Ana içeriğe atla

51 C# Görsel Programlama 51 C# da Access Veri Tabanı İşlemleri 1 Veri Tabanına Bağlantı Oluşturma

Merhabalar herkese. Yepyeni bir serüvene ve önemli bir serüvene başlamak için adım atıyoruz. Bu yazılarım boyunca C# da veri tabanı işlemlerini detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Her ders bir konu anlatacağım ama en ince ayrıntısına kadar anlatmaya çalışacağım.

O zaman Bismillah diyelim ve başlayalım.

Üzerinde çalıştığımız büyük projelerimiz varsa ve elimizde projemiz içinde kullanmamız gereken ve tutmamız gereken verilerimizde varsa bu işin içinden bir kaç çıkış yolumuz var. Bunlardan biri verilerimizi veri tabanlarında tutup projelerimizi de bu veri tabanları ile ilişkilendirip verileri projelerimizde kullanmaktır. 

O veri tabanlarından biri Microsoft'un bize sunduğu Access veritabanıdır.

Biz ilk işimizde oluşturduğumuz veri tabanını C# projemize nasıl bağlarız bunu görmeye çalışacağız.

Öncelikle aşağıdaki gibi bir veri tabanı oluşturalım ve kaydedelim.

Not: Resimlere tıklayarak orijinal boyutlarında görebilirsiniz.

Şimdi bir C# projesi açalım.

Oluşturduğumuz veri tabanına Personel adını verdim ve kaydettim.

Artık oluşturduğumuz veri tabanını projemize eklemeye geldi sıra.

Burada sizlere 2 yöntem ile bağlamayı göstereceğim.

1. YÖNTEM


1. Adım

Menü çubuğunda Data sekmesine tıklıyoruz ve daha sonra açılan pencerede Add New Data Source... sekmesine tıklıyoruz.


2. Adım

İlerleyen adımlar boyunca sırası ile işaretlediklerimi yapıyoruz.

Projemize bağlayacağımız veri kaynak tipini seçmemizi istiyor. Burada mevcut bir veri tabanını bağlayacağımızı belirtiyoruz.


3. Adım

Veri tabanı modelimizi seçmemizi istiyor. Dataset i seçiyoruz.4. Adım

Bu adımda yeni bağlantı seçeneğine tıklayarak hangi tür veri tabanını bağlamak istediğimizi seçeceğimiz ekrana geçiyoruz.


5. Adım

Access ile çalışacağımız için bunu belirtiyoruz. 2 ile işaretlediğim yerde sorduğu soru ise şu, bundan sonraki tüm bağlantılarınız Access mi olacak sorusunun cevabını alıyor aslında. Eğer tick koyarsanız bundan sonraki bağlantı kurma işlemlerinizde bu ekran gelmeyecektir. Koymaz iseniz de her bağlantı için veri tabanı türünü seçmenizi isteyecektir. 

Hangisi işinize geliyorsa onu yapabilirsiniz. Continue ifadesi ile devam ediyoruz.


6. Adım

Bu adımda bizim bağlamak istediğimiz veri tabanını seçtiğimiz kısım.

Browse seçeneği ile dosya arama kısmına ulaşıyoruz. Veri tabanımızı seçiyoruz.
7. Adım 

Bu adımda veri tabanını seçtikten sonra Test Connection seçeneği ile veri tabanı bağlantısını başarılı bir şekilde olup olmadığını kontrol ediyoruz. 


Başarılı ise şöyle bir bildirim alırız.


8. Adım


9. Adım

Bir önceki adımda OK dedikten sonra tekrar bu ekrana geri dönmüş olacağız. Burada dikkat etmemiz gereken nokta birazdan programda kodları yazarken kullanacağımız bağlantı cümlesini kopyalıyoruz. Birazdan program içinde bu bağlantı cümlesine nasıl ulaşabiliriz farklı bir yolla göstericem ama burada da olduğunu bilelim.


10. Adım

Buradaki yazıyı hiç bir zaman okumayı düşünmedim. Evet diyoruz.


11. Adım


12. Adım 

Finish dediğimiz anda veri tabanını mekanik olarak projemize bağlamış olacağız.


Bu ilk yoldu veri tabanını farklı bir yol ile de bağlayabiliriz.

2. YÖNTEM


1. Adım

Server Explorer ı aktif değil ise buradan aktif hale getiriyoruz.


