Ana içeriğe atla

54 C# Görsel Programlama 54 C# da Access Veri Tabanı İşlemleri 3 DataSet İle Veri Çekme

Merhabalar herkese. Access işlemlerine 3 dersimizle devam ediyoruz. Geçen dersimizde veri tabanımızdaki verilerimize DataTable nesnesi üzerinde tutup buradan erişip işlem yapmayı anlatmıştım. Bu dersimizde yine bir nevi sanal veri tabanımız olan Dataset ve veritabanının program üzerinde hücresel görünümünü  sağlayan bir arayüz bir nesne olan DataGridView i anlatmaya çalışacağım.

O zaman Bismillah diyelim ve başlayalım.

Öncelikle kullandığım veri tabanınından bir kaç ekran görüntüsü ile başlayalım.

Veri tabanımızın ismi.Tablo İsimleri


Tablo içerikleriEvet veri tabanımızı gördükten sonra diğer veri tabanını bağlama işlemlerini diğer derslerden bildiğinizi düşünerek devam ediyorum.

Programımızın formu ile devam edelim.


Yapacağımız işlem şu dostlar. Kişileri listele butonuna tıkladığımzda veri tabanımızdaki kisi tablosundaki verileri önce dataset nesnesine çekeceğiz sonrada buradan da yukarıda gördüğümüz DataGridView e aktaracağız.

Artık kod ortamına geçiş yapabiliriz.

Öncelikle access işlemlerini yaptırabilmem için biz biliyoruz ki öncelikle aşağıdaki uzayı yada kütüphaneyi programıma eklemeliyim.Diğer derslerimizden hatırlarsınız veri tabanı işlemlerini anlık olaylara yazmaktansa metodlar halinde yazıp o metodları çağırmak daha mantıklı bir işti. Burada da 2 işlemimiz için 2 önemli metod yazacağız. 

Bağlanma işlemi de her metod içinde tekrar tekrar kullanılması gerekeceğinden bağlantı cümlemiz içinde bir metod yazacağım 

İlk olarak belirlediğim değişkenlerimi görelim.Şimdi sıra geldi bağlantı metodumuza.


Bu işlemleri detaylı olarak ilk iki derste anlattığım için bilen arkadaşları sıkmamak için üzerinde durmayacağım. İlk defa bu dersle başlayan arkadaşlar bunların ne anlama geldiğini ilk iki dersi okuyarak detaylı bir şekilde öğrenebilir.

Dedikten sonra işlemlerimize devam edelim. Sıra geldi tablodaki verilerimizi dataset nesnesine çekmeye. Öncelikle kisi tablosundaki verileri çekelim.

DataSet nesnesi ile ilgili daha detay bilgi dersi amacından saptıracağı için onu ayrı yeten bir derste anlatmak üzere ileriki bir dersimize havale edelim.


Kodlarımızı anlatacak olursak.

Sorgu işleminde yaptığımız işlem kisi tablosundaki tüm verileri getirdir.

Daha sonra bu sorgumuzu komut nesnemizde çalıştırdık. 

Daha sonra bu komut sonunda gelen değerleri DataAdapter nesnesinde tuttuk. Ve sıra geldi DataSet e.

Tüm nesnelerimzde olduğu gibi öncelikle ds1 şeklinde ifade ettiğim DataSet sınıfından bir nesne türettim.

Kayıt1 nesnesinin bizim için oluşturduğu köprü yardımı ile 

kayıt1.Fill(ds1,"kisi"); şeklindeki kod ile DataSet e aldık. 

Fill doldurmak demek aldığı parametrelerden biri DataSet nesnesi diğeri ise string bir ifade tabi kafamıza göre bir ifade değil. Veri tabanındaki bir tablo ismini alır.

Tabi bu arada işlemlerimizi sorunsuz halledebilmek için bağlantımızı açtık ve işimiz bittiğinde de kapattık.

Artık verilerimiz sanal veri tabanımızda. 

Bu verileri şimdi DataGridView de gösterme işlemini yapacağız. 

Bunun içinde dataGridView1. DataSource =ds1.Tables["kisi"]; şeklindeki kodunu kullandık. 

Kısaca açıklayacak olursak DataSource veri kaynağı anlamında datagridin veri kaynağında göster dedik. Neyi gösterecek bunu da eşittir ifadesinden sonra beliritiyoruz. ds1 isimli Dataset deki Tablolardan kisi isimli tablonun verilerini göster diyoruz ve işlem bitiyor.

Hemen aynı işlemleride bolum tablosu için yaptık onları da görelim.Butondaki işlemlerimizi görelim.

Programımız çalıştığındaki ekran görüntülerimize bakalım son olarak ve bu dersimize de böylelikle son verelim.
Umarım yararlı bir ders olmuştur. Çalışan tüm arkadaşlara kolaylıklar dilerim vesselam.

Murat BilginerYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.