Ana içeriğe atla

45 C# Görsel Programlama 45 Metin Belgesi Oluşturma

Merhaba arkadaşlar. Şimdi sizlere C# da kodlar ile istediğimiz adreste istediğimiz isimde bir metin belgesi nasıl oluşturulur. Bunu anlatmaya çalışacağım.

Sadece oluşturacağız kalacak mı hayır.  Bir sonraki anlatımda da oluşturduğumuz bu dosya içine nasıl veri kaydı yapabileceğiz bunu anlatmaya çalışacağım. İşte o zaman her şey çok anlam kazanmış olacak. Ama öncelikli amacımız bir metin belgesini istediğimiz adreste oluşturma.

O zaman bismillah diyelim ve başlayalım.

Biliyorsunuz ki  C# da  dosya işlemleri için biz IO uzayını kullanıyoruz. O zaman yapacağımız ilk iş projemize System.IO uzayını eklemek olacaktır.

using System.IO;Eklediğimize göre işlemlerimize girişebiliriz artık.

İlk yapmamız gereken dosya işlemini yapabileceğimiz dosya yazma türünde bir değişken tanımlama olacaktır.

StreamWriter sw;
Şimdi üzerinde çalıştığımız formu bir görelim ve bunun üzerinden de devam edelim.


Kayıt yeri butonuna tıkladığımızı düşünelim.


Belgenin oluşturulacağı bir yol gösterelim progama ve o yoluda yazmaya karşı korumalı textbox üzerinden görelim.

Bunun için bize yardımcı olacak kodlarımız dosya konumu seçmek için kullanabildiğimiz FolderBrowserDialog nesnesi olacaktır. ToolBox tan projemize bir tane  FolderBrowserDialog nesnesi ekliyoruz.


Eklediğimize göre artık istediğimiz işlemi yapabiliriz. 

Program için gerekli olan değişken tanımlamalarımızı da verelim. Bu tanımlamaları global olarak yapmakta fayda var durduk yere gereksiz hatalar almayalım.

  private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            // KAYIT YERİ BUTONU 


              if (folderBrowserDialog1.ShowDialog()==DialogResult.OK)
            {
                belgeninyolu = folderBrowserDialog1.SelectedPath.ToString();
                textBox2.Text = belgeninyolu;
                
            }
        }
Program folderBrowserDialog1.ShowDialog() kodlarını gördüğü an bize seçenek yapabilmemiz için dosya ortamını açacaktır.

Seçimi yapıp tamam tuşuna bastığımızda ShowDialog() metodu geriye OK değerini döndürür ve bizde if de geriye dönen değer OK ise altındaki işlemleri yapmasını istedik.

Tamam dediğimiz anda belgeninyolu değişkenine seçtiğimiz adresin yolunu aldık. Bunu da zaten ingilizcede de yol demek ol Path metodu ile yaptık. 

SelecthPath metodu ile seçilen yolun aldık ve string değişkene de ToString() metodu ile atadık.

Gelen adresi de textbox üzerinde gösterdik.

Şu ana kadar yaptıklarımızı bir görelim adım adım.

Artık sıra geldi dosyamızın ismini girip belirtilen yola kaydetmeye.

private void button2_Click(object sender, EventArgs e)
      

  {
            // BELGEYİ OLUŞTUR BUTONU


            belgeadı = textBox1.Text;


            sw = File.CreateText(belgeninyolu + "\\" + belgeadı + ".txt");
            sw.Close();


        }Kodları irdeleyecek olursak.

Dosya işlemini yapmak için tanımladığımız sw değişkenine yukarıda gördüğümüz işlemi yaptırdık. Bu işlemde File sınıfının CreateText metodu ile yeni bir belge oluştur dedik. Bu metodun beklediği bir parametre vardır o da dosyanın yolu yani path dir.

Parantezler arasına dosyanın yolu ve ismini yazdık ve bitti.

Dosya istediğimiz isimde ve istediğimiz yere kaydoldu. Tabi burada değişik kontroller ile aynı dosya o klasör içinde var mı textbox a dosyanın ismi yazıldı mı yazılmadı mı bunlar kontrol ettirilerek daha sağlıklı bir program yazılmış olacaktır.

Son olarak sw.Close(); ile dosya işlemini kapattık. Bir sonraki dersimizde göreceğiz eğer bu kapatma işlemini yapmaz isek bu program bu dosya üzerinde başka bir işlem yapamayacaktır. Onun için bunu kapatmak önemli.

İşte bu kadardı. 

Bakalım dosyamız istediğimiz yerde istediğimiz isimde oluşmuş mu?


Gördüğümüz gibi başardık. Bir sonraki bu oluşturduğumuz dosya içine program üzerinden veri kaydetmeyi anlatmaya çalışacağım.

Çalışan arkadaşlarıma kolaylıklar dilerim. Vesselam.

Murat Bilginer
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…