Ana içeriğe atla

Matlab Programlama 15 Şartlı Deyimler (İf - Else Yapısı)

Merhabalar tekrardan. Hız kesmeden bugün sizlere karar yapılarını da anlatmak istedim.

O zaman Bismillah diyelim ve başlayalım.

Günlük yaşantımızda da her sorun ve bu sorunlara bulduğumuz çözümler yani bir nevi algoritmalarımızın da vazgeçilmezidir aslında seçimler. Şöyle olursa böyle olmalı bu olursa o zaman şu olmalı diye planlar yaparız.

Programlamada bu değişmez aslında çözüm algoritmalarımız içinde mutlaka oluşan bir takım sonuçlara göre bir takım seçeneklerimiz oluşacaktır. İşte bunu Matlab de yapmamızı sağlayan yapı if else yapısıdır.


Gelelim Matlab de kullanımı nasıldır. Aslında 3 tip yapımız mevcuttur.

Tek şartlı yapılar. Şöyle ki;

İf koşul

İşlemler

end

İkincisi ise ilk şart sağlanmadığı her durumda işleme sokulmasını istediğimiz yapı.

İf koşul

İşlemler

else

İşlemler

End

Bir de son bir tanesi var ki o da şöyle. Birden fazla karşılaştırılması gereken durumlar varsa kullanılan yapı.

İf koşul1

İşlemler

end

elseif koşul2

İşlemler

elseif koşul3

İşlemler
.
.
.
else

İşlemler

end

Son yapının içeriğinden bahsetsem zaten tüm yapıyı anlatmış olacağım. Başlayayım o zaman.

ilk şartımız if ile başlıyor işleme eğer koşul sağlanır ve true değeri elde edilirse program if altındaki kodları işleme sokar ve o işlemler bittiğinde de end kısmına ulaşır ve olay tamamlanır.


Eğer ilk if teki koşul sağlanmaz ise elseif koşullarına tek tek bakılır hangi şart koşul sağlanırsa onun işlemleri yapılır ve yapı sonuca erer.


Eğer hiç bir koşul sağlanmaz ise de else işlemleri yapılacaktır.

Hepsi bu kadardı biraz örneklerimizi görelim isterseniz.

Sorumuz şöyle olsun kullanıcıdan bir değer isteyelim. Bir şofben problemi bu. Girdiği değer 1 olursa suyun sıcaklığı 30 derece olsun 2 girerse 40 3 girerse 50 0 girersede şohben kapalı istediğimiz herhangi bir değeri girmez ise de yanlış değer girdiniz uyarısı verelim.Matlab de karar yapıları da bu şekildeydi. Umarım faydalı bir anlatım olmuştur. Dersler için sorularınızı ve yorumlarınızı herhangi bir iletişim adresimden ulaştırabilirsiniz. Selametle.

Murat Bilginer


Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…