Ana içeriğe atla

Merak Ettim 3 YouTube 301+'nın Sırrı Nedir?22 yaşına geldim geçen yılların öğrettiği bir refleks oluşmaya başladı, yapılan hiç bir şey amaçsız değildir. Hele şu simgelerle mesaj vermenin hastası olan İllüminati denen örgütle beraber her sayıda her simgede bir şeyler arar oldum bu yazının yazılma sebebi de bu arayışım ve meraktır.


YouTube da çoğu arkadaşın bildiği gibi ve pek çok arkadaşımında şimdi öğreneceği gibi videolar yayına girdikten sonra izlenme sayısını sayan sayaç 301 de durur.  

Aşağıdaki resimde gördüğümüz gibi.Aklıma takılan şu oldu ilk, neden 100 200 300 değilde 301. Kesin bunlar yine bir mesaj vermenin derdin ya hadi hayırlısı neymiş acaba bu mesajları deyip araştırmaya koyuldum. 

301 i henüz kimse İlüminati simgeleri arasına sokamamış. Bunu 5. dereceden masonlar kullanır yok kardeşim olur mu 1. derece masonların işi bu diyen olmamış.

Ama tabi ki 301 de durmasının ise bir açıklaması var.

YouTube artık video denince akla gelen ilk yer. Milyonlarca belkide olmuştur milyarlarca video olan bir site. Ve ziyaretçilerinde uğrak yeri olunca bir nevi video yükleyiciler içinde aslında reklam gelirlerinden para kazanma kapısı oldu. 

Küçük bir dipnotta düşeyim para kazanmak demişken. Geçenlerde YouTube'nin sayaç sistemini bozan mühendislerine veri tabanında sayı tanımlama sistemlerinde değişiklik yapmak zorunda bırakan (26.12.2014  01:23) itibari ile 2.187.229.224 izlenme sayısına ulaşan Gangnam Style şarkısından PSY nin kazandığı para 7.9 milyon dolarmış. İlginç. (Bir haltada benzemiyor oysaki) Neyin para kazandıraca belli olmuyor denemek lazım :D

Konumuza geri dönelim, tabi burada reklamdan para kazanma işi izlenme ile doğru orantılı gittiğinden YouTube için işin içine doğru hit sayısını belirleme olayı da girmiş oluyor.


Kullanıcılar hazırladıkları videolara bot kullanıcılar gönderip sayıyı artırabilmekte ve böylelikle eğer bu sistem olmasa YouTube üzerinden bir nevi haksız kazanç elde edebilme durumları oluşabilecekti. Bu sistemin en temel görevi bu sahte hit sayısından video yu ayrıştırma.


Nasıl İşliyor?

Video yüklendikten sonra izlenme sayısı 301 olunca sayaç 301+ şeklinde duruyor. Buradan sonra devreye YouTube un hit doğrulama algoritması giriyor. Ama sayaç altta saymaya devam ediyor. Bazen bakıyoruz beğeni sayısı 1500 olmuş ama izlenme 301+ olarak duruyor. Bunun açıklamasını böylece yapmış olduk. Sayaç saymaya devam ediyor, ama alt tarafta algoritma şuna bakıyor o ana kadar gelen 301 kişi gerçek kullanıcılar mı yoksa bot mu?  Ve hit bilgileri tek bir server üzerinde tutulmadığı için bu işlem biraz zaman alabiliyor. 2 ile 12 saat arasında sürer diyordu bir kaç yerde okuduğum bilgilerde. Bu doğrulama gerçekleştiken sonrada sayaç normal halini alıyor ve sayma işlemi devam ediyor. İşte bu kadardı vesselam diyelim ve huzurdan ayrılalım selametle.Murat Bilginer

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…