 2. Adım

Daha sonra Server Explorer ı açıp Data Connections a sağ tıklayıp Add Connection diyoruz.
Bu adımdan sonra 1. yöntemde uyguladığımız 5. adımdan itibaren aynı işlemleri yapıyoruz.

Buda farklı bir bağlama yöntemimizdi. Eğer tüm işlemi eksiksiz yapabildiysek Solution Explorerda DataSet imiz görünecektir.


Şimdi gelelim kodlarımız ile veri tabanımıza nasıl ulaşım sağlayacağız bu konuya. 

Bu anlatımda sadece ulaşım sağlayacağız veri çekme ve veriler üzerindeki diğer işlemler diğer derslerimizde olacak.

Access veri tabanına bağlanmak için öncelikle projemize aşağıdaki kütüphanemizi eklemeliyiz.Kütüphanemizi ekledi isek artık veri tabanımıza ulaşma işlemine geçebiliriz. 

Veri tabanına bağlanma işini küçük bir metod ile yazmak her zaman bize bir avantaj sağlıyacaktır. Bizde öyle yapalım.

Şimdi burada sizlere 4 tane farklı şekilde veri tabanına bağlanma yöntemi göstermeye çalışacağım.

1. YolOleDbConnection sınıfından bir bağlantı nesnesi oluşturduk. OleDbConnection  nesnesi string olarak bağlamak istediğimiz veri tabanının yolunu alır. Yukarıdaki kod bağlantı yaparken kopyalayın dediğimiz kod. Eğer orada kopyalamadı isek bu adrese nasıl ulaşacağız ona bakalım şimdi.

Sol tarafta Server Explorer da bağlantısını yaptığımız veri tabanına tıklıyoruz.


Sol tarafta da properties e gittiğimizde Connection String bölümünden bu adrese ulaşabiliyoruz. 


Bu bağlantı adresini yazdığımızda ters bölü işareti birer tanedir. Ve bunu böyle bırakmamız hata almamıza yol açar. O halini bir görelim.


Bu hatayı giderebilmek için ters bölü işaretleri önüne bir ters bölü işareti daha koymamız gerekecektir.2. Yol


Şimdi değişkenler bizim için her şeydir. Her yazılımcı bu konuda benimle aynı fikirdedir herhalde. Yukarıda verdiğimiz uzunca adresi diyelim ki program içinde bir kaç yerde kullanma durumumuz oldu. Her defasında o kadar uzun yolu yaz her ters bölünün önüne bir ters bölü koy biraz zahmetli bir iş. Öyleyse biz bu yolu string bir değişkene atasak ve ihtiyacımız olduğunda kullansak çok akıllıca bir iş yapmış oluruz. O zaman bir de bu yöntemle veri tabanına bağlanmayı görelim.


3. Yol 


Önce uzun yolları gösterdim şimdi biraz daha kestirme bir işlem göstereyim. Biz her ters bölü işareti önüne bir ters bölü işareti koyarak alınacak hatadan kurtulmuştuk. Ama birde şunu düşünelim öyle bir dosya yolu ki 30 tane ters bölü işareti var tek tek her ters bölü önüne ters bölümü koyacaktık tabi ki hayır.

@ işareti ile olayı bitiriyoruz arkadaşlar.

String ifadenin ilk " çift tırnağı önüne  işareti koyuyoruz ve yolu aynen ilk kopyaladığımız gibi yapıştırıyoruz. İşlem tamamdır.


4. Yol 


Ve son yönteme geldik. İşimizi biraz daha kolaylaştıralım. Biz projemizi build edip çalıştırdığımızda program kaynak klasöründeki debug içindeki dosyalara direk erişebilmektedir. Bu yüzden biz Eğer veri tabanımızı projemizde Debug klasörü içine koyduğumuz anda böyle uzun uzun dosya yolu ile uğraşmamıza gerek kalmayacaktı. 

O zaman işlemimiz şöyle olacaktı.
Evet arkadaşlar şimdilik aklıma gelenler bunlar oldu. Bu dersimizde sadece veri tabanı projemize nasıl bağlanır ve bağladığımız veri tabanına kod ile nasıl ulaşılır bunu yapmaya çalıştık.

Çalışan her arkadaşıma kolaylıklar dilerim vesselam.

Murat Bilginer


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…