Ana içeriğe atla

Matlab Programlama 16 Şartlı Deyimler (Switch - Case Yapısı)

Merhabalar. Şartlı deyimlere başlamışken hiç durmadan switch case yapısı ile son noktayı koyayım istedim.

Çoğu programlama dilinde olan Switch Case e Matlab programlama dilinde de rastlıyoruz.

Nedir ne değildir gelin beraber bakalım. Bismillah diyelim ve başlayalım.

Aslında switch case ile yapabileceğimiz her şeyi if else yapısı ile yapabiliriz. Ama işte çok uzun olan if else yapılarını biraz kolaylaştırmak için bu işin mühendisleri switch case olayını bize sunuyorlar.

Yapısı şu şekildedir.


switch değişken

case 'ifade'

işlemler;

case 'ifade'

işlemler;

otherwise

işlemler; 

end

Şimdi geçen dersimizde yaptığımız şofben örneğini birde switch case ile yapmaya çalışalım. Örneğimiz şöyleydi.

Kullanıcıdan bir değer isteyelim. Girdiği değer 1 olursa suyun sıcaklığı 30 derece olsun 2 girerse 40 3 girerse 50 0 girerse de şofben kapalı istediğimiz herhangi bir değeri girmez ise de yanlış değer girdiniz uyarısı verelim.Aslında olay bundan ibaret. Ama bir not düşmekte fayda var. Case için bir durum yazarken oraya gelecek olan değeri biz programı yazan kişi olarak tabi ki kestirebiliriz. Dostlar eğer oraya gelecek olan değer bir karakter bir string ifade ise bunu tek tırnaklar içinde yazmamız gerekir. Yani case 'ifade' şeklinde. Ama gelen değer bir sayısal ise herhangi bir karakter kullanmadan sadece gelecek değeri yazarız. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi. Ayrıca otherwise zaten anlaşılabiliyor ama bahsedeyim çok küçük buda gelmesini istediğimiz dışında bir değer gelince olacak olan işlemleri ifade eden ifadedir.

Switch case yapısı da böyleydi çok kıymetli arkadaşlar. Umarım yararlı olmuştur. Derslerle ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı herhangi bir iletişim adresimden ulaştırabilirsiniz. Selametle.

Murat BilginerYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Soru Çözümleri 27 Dizideki Tek Çift Değerleri Bul (Fonksiyon Yazarak)