Ana içeriğe atla

41 C# Görsel Programlama 41 Diziler 3

Merhabalar. Diziler konumuza 3. dersimiz ile devam ediyoruz. Bu dersimizle beraber diziler ile kullanılabilecek metodları inceleyeceğiz.

Geçen dersimizde bahsetmiştim metodlara giriş yapacağımıza göre burada bir kere daha tekrar etmekte fayda var. C# da dizilere ait metodlar System.Array sınıfına aittir.

Bunu söyledikten sonra ilk metodumuz olan CreateInstance ile işe koyulalım.

1. CreateInstance Metodu


Bu metod bir diziyi değişken tipini, eleman sayısını ve boyutunu belirleyerek oluşturmak için kullanılan metoddur.

Kullanımı;

Array.CreateInstance(Değişken_türü, Eleman_Sayısı, Dizinin_Boyutu);
Array okul=Array.CreateInstance(typeof(string),10);


Dizi bir boyutlu ise boyut belirtilmez.

Görüldüğü gibi metod ile oluşturulan dizi oluşturulan yeni bir diziye referans olmaktadır. Yoksa direk metodla oluşturduğumuz diziyi kullanamayız. Herhangi bir değer ataması yapamayız. 

2. IsArray Metodu


Bu metodumuz ise bir değişkenin dizi değişkenimi yoksa farklı bir değişken mi onu öğrenmemize yardımcı olur. Geriye true yada false şeklinde 2 değer döndürür.

Kullanımını bir örnek ile görelim.Anlatılcak pek bir şeyi de yok gibi görüldüğü gibi :D

3. SetValue Metodu 


SetValue metodu diziye değer atamak için kullandığımız bir diğer yöntemimiz metodumuzdur.

Dizi_adı.SetValue("Atanacak_Değer",index_numarası);
4. GetValue Metodu


Bu metodumuz ise dizi değerlerine ulaşmak için kullandığımız bir diğer yöntemdir.

Kullanımı;

Dizi_adı.GetValue(index değeri);

Bu yazımda 4 tane metodumuzu halletmiş olduk diğer yazımda yine metodlarımıza devam edeceğiz. Çalışan arkadaşlarıma kolaylıklar dilerim. Vesselam.

Murat Bilginer


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…