Ana içeriğe atla

Kod Günlüğü 12 C# da TabControl Nesnesindeki TabPageler Üzerinde Buton İle Gezme

Merhaba günlük. Kısa bir not düşüp gideceğim. Ama güzel bir şey öğreneceksin. 

Biz yazılımcılar bazen çok formlu projelerle uğraşmak zorunda kalırız. Böyle projelerimiz için Microsoft mühendisleri şunu demişler, bu elemanlar form form dolaşıp durmasın, zaten bir sürü form açıl kapan bu kullanıcıyı da bezdirir biz bunların işine yarayacak bir nesne yapalım ve TabControl nesnesini yapmışlar. Tek form üzerinde yüzlerce formluk işi bu nesne sayesinde hallede bilmekteyiz.


Şimdi her zaman ki gibi bir senaryo yazmalıyım. Yoksa sen ne gerek var anlattığın şeyi bilmeye deyip dinlemessin beni. Şimdi düşün TabControl nesnen üzerinde 100 tane TabPage in var. Birinci TabPage de iken 100. TabPage üzerinde bir işlem yapman gerekti diyelim. Şimdi anlatacağım şeyi bilmesen, formda  oluşan ileri butonuna 100 kere bas bakalım, ölme eşeğim ölme demi. O zaman bence şimdi anlatacağım kod seni baya bir amelelikten kurtaracak gibi.

Formu bir görelim.Şimdi amacımız yukarıdaki sekmelere tıklamadan butonlar ile Pageler arasında gezmek. TabControl nesnesi üzerinde oluşturulan her nesne 0 dan başlayarak sırası ile index numarası alır. Eğer ben sayfalar arasında gezmek istersem de bana şu tek satır kod yeterli gelecektir.


İşte hangi page e gitmek istiyorsak seçili index numarasına onu yazacağız.


Sayfalarda gezdiğimizi görelim.İşte bu kadardı günlük. Kodun özü dicek bir şey yok ama geleneği bozmayalım.

KODUN ÖZÜ


TabPageler arasında dolaşmak için bize gerekli kod.

tabControl1.SelectedIndex = 1;


Unutmamamız gereken şey ise index numaralarının 0 dan başladığı ve sıra ile numaralandırıldığıdır.

Haydi vesselam.


KONUNUN YAZARI NCFKR
DİĞER YAZILIM GÜNLÜĞÜ KONULARI İÇİN TIKLA VE ÖĞREN

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…