Ana içeriğe atla

HTML Dersleri 3 Etiketler Başlık, Paragraf, Satırbaşı Etiketleri

Merhabalar. Bu dersimizde artık sitemizin biraz daha görselliğine yardımcı olacak etiketlerle haşır neşir olacağız. Ama birazcık. Daha öncede belirttiğim gibi HTML ile tam anlamda görsellik elde etmek biraz zor. 

O zaman Bismillah diyelim ve başlayalım.

1. Başlık Etiketi <h1> </h1>


İlk göreceğimiz etiket başlık etiketi.

Başlık etiketi yukarıda örnek olsun diye birini yazdım ama 6 farklı kullanımı mevcuttur. Ve aralarındaki tek farkda boyutsaldır. Yani bir başlığı yazarken aynı zamanda büyüklüğünüde bu etiketler sayesinde ayarlayabilmekteyiz.

6 farklı kullanımı vardır demiştik. Onları örnek kod dosyamız içinde görelim öyleyse.Bu dosyamızı farklı kaydet deyip Ders3.html diye kaydedelim ve çalıştıralım. Görüntümüz şöyle olacaktır.


6 farklı boyda başlığımızı bu şekilde oluşturabiliriz.

2. Paragraf etiketi <p> </p>


Paragraf etiketi kullanıldığı yerden itibaren yeni bir paragraf başı yapacaktır. Bu tag i kullanırken aslında kapatma etiketine </p> etiketine gerek kalmadanda kullanabiliyoruz. Herhangi bir hata almayız ama benim tavsiyem tüm etiketleri kapatma etiketi ile kullanmaya alışmanızdır. Daha ileride standart hale gelebilir ve yazdığımız sitede bu durumdan kaynaklanan tarayıcı sorunları ile karşılaşmasın.

Nasıl kullanılır birde ona bakalım.


Nasıl göründü birde ona bakalım.


3. Alt Satıra Geçme Etiketi <br> yada </br>


Az önce paragraf başı yapmayı gördük. Peki aynı paragraf içinde bir alt satıra geçmek istersek o zaman ne olacak. Bunu da  <br> yada </br> etiketi ile aşacağız. satır atlamamız gereken yere bu etiketi koyacağız ve bu etiketin bittiği yerden itibaren bir alt satırdan yazılmaya başlanacak.

Bu etiketin kapama etiketi yoktur. Yani <br> yazıp sonunda </br> diye bir etiketi yoktur. Bunun yerine ya sadece <br> kullanırız yada sadece </br> tavsiyemiz tabiki ikinci kullanım.

Haydi o zaman birde kodlarımızda görelim.Nasıl göründü bakalım.


Tam etiketlerin olduğu yerden bir alt satıra geçtiği görünmektedir.

Bu dersimizde bu şekilde 3 etiketimizi hesaptan düşmüş olalım. Bir sıonraki derste diğer etiketlerin anlatımı ile devam edeceğiz inşallah. Çalışan arkadaşlarıma kolaylıklar. Haydi vesselam.

KONUNUN YAZARI NCFKR
DİĞER KONU ANLATIMLARI İÇİN TIKLA VE ÖĞREN

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…