Ana içeriğe atla

42 C# Görsel Programlama 42 Diziler 4

Merhabalar. Dizilerde kullanabildiğimiz metodlarımıza devam ediyoruz.

1. Join Metodu


Bu metodu bir dizi içindeki elemanların bir string değişkene aralarına belirtilen karakter konularak aktaran metoddur.

string[] sayılar={"1","2","3"};

string a;

a=String.Join(ayırıcı_karakter,diziismi);

a=String.Join("*",sayılar); 


şeklinde olacaktır.
2. Copy Metodu


Bir dizinin içeriğini başka bir diziye kopyalamak amacı ile kullanılan metoddur. 

Array.Copy(Kaynak_Dizi_Adı,Hedef_Dizi_Adı,Eleman_sayısı);Diğer dizi içine kopyalama işlemi yapılırken dizinin 0. elemanından başlanarak istenilen eleman kadar değer eski değerleri yerine yazılacaktır. Bu unutulmamalıdır.

3. Sort Metodu


Bu metod dizi içindeki elemanları küçükten büyüğe sıraya koyma amacı ile kullanılır. İfade bir string ise alfabetik dizilim yapacaktır. İnt ise de küçükten büyüğe sıralayacaktır.

Array.Sort(Dizi_adı);

4. Reverse Metodu


Bu metod ise bir dizinin elemanlarını ters çevirmeye yardımcı olur. Mesela en çok ne işe yarar dizinin elemanlarını sort metodu ile küçükten büyüğe sıraladıktan sonra reverse metodu ile ters çevirsek büyükten küçüğe sıralamış oluruz.

Array.Reverse(Dizi_Adı);


Bu anlatımımızın da burada sonuna gelmiş olalım. Bir daha ki yazımda ArrayList sınıfına giriş yapıcaz tür belirtmeden boyut belirtmeden dizi tanımlaması nasıl yapılır bunlarda ne gibi metodlar kullanılır bunları anlatmaya çalışacağım. 

Çalışan arkadaşlarıma kolaylıklar diler buralardan giderim vesselam.

Murat Bilginer
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…

Matlab Programlama 6 Ekrana Bilgi Yazdırma 2 fprintf Komutu

Merhabalar herkese. Son Matlab dersimizde ekranda bilgi gösterme işlemini disp komutu ile nasıl yapıldığını anlatmıştım. Bu dersimizde de yine ekranda bilgi gösterme işlemine devam edeceğiz. Bu dersimizde ise yine bu işlemi yapabildiğimiz diğer komutumuz olan fprintf komutunu anlatmaya çalışacağım.
O zaman Bismillah diyelim ve başlayalım.
İlk olarak fprinf komutunun genel olarak nasıl kullanıldığı ile işe başlayalım.
Fprintf(‘Ekrana Yazılacak Açıklama %x \n’ , değer);
Şeklindedir.
Burada %x bir semboldür ve yerine yazılabilecek değerler ise şunlardır.