Ana içeriğe atla

39 C# Görsel Programlama 39 Diziler 1

Selamun Aleyküm dostlar. 

Yep yeni bir yazı dizisinin ilk yazısı ile yine beraberiz. C# ın en önemli konularından biri olan diziler konusuna bu yazımla beraber giriş yapacağım. Sonrası Allah Kerim diyor ve işe koyulmak istiyorum.

Nedir bu diziler ne işe yarar kendileri?


Hemen yine küçük bir örnekle girişelim işe ne işe yaradığını hep beraber görelim. 

Düşünün ki bir okuldaki öğrencilerin notlarını bir program içinde kullanacağız. Şimdi hayal gücümün sınırlarını biraz zorlayarak kendi okulumdan örnek vereyim sizlere. Efsane midir gerçek midir bilmiyorum ama okulumuzda 50.000  tane öğrenci olduğu söylenir.

 Düşünsenize şu ana kadar diziler diye bir kavram bilmiyoruz ve bu öğrencilerin notlarını ise programda kullanmak istiyoruz. Yapacağımız işlem şuydu bir birinden farklı 50000 tane değişken tanımlayacaktım ve her birine not değerlerine sırası ile girmem gerekecekti. 

Baktığımızda pek akıllı işi değil gibi duruyor. 

Tam bu noktada C# mühendisleri dur kardeşim diyor sen aynı türden verilerin varsa elinde hepsi için ayrı ayrı değişken tanımlama, bunları bir grup halinde bir arada saklayabileceğin yapılar oluşturduk biz senin için diyor. 

İşte diziler kavramı belkide böyle ortaya çıktı. Buda benim efsanem olsun.

Sözün özü
aynı türden verilerin sıralanarak gruplamamıza olanak sağlayan yapılara biz dizi diyoruz.

Pek çok dizi tanımlama yöntemimiz var biz basitinden bir başlagıç yapalım.

En temel dizi tanımlama şekli;

Değişken_türü[] Dizi_İsmi; 


Birde programdaki bir hali ile görelim.

int[] okul;


Bu şekilde okul adında bir int dizi tanımlamış oluyoruz. Böyle oluşturduğumuz bir dizinin boyut sınırı yoktur istediğimiz kadar veri girişi sağlayabiliriz. 

Peki boyutunu belirlemek istesem dizimi sınırlı hale getirmek isteseydim ne yapacaktım?


Eğer bir dizinin boyutunu belirlemek istersek o zaman imdadımıza new komutu yetişecek o tanımlamada şu şekilde olacaktır.

int[] okul=new int[10];
Peki belirledik dizimizi kendim değer girmek istersem ne yapmak gerekecek peki?


Onuda şöyle yapacağız.

int[] okulnot={10,20,30,40,50};Bu şekilde bir dizi tanımlaması da mümküdür. 

Burada dikkat etmemiz gereken işlem ise şudur. Değerleri verirken dizinin türüne dikkat etmek gerekir. Eğer dizim bir string olsaydı o zaman verileri " " (çift tırnak) arasına yazılmalı char tipli ise ' ' (tek tırnaklar) arasına yazılmalıdır.

Diziye eleman atama demişken programın çalışırken dizimize değer atamak istesem bunu nasıl yapacağım ona bakalım.


Bunu anlatmadan önce bir konuya değinmekte de fayda var aslında. Diziler index numarası olarak sıralamaya sıfırdan başlar.

Yani int[] okul=new int[10]; dediğimizde dizinin 10 eleman alabileceğini belirtmiş oluruz. Ama saymaya sıfırdan başlar son elemanın index değerinin 9 olduğu unutulmamalıdır.

Daha net söylemek gerekirse;


int[] okulnot={10,20,30,40,50}; bu dizide 10 değerinin index değeri 0, 50 değerinin ise 4  tür. Buna özellikle dikkat etmeliyiz dedikten sonra konumuza devam edelim. 


Çalışma anında değer atama işlemi ise şu şekilde olur.

Mesela oluşturmuş olduğumuz okul dizisinin 0. elemanına bir değer atayalım.

okul[0]=10; 


şeklinde yapacaktık.

Gördüğümüz gibi veriyi nereye eklemek istiyorsam o index değeri ile adresi gösterip sonrada eşitin sağ tarafına değeri yazıyoruz. 


Böylelikle dizilere güzel bir giriş yapmış olduk. İleriki derslerde diğer özelliklerini incelemeye devam edeceğiz inşallah. Şimdilik bu kadar diyelim. Çalışan arkadaşlarıma kolaylıklar dilerim. Vesselam. 


Murat BilginerYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…