48 C# Görsel Programlama 48 Klasör İşlemleri 3 Windowsdaki Klasör Oluşturma İşlemi

Merhabalar. Geçen dersimde söz verdiğim gibi Windowsda klasör oluşturma işlemi nasıl yapılıyor buna bakacağız. İlk iki dersimize göre daha kapsamlı bir konu ile sizlerleyim.

O zaman Bismillah diyelim ve başlayalım.

Kısaca neyden bahsettiğimi açıklayayım sizlere.

Şimdi biliyorsunuz ki Windowsda herhangi bir klasör içindeyken SağTık--> Yeni--> Klasör  seçeneğine tıklayınca Windows o klasör içinde Yeni Klasör adında bir klasör oluşturur. Ama problem şuradadır. O isimde bir klasör varsa Windows bizim için oluşturduğu klasörün adına şunu yazar Yeni Klasör(1) buda varsa (2) vesaire bu böyle sonsuza kadar gider. İşte bunu nasıl yapıyorlar bizde bu yazımda bunu inceleyeceğiz.

Geçen iki dersi bilen arkadaşlarım birazdan göreceğimiz formuda hatırlayacaklardır. Konumuza ait butonlarında eklenmiş hali ile formumuzu görelim.İşimiz en alttaki kısım ile şimdi kodlarımıza geçebiliriz.


Bu güzel işlemi yapan kodları açıklamaya geldi sıra.

Öncelikle global olarak değişken tanımlamalarımızı yapıyoruz.

Daha sonra for(; ;) şeklindeki bir ifade ile sonsuz bir döngü oluşturuyoruz. 

İf  şartında sorduğumuz ifade ise şu. 

Belirttiğimiz klasörün aynısından belirtilen adreste  var mı diyoruz.

Directory.Exist kendisine parametre olarak bir yol yani path alır ve bu alınan yolun aynısına sahip, o oluşturulan yerde başka bir klasör var mı diye bakar. Eğer varsa geriye True değeri yoksa da False değeri döndürür.

Burada mesela masaüstünde Yeni Klasör isimli bir klasörün olduğunu varsayarsak. Şartın içine girer ve kodları gerçekler. 

Bir diğer if ifadesi ise aynı şekilde ilk if içinde yeniklasör değişkenine yeni atılan değerin yine o klasör içinde olup olmadığını kontrol eder. Başına koymuş olduğumuz ! işareti gelen değerini tersini bize döndürür. Yani yok ise mesela false değeri dönecektir biz ! işareti ile onu true yapıp şartın blokları arasına girmesini sağlıyoruz. Ve o klasör orada olmadığı içinde break komutu ile sonsuz döngünün dışına atıyoruz kendimizi.Daha sonrada bildiğimiz metodla en son hafızada kalan klasörü masa üstünde oluşturuyoruz.


Görelim.

İşte sır gibi saklanan o kodları artık bizde biliyoruz :D Bu anlatımda bu kadardı umarım yararlı olmuştur. Kolay gelsin herkese. Ben kaçar vesselam.


Murat BilginerYorumlar