Ana içeriğe atla

HTML Dersleri 5 Etiketler Ve Parametreler 2

Merhabalar. Geçen dersimde söz verdiğim gibi. Pek çok etiketimizi özelliklerini ve bunlarla beraber kullanılabilecek parametrelerden ve özelliklerinde bahsetmeye çalışacağım bu konu anlatımımda. 

Vakit kaybetmeden Bismillah diyelim ve yola koyulalım gideceğimiz mesafe bir hayli uzun.

1. <Body> Etiketi ve Parametreleri


Body etiketi bildiğimiz gibi bir internet sayfasında gördüğümüz kısmı ifade ediyordu. Biz body tagi içinde ne işlem yaparsak bu kullanıcının göreceği alana da yansıyacaktır.

Böylesi büyük bir görev üstlenen bu taginde o zaman bünyesinde yapılacak işlemleri çok iyi özelleştirebilmesi, kodlayıcıya yada tasarımcıya istediklerini yapabilme olasılığını sağlamak için pek çok parametreye sahip olması gerektiğini rahatlıkla anlayabiliyoruz. 

Şimdi sizlere bu parametreleri anlatmaya çalışacağım.

Kullanımı ile bilgileri parametreler 1 dersinden öğrenebilirsiniz. Ki zaten örneklerimizle de gösterince olay kolaylıkla anlaşılacaktır.


1. bgcolor: Bu parametre sayfanın arka plan rengini belirleyebildiğimiz parametredir. Değer olarak renk değerlerini alabilir.


Kullanımı: 

bgcolor:"red"  yada bgcolor= "#FF0000"şeklindedir. 

İlkindeki gibi istersek rengin ingilizce karşılığını yazarız ister 2. kullanımda olduğu gibi hexadecimal karşılığını yazarız. Dikkat etmemiz gereken nokta hexadecimal değeri yazılırken başına # işaretini koymamız gerektiğidir. Yoksa hata alırız.

2. background: Bu parametre arka plana bir resim koymamıza yardımcı olur. 


Kullanımı:

background="resim.jpg" şeklindedir. 

Ancak bu tip bir kullanım html dosyası ile resim aynı klasör içinde ise mümkündür yoksa resmin tam adresi verilmesi gerekir. 

Şöyle ki,

background="Desktop\resim.jpg" şeklinde olmalıdır.

3. Text: Bu parametre yazı rengini belirleyen etikettir.


Kullanımı: 

text="Yellow" şeklindedir. 

bgcolor da renk kullanımı ile yaptığım açıklama bu parametre içinde aynen geçerlidir.

4. Link: Bu parametre sayfa içindeki linklerin rengini belirler.


Kullanımı:

link="Blue"

5. Alink: Bu parametrede o an üzerinde bulunduğumuz linkin rengini belirler. Kullanımı link ile aynıdır.


6. Vlink: Bu parametre sayfa üzerinde bir link daha önce ziyaret etti isek o linkin ziyaret edilen link olarak rengini belirlememize yardımcı olur. Kullanımı diğerleri ile aynıdır.


7. Leftmargin: Bu parametremiz sayfanın sağdan ve soldan ne kadar içeri doğru kayacağını belirler.


Kullanımı:

leftmargin="sayıdeğeri"

8.Topmargin: Bu parametremiz ise sayfanın üst kısımdan ne kadar aşağıya doğru kayacağını belirler.Kullanımı leftmargin ile aynıdır.


Haydi gelin birde html dosyasında görelim yazdıklarımızı.

Şimdi gelelim birazda sayfa içinde yazacağımız bir yazı ile ilgili kullanılabilecek etiketlere ve parametrelerine.

Diyelimki bir yazıyı  italik, kalın yada altı çizili yazmak istiyorum bunu nasıl yapacağımızı görelim ilk.

<i.>.....</i> yazının italik
<b>....</b> yazının kalın
<u>....</u> yazının altı çizili
yada
<ins>....</ins> yazının altı çizili yazılmasını sağlayacaktır.

Diğer etiketlerdende bahsedelim yeri gelmişken.

<strong>......</strong> güçlü
<em>.....</em>  vurgulu
<big>.....</big>  büyük
<small>....</small> küçük 
<del>....</del> altı çizili
<sub>....</sub> alt indis metni
<sup>....</sup> üst indis metni
</br> alt satıra geçirir
<center>....</center> yazıyı ortalar


Daha sonra yine yeri geldikçe bu etiketlerimizi vermeye devam edeceğim. Ama şimdilik hem bu etiketlerimi ve parametrelerini burada sonlandırmak istiyorum. Etiketler ve Parametreler 3 isimli dersimde kaldığımız yerden devam etmek ümidi ile. Son yaptıklarımızın uygulaması ile huzurdan ayrılayım.
KONUNUN YAZARI NCFKR
DİĞER KONU ANLATIMLARI İÇİN TIKLA VE ÖĞREN

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.