Ana içeriğe atla

Matlab Programlama 2 Command Window İpuçları

Merhabalar arkadaşlar. Finaliydi, bütüydü derken 2. ders için çok geç kaldığım Matlab anlatımım ile yine beraberiz. 

Çok yakın zamanda okumadıysanız ilk anlatımımda ne anlattığımı hatırlama imkanınız yok gibi. Ben bile unuttum. Ama okumak isteyen arkadaşlar Matlab Programlama 1 Matlab' a Giriş dersine bu linkten bir göz atabilirler.

Bakan yada bakmayanlar için ilk dersimizde Matlab'ı tanıtmıştım, Matlab programı içinde kullandığımız alanların ne işe yaradığından bahsetmiştim. Şimdi artık asıl işimize bakacağız. 

Bu dersimizin ana teması Matlab programının ilk çalışma ekranı Command Window hakkında ipuçları olacak.

1 not ile işe başlayalım.


Not= Matlab o kadar geniş bir programlama dili ki bir konuyu anlatırken o konu ile ilişkili pek çok şeyi gözden kaçırabilirim. Bu yüzden anlatımlarım boyunca Aklıma Geldikçe İpucu bölümü ile bir konuyu anlatırken geçmişte anlattığım bir konu ile alakalı bir şey geldiğinde aklıma onuda o bölümde bahsetmeye çalışacağım. Aklıma Geldikçe ipucu anlatımın herhangi bir anında her an karşınıza çıkabilip hayat kurtaran cinsten olabilir. ;)

Notumuzuda söyledikten sonra Bismillah diyelim ve başlayalım.

Command Window=CW şeklinde kısaltacağım. Bana da 50 kere yazmak ızdırap olmasın.

1. CW da >> işaretini görüyorsak bu matlab arayüzünün kod yazmaya müsait olduğunu gösterir.

2. CW da kodlar aşağıdan yukarı ve soldan sağa çalıştırılır hemen hemen her programlama dilinde olduğu gibi.

3.  CW da bir kod girdğimizde bu kodu çalıştırmak istersek Enter tuşuna basmamız yeterli olacaktır.

4. CW da  5 yazıp enter tuşuna basarsak bu komutu çalıştırır ve biz değeri herhangi bir değişkeni atamadığımız için Matlab bu değeri ans(answer) adlı değişkene otomatik olarak atar.

5. CW da aynı satıra birden fazla kod yazılabilir ancak kodlar arasına virgül konmalıdır.


Gördüğümüz gibi aynı satırda kodlarımı yazdım ve Enter tuşuna bastığımda sonuçları gördüm. 

Peki her değişkene verdiğim değeri sonuç çıktısı olarak görmek istemesem ne yapacağım?


6. Noktalı virgül böyle bir durumda imdadımıza yetişir. Çıktısını görmek istemediğimiz satırın sonuna noktalı virgül koyabiliriz. İşlem yapılır ama çıktı ekranda gözükmez. 

Görelim.7. Aynı satırda yazılan kodlar arasında bırakılan boşluk adedinin hiç bir önemi yoktur. Ne kadar boşluk bırakırsak bırakalım Matlab bunu bir boşluk bırakmışız gibi kabul edecektir.

8. CW da bir kodu çalıştırdıktan sonra o komut satırına veya satırlarına dönüp değişiklik yapmak düzenleme yapmak imkansızdır.

9. Diyelim ki çalıştırdığımız bir önceki kod satırlarında c=a+b; kodunu kullandık. Daha sonra CW da kod yazmaya başladık tekrar ve yine aynı kodu kullanma gereksinimi duyduk. Matlab bize bu konuda bir kolaylık sağlar CW da daha önceden yazdığımız kodların tümünü hafızada tutar ve komut satırında  aşağı ok ve yukarı ok tuşlarına basarak bu kodlara ulaşıp onları kullanma olanağı sağlar bizlere.

10. CW da aynı satırda yazdığımız bir kod çok uzun olduğunda yazdığımız kodun sonuna ... (üç nokta) koyarız ve bir alt satırdan kodun devamını yazabiliriz.

11. Her programlama dilinde olduğu gibi kodlarımızı açıklamak için Matlab mühendisleride bize açıklama satırı yazabileceğimiz bir yapı oluşturmuşlardır.

% işaretini kullanarak bir açıklama satırı yazabiliriz. Bu satırları Matlab kod olarak görmez ve atlar.12. Mesela CW ekranına bir sürü kod yazdık denedik falan tam bir çorba oldu ekran artık ne yazdığımızı bile göremez duruma geldik ve CW u temizlemek istedik. Bu işlemi clc komutu ile yaparız. Kod yazar gibi bir satıra clc yazar Enter a basarsak tüm ekran temizlenecektir. 

Bu komut sadece ekranı temizler kullanılan kodları ve değişkenlere atanan değerlere ilişemez.


Komut çalıştığı anda aşağıda gördüğümüz gibi ekran temizlendi ama değişkenlere dokunmadı.


Peki biz değişkenleri silmek isteseydik ne olacaktı?


13. CW da clear komutu değişken değerlerini sıfırlar.Diyebilirsiniz iyide ben hafızadaki tüm değişkenleri değilde sadece istediğim değişkenleri silmek istiyorum. 

Bunu nasıl yapacağım?

14. Böyle bir değişken silme için clear komutu yanına silmek istediğimiz değişken ismini yazmamız yeterli gelecektir.

clear a b c şeklinde. Sadece a, b ve c değişken değerleri silinecektir.
Baştada belirttiğim gibi söylenebilecek daha bir sürü ipucu vardır. Ama şimdilik benim aklıma gelenler bunlar oldu. Bu anlatımımı böylece son vereyim. Bir sonraki derste görüşmek ümidiyle. Çalışan arkadaşlarıma kolaylıklar. Vesselam.

Murat Bilginer


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…