüle dersemde bunlara ek, ekstra özellikleri görmemize yardımcı olacaktır. Açılan ek özelliklerde de aşağıda gördüğümüz seçenekler olacaktır.


Daha az özellik kısmına tıkladığımızda ise eski haline gelecektir. 

Bu dersimizde bu özelliğimizle bitmiş olsun. Daha elle tutulur şeylere geleceğiz anlayışınız ve sabrınız için şimdiden teşekkür ederim.

Dersle ilgili yorumlarınızı eksik etmez iseniz memnun olurum. Olmuşu olmamışı nasıl daha iyi oluru benimle paylaşırsanız sizlere daha iyi yardımcı olabilmeyi isterim diyeyim ve huzurdan ayrılayım vesselam.

Murat Bilginer
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Soru Çözümleri 27 Dizideki Tek Çift Değerleri Bul (Fonksiyon Yazarak)