Ana içeriğe atla

Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleri

Merhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.

O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.

1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARI

Matlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.

A. fix Fonksiyonu: Bu fonksiyon kendine parametre olarak aldığı ondalıklı bir sayıyı 0 yönünde karşılaştığı ilk tam sayıya yuvarlar.Yani kendisine parametre olarak 3.1 aldı diyelim sol tarafa yani 0 yönüne doğru giderken karşılacağı ilk değer olan 3 tam sayısına yuvarlayacaktır. 3.9 girsekte aynı sonucu verecektir. 


Görelim;Peki eksili bir değer girseydik nasıl davranacaktı? Yine aynı işlemi yapacaktı sıfır tarafındaki ilk tam sayıya yuvarlayacaktı.B. round Fonksiyonu: raund komutu parametre olarak aldığı değeri kendisine en yakın tam sayıya yuvarlar. Yani 3.3  değeri 3 e yuvarlanırken 3.7 değeri 4 e yuvarlanır. 0.5 in katı olan sayılar pozitifler de kendilerine en yakın büyük değere nagatifler de ise kendisine en yakın küçük değere yuvarlar.


C. ceil Fonksiyonu: Bu fonksiyon parametre olarak aldığı değeri pozitif sonsuz tarafına doğru karşılaştığı ilk tam sayıya yuvarlar.


D. floor Fonksiyonu: Bu fonksiyonda ceil in tam tersi işlemi yapar. Negatif yönde karşılaştığı ilk tam sayı değerine yuvarlar kendisine gönderilen değeri.


Matlab de yukarıda verdiğimiz komutlar kullanılarak bir sayının tam sayımı ondalık sayımı olduğunun kontrolü rahatlıkla yapılabilir. Değerin kendisi herhangi bir yuvarlama işlemine tabi tutulmuş değerine eşitse bu değer tam sayıdır demektir. Bunun tersi ise ondalık sayı olduğunu gösterir.


2. Mod Fonksiyonu: Bu fonksiyon bir değerin herhangi bir değer ile bölümünden kalan değeri bulmak için kullanılan fonksiyondur.

Kullanımı

mod(bölünecek değer,bölüneceği değer);


Mod fonksiyonunun kullanımında yararlanarak bir sayının çift mi tek mi bunun kontrolünü de rahatlıkla yaptırabiliriz.

Eğer bir değerin iki ile bölümüne mod uyguladığımızda gelen değer 0 a eşitse değerin çift değilse de tek olduğuna karar verebiliriz.


Bu dersimizde bu kadar diyelim umarım yararlı olmuştur. Yorumlarınızı eksik etmezseniz sevinirim vesselam.

Murat BilginerYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…

Matlab Programlama 6 Ekrana Bilgi Yazdırma 2 fprintf Komutu

Merhabalar herkese. Son Matlab dersimizde ekranda bilgi gösterme işlemini disp komutu ile nasıl yapıldığını anlatmıştım. Bu dersimizde de yine ekranda bilgi gösterme işlemine devam edeceğiz. Bu dersimizde ise yine bu işlemi yapabildiğimiz diğer komutumuz olan fprintf komutunu anlatmaya çalışacağım.
O zaman Bismillah diyelim ve başlayalım.
İlk olarak fprinf komutunun genel olarak nasıl kullanıldığı ile işe başlayalım.
Fprintf(‘Ekrana Yazılacak Açıklama %x \n’ , değer);
Şeklindedir.
Burada %x bir semboldür ve yerine yazılabilecek değerler ise şunlardır.