Ana içeriğe atla

Matlab Programlama 6 Ekrana Bilgi Yazdırma 2 fprintf Komutu

Merhabalar herkese. Son Matlab dersimizde ekranda bilgi gösterme işlemini disp komutu ile nasıl yapıldığını anlatmıştım. Bu dersimizde de yine ekranda bilgi gösterme işlemine devam edeceğiz. Bu dersimizde ise yine bu işlemi yapabildiğimiz diğer komutumuz olan fprintf komutunu anlatmaya çalışacağım.

O zaman Bismillah diyelim ve başlayalım.

İlk olarak fprinf komutunun genel olarak nasıl kullanıldığı ile işe başlayalım.

Fprintf(‘Ekrana Yazılacak Açıklama %x \n’ , değer);

Şeklindedir.

Burada %x bir semboldür ve yerine yazılabilecek değerler ise şunlardır.

%c : Eğer değer tek bir karakterden oluşuyorsa
%s : Eğer değer String bir ifade ise
%d : Eğer değer bir tam sayı değeri tutuyorsa
%f : Eğer değer bir ondalıklı sayı tutuyorsa kullanılır.
%g : ifadesi ise değeri mümkün olan en kompakt forma sokar.

Bir diğer ifademiz ise \n ifadesi diğer dersimizden hatırlarsınız disp ile ekranda bir yazı yazdırdığımızda yazı yazıldıktan sonra imleç bir alt satırdan başlardı bu disp komutunun kendi özelliğiydi. Ama fprintf için böyle bir özellik söz konusu değil. Eğer bir alt satırdan başlamasını istiyorsak bunu kendimiz yapmamız gerekir.Bu işlemi de işte nereden sonra bir alt satıra geçmesini istiyorsak orada \n ifadesini kullanarak yaparız. n ifadesi newline ının kısaltmasıdır. 

Burada kullanabileceğimiz bir diğer ifade ise \t ifadesi buda bir tab lık boşluk bırakmamıza yardımcı olur.

Daha sonra virgülden sonra değişken ismini yazıyoruz. Tabi burada virgül ile ayırarak birden fazlada değişken ismi yazabiliriz.

Birazda işleyişine bakalım komutun.

Matlab fprintf komutu ile karşılaştığında şunu yapar. Komut içinde tırnakdan sonraki değerleri karakter karakter ekrana basmaya başlar. Ve sonra matlab için anlamlı olan %x ifadesine denk geldiğinde komut içinde virgülden sonraki ilk değişken değerini yazdırır ve sonra yine tırnaklar içindeki işlemine geri döner eğer daha sonrada %x gibi anlamlı ifadeler varsa virgülden sonraki değişken değerlerini sırası ile basar.

Şimdi örneğimize bir bakalım.


Küçük bir ipucu söyleyip dersin sonuna geleyim.

%f ile bir sayısal değer yazdırmaya çalışırsam değer tam sayı bile olsa o değeri ondalık forma sokabilmek için 3,00 gibi yazar. Yani sonuna gereksiz sıfırlar ekler.O yüzden %f yerine %g kullanmak görüntü açısından daha güzel bir veri elde etmemizi sağlıyacaktır.

Böylelikle ekranda değer gösterme derslerimizin sonuna geldik. Çalışan arkadaşlarıma kolaylıklar dilerim vesselam.


Murat Bilginer
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…