Ana içeriğe atla

Merak Ettim 2 Maden Suyu Şişeleri Neden Yeşildir?


Bugün limonlu bir maden suyu içerken maden suyu şişelerinin renginin neden yeşil olduğunu merak ettim akşam eve gidince Google a bir sorarım niyeymiş diye düşündüm. Ama bunun cevabını kim yazıp koymuştur diye içimden de geçirmedim değil. 

Amma velakin Google da bununda cevabı varmış arkadaşlar. Kısa sizlere de bahsedeyim.

Güneşin yakından çekilen fotoğraflarında güneş kırmızı renkteymiş. Tabi hal böyle olunca Maden Suyu şişesini üreten mühendisler düşünmüşler bu şişeler satışa sunuldukları yerlerde güneş ışınlarına direk muhatap olabilir öyle ise buna bir çözüm bulmalıyız demişler ve şişeleri yeşil yapar isek bu sorunu optimum seviyede çözebileceklerini öngörmüşler. 

Neden yeşil?

Çünkü kırmızının karşıt rengi yeşildir. Yani yeşil kırmızıyı bir nevi nötrlüyormuş. İşte buda güneş ışınlarının maden suyuna minimum seviyede zarar verdiği görülmüş.

Ayrıca yeşil renkli cam üretiminin maliyeti düşük olması nedeniyle de bir taşla iki kuş vuruyorlarmış.

Bu mühendisler zeki adamlar vesselam. Selametle.


Murat Bilginer


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…