Ana içeriğe atla

Excel Öğreniyorum 1 Excel'e Genel Bakış


Merhabalar herkese. Yep yeni bir serüvene başlangıç yapıyoruz. Herkes hazırsa özellikle meslektaşlarım güzel bir yolculuk bizleri bekliyor diyebilirim. Başlıktan da anladığınız üzere Excel anlatımlarına başlamış oluyoruz bu yazımla birlikte. Bu muazzam programın elimden geldiği kadarı ile bilgim dahilinde işimize yarayacak olan özelliklerini anlatmaya çalışacağım. Umarım, eksik bilgi olabilir benim bilgisizliğimden dolayı ama yanlış bilgi göremeyeceksiniz.

Bu yazımız Excel'i biraz tanıma amaçlı olacak. Ne iş yaptığını nerelerden buralara geldiğini kısaca bilelim ki hayal gücümüzde buna göre daha güzel şekillenebilsin.


O zaman Bismillah diyelim ve başlayalım.

Kısaca bir gelişim hikayesine bakalım isterseniz. (Hikayenin kurgusu temel gerçek bilgiler dışında bana aittir)

Harword Üniversitesinde sıradan günlerden biriydi. Kimse o günün aslında kullandığımız bilgisayarların tarihini değiştireceğinden haberdar değildi. Dan Brincklin yine sıradan gibi gelecek bir derse başlamıştı. Hocası kara tahta üzerinde tablolar ile işlem yapıyordu. Her yeni değer için eski değerleri siliyor yeni değerler için sonuçları bir kere bir kere daha hesaplıyordu. Dan Brincklin tahtaya baktı ve içinden şöyle geçirdi o an, ohooo her defasında yazıyor siliyor bir daha hesaplıyor bu çok uzun ama, ya sınavda sorsa çok zaman alacak diye düşünürken bir ışık yandı. Dan acaba bu tablolama sistemini elektronik ortama aktarsak nasıl olurdu diye düşünmeye başladı. Sonra kafasında ölçtü biçti getirilerini götürülerini düşündü içi içine sığmıyordu bir an önce yurda dönüp aklındakileri elektronik ortama aktarmalıydı. O günkü derslerinin bitmesine bile sabredemeyen Dan soluğu yurtta aldı. Yurtta onun gibi bu işlere meraklı MIT öğrencisi arkadaşı Robert Frankston vardı. Dan'ın gözleri parlıyordu. Dan, Robert'a abi aklıma muhteşem bir fikir geldi bunu yapabilirsek köşeyi döndük demektir diye anlatmaya başladı. Robert ta Dan anlattıkça heycanlandı. Yapar mıyız yaparız abi dediler ve işe koyuldular. Bu iki kafadar 1979 yılında VisiCalc isimli ilk tablolama programını yazdılar. Yani Excel'in atasını.

Aslında tam olarak neyi başardıklarının farkında değillerdi. 1970 li yılların başında bilgisayar kullanımı akademik araştırma labaratuvarlarında araştırma yapan kişiler ile bilgisayara özel ilgisi olan Hackerlar ile sınırlıydı.

İşte bu durum, geliştirilen program ile değişti. Adeta Dan ve Robert bilgisayarın kullanımdaki gidişatını değiştirdiler. VisiCalc programı 6 yılda 700 binden fazla kopya satarak inanılmaz bir başarıya ulaştı. Bu sayede bilgisayarlar ofis ve ev kullanımına geçmesini sağlamış oldular. Hemen hemen tüm masaüstü bilgisayarların çıkış tarihide bu zamana denk gelmektedir.

Bu program sadece iki tuşa basarak istenilen işlemleri çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyordu. Ayrıca üzerinde çeşitli değişiklikleri anlık yapmaya izin verip anlıkta sonuç görmenize yardımcı oluyordu.

VisiCalc'ın öncülük ettiği bu sektörde ilk yer alan programlardan Lotus.  1982 de Lotus 1-2-3 yeni dönem işlem tablolarını geliştirdi. Bu işlem tablosunda genişletilmiş işlem boyutları ve sözcük işlemci özellikler bulunmaktaydı.


Ve geliyoruz ilk Excel.

İlk excel 1985 yılında Appel'ın Macintosh bilgisayarı için geliştirilmiştir.

Bu tarihten sonra ihtiyaca göre excel geliştirilmeye devam etti. İlk versiyonları, Windows geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından yaygın bir şekilde kullanılmadığından Apple için yazıldı.

1993 deki çıkarılan Excel versiyonu Excel 5 olarka bilinir ve büyük değişimler içermiştir. Çoklu sekme, çalışma kitabı kavramı ve Visual Basic desteği bu versiyonla beraber gelmiştir. Buradan sonra daha detaylı bir kronolojik gelişim yazsam ben okurken sıkıldım sizlerde sıkılırsınız gele gele bugüne geldi geçmiş versiyonları bizi pekte ilgilendirmiyor zaten :D

Excel Office paket programının bir ögesi olarak en son 2013 versiyonu ile boy göstermiştir. Bende anlatımlarımda 2013 versiyonunu kullanacağım. İlk dersler biraz sıkıcı olabilecek olsa da, kitabın ortasından başlamak hiç huyum değildir. Ama bunla birlikte bilmediğimiz pek çok özelliği de öğrenmiş olacağız. 

Sizlere son olarak 2013 versiyonu ile gelen bazı yeniliklerden ve sistem gereksinimlerinden bahsedeyim ve böylelikle ilk dersimizin sonuna gelmiş olalım.

Bu versiyonda bizi karşılayan ve daha bakar bakmaz görebildiğimiz yep yeni bir arayüz ve yepyeni bir tasarım.Daha temiz ve aynı zamanda kısa sürede profesyonel görünümlü sonuçlar elde etmenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmış olduğunu görüyoruz. Bir dolu sayıdan kurtulmanıza ve verilerinizin daha güçlü çizimlerini yapmanıza olanak tanıyan, bu şekilde daha iyi ve daha bilinçli kararlar almanız için size yol gösteren birçok yeni özellik bulacaksınız.

2013 birçok özelleştirilmiş şablon ile geldi.

Yeni grafik özellikleri, güçlü veri çözümleme tablolama ve daha pek çok yeni özellik. 

Office 2013 İçin Sistem Gereksinimleri
Excel'in tarihinden bahsettik ve kullanacağımız Excel versiyonunu kısaca tanımış olduk diyelim ve dersin sonuna gelelim. Bir sonraki derste görüşmek ümidi ile vesselam.

Yorumlarınızla destek olabilirsiniz eksik olan kısımları belirtebilirsiniz.

Murat Bilginer


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Soru Çözümleri 27 Dizideki Tek Çift Değerleri Bul (Fonksiyon Yazarak)