Ana içeriğe atla

Matlab Programlama 7 Matlab de M-Files Kullanımı

Uzunca bir aradan sonra herkese selamlar. Kaldığımız yeri biliyor musunuz bilmiyorum ama kaldığım yerden devam etmeyi düşünüyorum. Bu yazımda sizlere Matlab de m-file kullanarak kodlama nasıl yapılır neden m-file kullanmamız gerek avantajları nelerdir bundan bahsetmeye çalışacağım.

O zaman vakit kaybetmeyelim ve Bismillah diyelim başlayalım.

Hepimiz biliyoruz bilgisayarlarımızın temelde yaptığı 3 işlem var veri alma bu verileri yorumlama ve depolama işlemi. Depolama işlemi de iki şekilde olmakta bir cihazımızın elektrik ile bağlantısı olduğu sürece bir de elektrik bağlantısı koparılmış olsada kalıcı depolama şeklinde. İlk işlemi yani anlık ve geçici depolama işlemini bildiğimiz gibi RAM üzerinde gerçekleştirir. Matlab de program yazarken bize iki seçenek sunar bir anlık kodlama yani direk komut satırı üzerinde kodlama birde m-file ile kodlama.

İlk işlem hiç tasvip edilmeyen en azından uzun programlar yazarken tercih etmemizin sakıncalı olduğu bir kodlama şekli. Çünkü komut penceresi üzerinde yazılan her kodun bilgisi geçici olarak RAM bellekte saklanır ve eğer bilgisayarınız elektriği kesilir yada siz Matlab programını kapatırsanız yazmış olduğunuz tüm kodları kaybetmiş olduğunuzu görürsünüz. Buda herhalde bir programcının en son isteyeceği şeydir.

Buna çözüm olarak Matlab in geliştiricileri bize kodlarımızı kalıcı olarak saklayabileceğimiz m-file üzerinden kodlama olanağı sağlamışlar. 

m-file dosyaları uzantıları .m olan kod dosyalarımızdır. Kodlama işlemi düz yapıldığı için herhangi bir text editörü ile kodlama yapıp dosyamızı kaydederken de uzantısını .m yapar isek yine bir Matlab kod dosyası oluşturmuş oluruz. 

Ama m-file varken bu yolu seçmek biraz garip bir olgu gibi duruyor. Çünkü Matlab'in kendi kodlama ortamı bize pek çok kolaylık sağlıyor. 

Mesela belirli kodları tanıma, onları tamamlama ve renklendirme, hatalı olduğumuz yerde anlık hata gösterimi gibi o yüzden bu tür faydalarından yararlanmak için Matlab'in kendi ortamını kullanmakta fayda var.

Bir m-file nasıl açılır nasıl kodlama yapılır şimdi buna bakalım.

m-file açmanın pek çok yolu mevcut olası yolları anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle bilmemiz gereken bir nokta var. Matlab standart halinde  

C:\Program Files\MATLAB\R2012a\bin dizini  altındaki klasörleri görüntüler 

Current Folder kısmında. Komut satırıda sadece bu yol altındaki dosyaları çalıştırır. Şimdi ilk olarak bu yol nasıl değiştirilir onu görelim.

1. Adım


Ben masaüstünde bundan sonraki çalışmalarımı içinde tutmak için MATLAB adında bir klasör oluşturdum. Sizler istediğiniz klasörü seçebilirsiniz. Görmiş olduğumuz 3 noktalı butona tıklıyoruz. 

2. Adım


Çalışmak istediğimiz klasörü seçiyoruz.


Ok dedikten sonra Current Folder kısmının seçtiğimiz klasör olduğunu ve altında herhangi bir dosyamız olmadığından da boş olduğunu göreceğiz.


Son işlemimize geldi sıra m-file oluşturma işlemi.

Current Folder da herhangi bir boşluğa sağ tıklayalım. New File ve Script diyelim.Bunu yaptıktan sonra klasörümüz altında untitled isminde bir dosyamız oluşacaktır. İşte bu dosyamız bizim m dosyamız. Bulunduğu konumda iken ismini değiştirebiliriz.
Dosyamızı oluşturduğumuza göre çift tıklayıp açabiliriz.

Buda bizim kodlarımızı yazacağımız m dosyamız.


Tabi bu işlemi yapmanın daha basit bir yöntemi var. Bu olayı bu kadar uzun uzun anlatmamın sebebi çalışmak istediğimiz klasör konumunu nasıl değiştirdiğimizi göstermek içindi ki bu önemli bir mevzu Matlab de.

Diğer bir yöntem ise şu;


Görmüş olduğumuz beyaz dosya işaretini tıkladığımız anda seçili Current Folder altında m dosyamız oluşacaktır.

Yine diğer bir yöntemde şudur.
Bu anlatımımda bu kadardı umarım yararlı bir yazı olmuştur. Bundan sonraki derslerimizde kodlama işlemlerimizi bu m-files üzerinden yapacacağız. Selametle vesselam.

Murat BilginerYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Soru Çözümleri 27 Dizideki Tek Çift Değerleri Bul (Fonksiyon Yazarak)