Ana içeriğe atla

19 Kişisel Geliştiren KitapBüyük düşün. Bir parola, sürülmesi gereken bir iz, yazılıp duvara asılacak ya da hayatımıza mihenk taşı olabilecek bir cümle.

Kişisel gelişim kitapları okurken çok seçici davranırım her kişisel gelişim kitabının beni kişisel geliştirdiğini düşünmem. Hele daha başlığında insan da maddi bir heyecan uyaran kitapların kapağını bile açmam. 10 günde nasıl zengin olunur? 3 ayda nasıl şakır şakır İngilizce konuşulur gibi. Böyle kitaplar var mı bilmiyorum örnek olsun diye yazdım.

Büyük düşün kitabını görünce bu kitabın beni al ve bana para kazandır kaygısı olmadığını fark ettim. Ve sayfalarını karıştırmalıyım dedim. Böylelikle Büyük Düşün kitabı ve yazarlarıyla 268 sayfalık bir yolculuğa başlamış olduk.


Kitabı ilginç kılan bir diğer taraf ise şu kitabın tek yazarı yok. Kitabın kırmızı köşesinde Donald Trump mavi köşesinde ise Bill Zanker var. Ama rakip değiller aynı düşüncelerin savaşını vermek için köşelerindeler. Önce Donald Trump başlıyor atağa sonra Donald benim sözüm bu kadar dediğinde Bill Zanker devreye giriyor. 268 sayfa boyunca sizin düşünce dünyanıza güzel fikirler katmanın heyecanındaki iki adamın savaşını takip ediyorsunuz.

Az öncede söyledim bana sadece güzellikler söyleyecek bir kişisel gelişim kitabını okumam. Çünkü hayat böyle bir kişisel gelişim kitabında anlatıldığı kadar kolay değil. Bana emek vermeden yol alabileceğimi söyleyen herkesten kaçarım. Büyük bir ihtimal beni sömürmek istiyordur.

Kitaba neden bağlandım bunu da söylemeliyim. Daha girişteki Donald’ın cümlesiyle bağlandım diyebilirim. Trump anlatıyor. “Bana nasıl bu kadar zengin olduğumu soruyorlar. Uğraştığım herhangi bir işi ele alma şeklim bana beklediğimin ötesinde bir finansal başarı getirdi.” Bu cümlesi bu kitabı okumalıyım düşüncesi uyardı çünkü başarılı bir kişi egosu varsa başarısının kendi çabası ile olduğunu anlatma taraftarı olur ama Trump’ın beklemediğim bir başarı getirdi cümlesi kilit cümle olmuştu ve heyecanlı ilerleyiş sürdü.

Kitap 10 ana bölüm ve sonda da sık sorulara cevaplar olmak üzere 11 bölümden oluşuyor. İş dünyasındaki başarılı iki isim Trump ve Zanker yaşadıkları hayatı hayat yapan gerçekleri bizimle paylaşıyorlar. Altın tavsiyeler diye nitelendirebileceğimiz bir sürü önemli şey söylüyorlar.

Kitabı eleştirmekten ziyade bir noktaya da dikkat çekmeliyim. Tabi yazarlar Amerikalı olunca anlatılan bazı genel geçer kaidelerin dışındaki fikirler Amerikan kültürü etkisi altında olduğunu söylemek mümkün. İslam inancımıza göre uygulama imkanımız olmayan tavsiyelerde var. Tabi güzel bir filtreleme sistemimiz varsa düşünce dünyamızda bu fikirleri kolayca eleyebiliriz.


Kitabın bölümlerinde bahsederek hem kitabın güzelliğini yaşamanıza engel olmak  hem de yazım daha fazla uzasın istemiyorum. Son söz olarak şunu demeliyim Büyük Düşün bittiğinde büyük düşünme gücünü elde edebiliyorsunuz. Belki sizde büyük düşünen insanlardan biriyseniz evet bunları doğru yapıyormuşum hissini yaşayarak öz güveninizi ikiye hatta üçe katlayabilirsiniz. Saygılarımla.


Murat BilginerYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…