Ana içeriğe atla

47 C# Görsel Programlama 47 Klasör İşlemleri 2 Klasör Oluşturma

Merhabalar. Geçen anlatımıma kaldığım yerden devam edelim istiyorum bu yazımda. Yine klasör oluşturma işlemlerine devam edeceğiz ama biraz daha kapsamlı bir program yazmaya çalışacağız. Bu sayede yeni kodları da öğrenmiş olacağız.

O zaman Bismillah diyelim ve başlayalım.

Bu yazımızda klasör ismini ve bu klasörün oluşmasını istediğimiz yeri kendimiz belirleyerek o adreste klasörün oluşmasını sağlayacağız. 

Bu işlemi yaparken bir dizi kontrol ögesi kullanacağız. Formumuzu görelim ve devam edelim.


Bu sefer işimiz dinamik klasör oluştur kısmı ile. Textboxlar yardımı ile gerekli bilgileri alacağız. 


Kayıt yeri butonuyla dosyanın kaydedileceği adresi seçeceğiz bunun için ise projemize FolderBrowserDialog nesnesini eklemeliyiz.

İlk olarak kayıt yerimizi belirleyelim. 

Bu işlem için FolderBrowserDialog nesnesi bize yardımcı olacak.

SelectedPath metodu ile de seçtiğimiz yolu alacağız.

Projemizde alacağımız adresi tutması için string türünde yol diye ve klasör ismini tutmak içinde klasöradı şeklinde değişkenleri global olarak tanımladık.Şimdi kodlarımıza bakalım.


Kodları kısaca açıklayacak olursak. İf ile şarta baktık folderBrowserDialog nesnesi üzerinde çalışma yaptıktan sonra eğer tamam butonuna tıklanmış ise aşağıdaki kodları çalıştırmasını istedik. SelectedPath ile adresi aldık. Aldığımız adresi textboxa yazdırdık.

Yazdırdığımız textbox ın ise ReadOnly olayını True yaptımki adrese dışardan müdahale olmasın.

Görelim.


Adresi aldık. Şimdi sırada bir klasör adı girip bu klasörü belirlenen adreste oluşturmaya kaldı.

Klasör adını NCFKR girdiğimizi farz ediyorum.


Klasör oluştur butonuna tıkladığımızda hangi kodlar çalışacak bunu görelim.


Kodlara bakalım şimdide.

Öncelikle klasöradı değişkenimize textboxdaki değeri aldık.

Sonra kontrol ögelerimiz işin içine giriyor. 

Biz biliyoruz ki Windowsta isimsiz klasör oluşturulamaz. 

Öyleyse ilk kontrolümüz bunla ilgili klasöradı değişkeninin içi boşsa demek ki kullanıcı klasör adını girmemiştir bizde kullanıcıyı bir mesajla uyarmalıyız.


Daha sonra oluşturulacak adres, bu adres belirtilmemişse biz yine klasörü oluşturamayız çünkü elimizde adres yok bunu da kontrol ettik ve boş ise kullanıcıyı uyardık.


Bunların hepsi tamam ise en sondaki else ifadesi gerçeklenir. Kodlar uygulanır. 

Oradaki kodlarda dikkatimizi çeken bir şey var oluşturacağımız adresi belirtirken yol ile klasör adı arasına "\\" ifadesi kullanılmıştır. 

Bunu açıklayalım. 

Biz kayıt yerinden dosya yolunu aldığımızda bize şu değeri döndürür C:\Users\murat\Desktop biz ise bu adreste NCFKR adında bir klasör oluturmak istiyoruz. O zaman diğer Users içinde oluşmuş murat klasörünü ifade ederken Users\murat aradaki  \ ters slash  işareti konulduğu gibi benimde Desktoptan sonra \ işaretini koymam gerekir. 

Neden iki tane sorusunun cevabı ise biz biliyoruz ki yine \ tek başına anlamı olan bir ifadedir ve bir kod gibi görünür eğer biz gerçekten \ ifadeyi yazıda kullanmak istiyorsak ifadenin kod gibi algılanmamasını sağlamak için \\ şeklinde kullanırız.

Evet bütün işlemlerimizi yaptığımıza göre istediğimiz adreste oluşturduğumuz klasörümüzü görelim.Böylelikle bu anlatımımında sonuna gelmiş olduk. 

Bir daha ki yazımda sizlere, Windowsta bilirsiniz yeni klasör oluştur deyince otomatik olarak bir klasör oluşturur ama oluşturacağınız dizinde yeni klasör adında bir tane daha klasör varsa oluşturacağı klasörü Yeni Klasör(1)  şeklinde oluşturur bunu nasıl yapabiliriz bundan bahsetmeye çalışacağım. Şimdilik benden bu kadar kolay gelsin. Vesselam.


Murat BilginerYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…