Ana içeriğe atla

Matlab Programlama 12 Matlab de Pratik Bilgiler 1

Merhabalar herkese. Matlab derslerine önem veren ve takip eden pek çok arkadaşım var onlar için konu anlatımlarına biraz daha hız vermeyi düşünüyorum bu yazımla beraber. Bu anlatımımda sizlere her zaman yardımcı olcak program yazarken işlerinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler anlatmaya çalışacağım.

O zaman Bismillah diyelim ve başlayalım.

1. TAB Tuşu İle Kod Tamamlama

Eğer Matlab dışında farklı programlama dilleri ile de uğraşmışsanız bilirsiniz kullandığımız program IDE lerinin bize sağladığı pek çok avantaj vardır. 

Nedir onlar? 

Kodları renklendirme, hatalarımızı anlık olarak gösterme, girintiler ve çıkıntılar oluşturarak kod bloklarımızı daha rahat algılamamızı sağlama gibi. Ama bunlar içinde bir tanesi var ki programcılar için kod yazma anında kolaylıkların en büyüğünü sağlıyor. 

O özelliğimizde şu program arayüzü kendi içinde tanımlı olan kodları tanır. Eğer biz içeriğe uygun kod yazmaya başladığımızda  TAB tuşuna basarsak IDE bize yazılabilecek kodları hemen listeler ve bizde yazmak istediğimiz kodu seçip ENTER a basarsak kodumuzu yazdırabiliriz. 

Defalarca aynı kodları yazdığımızı düşünürsek bu özellik bize mühendisler tarafından sunulmuş bir nimet açıkcası. 

Bu özellik sadece kendi kodlarını mı tanır? 

Tabi ki hayır. Program içinde o anda yazdığımız herhangi bir değişkeni de tanımaya başlar ve biz o değişkeni tekrar yazmak istersek yine TAB tuşu yardımı ile hemen yazdırabiliriz.

Mesela şöyle bir küçük görelim. fprintf komutu Matlab a ait bir koddur. Ben sadece fpr yazacağım ve TAB tuşuna basacağım ve olacakları görelim.

2. Asv Uzantılı Yedek Dosyası

Matlab de çalışma sırasında çalıştığımız dizin altında iki tane dosya ile karşılaşabiliriz. Bunlardan ilki zaten bizim .m uzantılı proje dosyamızdır. İkincisi ise aynı isimde ama uzantısı .asv olan bir dosyadır. Bu Matlab'in kendi oluşturduğu ve kodlarımızın güvenliğini sağlayan otomatik kayıt dosyasıdır. 

Bizler çogu zaman uzun kodlar yazarken kendimizi programa kaptırınca aralıklarla kaydetme işlemini es geçebiliyoruz. Bu durumda iken program istemediğimiz bir şekilde kapansa, tüm yazdığımız kodları kaybedecektik. Ama Matlab geliştiricileri de bu sorunu ortadan kaldırmak için otomatik kayıt olayını geliştirmişler. Programı yazarken her 5 dk da bir program kodlarımızı otomatik kaydeder .m dosyası üzerinde herhangi bir değişiklik olmaz iken aynı dizine aynı isimde .asv uzantılı bir dosya oluşturur ve kodlarımızı o dosya içinde saklamaya başlar. Buda Matlab in güzel özelliklerinden biridir. 

Diyelim ki kodlarımızı kaydetmeyi unuttuk ve program kapandı. .asv uzantılı dosyamız varsa en son kayıt aldığı kodlara kadar kurtarma işlemi gerçekleştirebiliriz. Burada yapmamız gereken tek şey .asv uzantısını .m olarak değiştirip projede bu dosyayı açmak olacaktır. 

Bu özelliğimizi istersek devre dışı bırakma yada özelliklerini değiştirme gibi işlemleride şu şekilde yapabiliriz.Yukardaki resimde 1 ile işaretlediğim yerde tiki kaldırırsak Autosave olayını iptal etmiş oluruz.

2 ile işaretlediğim yerde kaç dakikada bir Autosave yapacağını ayarlayabiliriz.

3. Üç Nokta Kullanımı

Biz programcılar için en önemli şeylerden biride kodlarımızın okunabilirliği ve anlaşılabilirliğidir. Bazen kodlarımız çok uzun olur ve ekrana sığmayabilir. Bu durumda bizim düzenli kod yazmamıza engel olup okunabilirliğide düşürecektir. Matlab mühendisleri bu soruna bir çözüm bulmuşlar.

Kodlarımız sağa doğru devam ederken ... (Üç Nokta) koyup kodlarımızı alt satırdan yazmaya başlarsak derleyici okuma sırasında bunu aynı satırda gibi okuyacaktır buda bize okunaklı kodlar yazmamıza olanak sağlıyacaktır. 

... koymadan alt satıra geçer isek ve diğer yöntem arasındaki farkı görelim.


Gördüğümüz gibi 3 nokta koymadan bir alt satıra geçince program yanda görüldüğü gibi hata vermekte.


Ama ... noktadan sonra aşağı satıra indiğimizde bir hata olmamaktadır. 


Bu anlatımımda böylelikle 3 pratik bilgi anlatmış olayım. Yeri geldikçe diğer pratik bilgilerden de bahsetmeye çalışacağım. Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Selametle vesselam.

Murat BilginerYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Soru Çözümleri 27 Dizideki Tek Çift Değerleri Bul (Fonksiyon Yazarak)