Ana içeriğe atla

Matlab Programlama 13 Matlab de Pratik Bilgiler 2

Merhabalar herkese. Geçen dersimizde sizlere Matlab programı yazarken kullanabileceğiniz 3 pratik bilgiden bahsetmiştim. Bu anlatımımda da pratik bilgilere bir kaç başlık daha eklemeyi düşünüyorum. 

O zaman Bismillah diyelim ve başlayalım.

1. Açıklama Satırı

Daha önceden bir programlama ile ilgilendiyseniz zaten defalarca duyduğunuz cümleleri kuracağım birazdan ama burada düşündüğüm şey şu ilk defa programlama derslerine bu dersler vesilesi ile başlayan arkadaşları fikir sahibi edebilmek. 


Biz yazılımcılar programları yazarız ama her zamanda tek çalışma imkanımız olmaya bilir. Takım halinde çalışmamız gerekebilir böyle durumlarda kodlarımızı takım arkadaşlarımızında anlaması gerekir. Baktıklarında hangi kod ne için yazılmış hemen anlayabilmelidir. Ya da bazen kodlarımızı yazarız o programla işimiz biter rafa kalkar o program ama bir gün gelir o programa tekrar ihtiyacımız olur. Onlarca satır kod yazmışızdır ve aradan uzunca bir zaman geçince ne yazdığımızı biz bile unutmuş olabiliriz. İşte bunun önüne geçmek için Matlab mühendisleri bize programımızda açıklama satırları yazmaya olanak sağlamışlar.

Matlab de % işareti ile birlikte açıklama satırları yazabiliriz. % işaretini koyduktan sonra o satır boyunca sağına yazdığımız hiç bir ifade program için bir anlama ifade etmeyecektir.
2. Kaçış Karakterleri

Matlab de az öncede gördüğümüz gibi bazı karakterler özel anlamlar ifade eder. Yani tek başına kullanıldığında Matlab bunu farklı algılayacatır. Mesela % karakteri mesela \ karakteri. Peki biz metinsel bir ifade içinde % ya da \ gibi karakterleri yazmak zorunda isek o zaman ne yapacağız diye bir soru geliyor aklımıza.

Bu sorunu aşmak için  aynı karakterden yan yana iki tane kullanacağız. Yani diyelim ki değer olarak %5 yazdırmak istiyoruz. fprintf komutu ile yazdırabiliriz. 

fprintf('Bu sene memurlara %5 zam verilecek'); şeklinde yazar isem ne olacak bir görelim.Gördüğümüz gibi yazdıramadık % işaretinden sonrasını program açıklama satırı gibi algıladı ve oradan sonrasını okumadı. Hemen doğrusunu görelim.Görüldüğü üzere kaçış karakterlerini metinsel olarak ifade etmek istersek yan yana iki tane kullanmamız gerekmektedir.Bu \ ifadesi içinde ' tek tırnak işareti içinde geçerlidir.

3. Komut Penceresi Kontrolünü Yeniden Kazanma

Matlab Command Window da gördüğümüz >> şu işaret programın kod yazmaya hazır olduğunu gösterir. Eğer bu işareti göremiyorsak kod yazamayız program çalışıyor demektir. Bazen öyle programlar olur ki biz yazarken fark edemediğimiz program içinde bir sonsuz döngü oluşur ve program hiç sonlanmaz. Böyle bir durundan kurtulmak için ya bizim en büyük özelliğimiz bir açıp kapıcaksınız programı yada şimdi söylücem kombinasyonu uygulayarak sonsuz döngüden çıkıp program kontrolü tekrar ele alacaksınız.

Command Window da program çalışırken Ctrl+C tuşlarını tıkladığınızda kontrol size geçecektir.While ile görüldüğü gibi sonsuz bir döngü oluşturdum daha ilerde döngüler konusunda detaylı olarak bu konuyu da anlatacağım. Şu noktan sonra Enter a bastığım anda artık bir daha normal şartlarda program sonsuza kadar çalışır yani artık bilgisayarın belleği dolana kadar diyelim.


Bu şekilde yazar iken birden Ctrl+C yaptığımız anda programı sonlandırmış oluruz.


Kontrol bende.

4. Şimdiki özellik ekstra benden :D

Şu anda aklıma geldi. Şimdi yukarıdaki ekrana baktığımızda neredeyse 25000 tane sayı yazdı durdurmasam 1 000 000  tanede  yazar. Böyle bir durumda Command Window u temizlemek isteyebiliriz. 

Onu da şöyle yapacağız. Kod yazmaya hazır olduğu anda Comman Window'a clc yazıp Enter'a bastığımızda tüm ekranı temizlecektir.Bu dersimizde bu kadardı artık Matlab Konu anlatımları başlığı altında ayrı yeten pratik bilgiler isimli bir konu başlığı ile ders anlatımım olmucak ama diğer ders anlatımlarım sırasında yer yer pratik bilgiler aklıma geldikçe dipnot olarak paylaşmaya gayret edeceğim. Umarım yararlı bir ders olmuştur. Bir daha ki dersimizde görüşmek üzere selametle vesselam. 


Murat BilginerYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Soru Çözümleri 27 Dizideki Tek Çift Değerleri Bul (Fonksiyon Yazarak)