Ana içeriğe atla

Matlab Programlama 5 Ekrana Bilgi Yazdırma 1 disp Komutu

Merhabalar herkese. Geçen dersimde input komutu ile klavyeden nasıl veri girişi yapabiliriz bunu görmüştük. Bu dersimizde ise kullanıcıya bilgi aktarmak yönlendirmek için kullanıcıya bilgi gösterme olayını incelemeye çalışacağız.

O zaman Bismillah diyelim ve başlayalım.

Matlab da ekranda bilgi gösterimini sağlayan iki  tane komut vardır. Bunlardan ilki disp diğeri ise fprintf komutudur.

Biz bu dersimizde disp komutu ile uğraşacağız.

Disp ile metinsel ifadeleri, sayısal değerleri veya metinler ile sayısal değerlerin karışımını bu komut ile ekranda gösterebiliriz. 

Hemen bir metinsel ifadenin nasıl ekranda gösterildiğini görelim.Bu da çıktısı.Gördüğümüz gibi metinsel bir ifadeyi disp komutu ile ekranda göstermek çok kolay. Disp ten sonra açılıp kapanan paranetezler içine tek tırnak ile istediğimiz ifadeyi yazıyoruz.

Birde sayısal bir ifadenin nasıl basıldığını görelim. 


Gördüğümüz gibi sayısal bir ifade için her hangi bir karaktere ihtiyaç duymuyoruz direk sayısal ifadeyi yazdığımızda ekranda gösteriyor. Aklımıza şöyle bir soru geliyor hemen ne yani string bir ifadeyi böyle direk yazsam göstermicek miydi ekranda?

Görelim.


Demek ki neymiş matlab sandığımızdan daha akıllıymış :D

Aklımıza şöyle bir soru gelebilir peki biz bir değişken içindeki değeri disp komutu ile ekranda gösterebilir miyiz?

Tabi ki gösterebilmekteyiz hemen görelim.


Değişken ismini direk disp içinde çağırarak değerini ekranda görebilmekteyiz.

Gelelim birde bu ifadeleri hepsini bir arada kullanmaya.


İşimizni biraz daha karmaşık ama program yazarken hep kullandığımız formunu şimdi göreceğiz. 


Mesela bir kişiden isim ve yaş bilgisini bir değişkene alalım ve daha sonra kullanıcıya toplu bir şekilde bilgi olarak sunalım.Şimdi burada disp komutuna odaklanalım.

Bizler bir takım verileri bir arada kullanabilmek için bir kısmını bir diğer kısmının türüne benzetmemiz gerekir. Yani elma ile armutları bir kovada taşırsak bunları kontrol eden kişi buna onay vermez. O zaman elmayı armuta benzetmeliyiz ki kontrol eden kişi anlamasın ve geçişe izin versin. 


Burada isim değişkenindeki değer karakter tiplidir ama yaş daki değer sayısal demek ki bu haliyle beraber kullanmayız karakter tipi daha baskın bir tip olduğu için sayısal değeri buna benzetmeliyiz. 


Bu işlemide yapacak olan komut num2str dir. Anlamı numeric olan yani sayısal olan değeri string türüne dönüştür. Kullanımı zaten yukarıda görüyoruz. Değişkenler yazılırken arada her hangi bir ayırıcı karakter kullanmadığımıza dikkat edelim.

Son olarak disp ile ilgili küçük bir not söyleyeyim dersimizin sonuna gelmiş olalım.

Disp komutu ile ekranda yazı yazdırma işlemi yapıldığında imleç yazı yazıldıktan sonra bir alt satırdan devam eder.


Murat BilginerYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…