Ana içeriğe atla

48 C# Görsel Programlama 48 Klasör İşlemleri 3 Windowsdaki Klasör Oluşturma İşlemi

Merhabalar. Geçen dersimde söz verdiğim gibi Windowsda klasör oluşturma işlemi nasıl yapılıyor buna bakacağız. İlk iki dersimize göre daha kapsamlı bir konu ile sizlerleyim.

O zaman Bismillah diyelim ve başlayalım.

Kısaca neyden bahsettiğimi açıklayayım sizlere.

Şimdi biliyorsunuz ki Windowsda herhangi bir klasör içindeyken SağTık--> Yeni--> Klasör  seçeneğine tıklayınca Windows o klasör içinde Yeni Klasör adında bir klasör oluşturur. Ama problem şuradadır. O isimde bir klasör varsa Windows bizim için oluşturduğu klasörün adına şunu yazar Yeni Klasör(1) buda varsa (2) vesaire bu böyle sonsuza kadar gider. İşte bunu nasıl yapıyorlar bizde bu yazımda bunu inceleyeceğiz.

Geçen iki dersi bilen arkadaşlarım birazdan göreceğimiz formuda hatırlayacaklardır. Konumuza ait butonlarında eklenmiş hali ile formumuzu görelim.İşimiz en alttaki kısım ile şimdi kodlarımıza geçebiliriz.


Bu güzel işlemi yapan kodları açıklamaya geldi sıra.

Öncelikle global olarak değişken tanımlamalarımızı yapıyoruz.

Daha sonra for(; ;) şeklindeki bir ifade ile sonsuz bir döngü oluşturuyoruz. 

İf  şartında sorduğumuz ifade ise şu. 

Belirttiğimiz klasörün aynısından belirtilen adreste  var mı diyoruz.

Directory.Exist kendisine parametre olarak bir yol yani path alır ve bu alınan yolun aynısına sahip, o oluşturulan yerde başka bir klasör var mı diye bakar. Eğer varsa geriye True değeri yoksa da False değeri döndürür.

Burada mesela masaüstünde Yeni Klasör isimli bir klasörün olduğunu varsayarsak. Şartın içine girer ve kodları gerçekler. 

Bir diğer if ifadesi ise aynı şekilde ilk if içinde yeniklasör değişkenine yeni atılan değerin yine o klasör içinde olup olmadığını kontrol eder. Başına koymuş olduğumuz ! işareti gelen değerini tersini bize döndürür. Yani yok ise mesela false değeri dönecektir biz ! işareti ile onu true yapıp şartın blokları arasına girmesini sağlıyoruz. Ve o klasör orada olmadığı içinde break komutu ile sonsuz döngünün dışına atıyoruz kendimizi.Daha sonrada bildiğimiz metodla en son hafızada kalan klasörü masa üstünde oluşturuyoruz.


Görelim.

İşte sır gibi saklanan o kodları artık bizde biliyoruz :D Bu anlatımda bu kadardı umarım yararlı olmuştur. Kolay gelsin herkese. Ben kaçar vesselam.


Murat BilginerYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…