39 C# Görsel Programlama 39 Diziler 1

Selamun Aleyküm dostlar. 

Yep yeni bir yazı dizisinin ilk yazısı ile yine beraberiz. C# ın en önemli konularından biri olan diziler konusuna bu yazımla beraber giriş yapacağım. Sonrası Allah Kerim diyor ve işe koyulmak istiyorum.

Nedir bu diziler ne işe yarar kendileri?


Hemen yine küçük bir örnekle girişelim işe ne işe yaradığını hep beraber görelim. 

Düşünün ki bir okuldaki öğrencilerin notlarını bir program içinde kullanacağız. Şimdi hayal gücümün sınırlarını biraz zorlayarak kendi okulumdan örnek vereyim sizlere. Efsane midir gerçek midir bilmiyorum ama okulumuzda 50.000  tane öğrenci olduğu söylenir.

 Düşünsenize şu ana kadar diziler diye bir kavram bilmiyoruz ve bu öğrencilerin notlarını ise programda kullanmak istiyoruz. Yapacağımız işlem şuydu bir birinden farklı 50000 tane değişken tanımlayacaktım ve her birine not değerlerine sırası ile girmem gerekecekti. 

Baktığımızda pek akıllı işi değil gibi duruyor. 

Tam bu noktada C# mühendisleri dur kardeşim diyor sen aynı türden verilerin varsa elinde hepsi için ayrı ayrı değişken tanımlama, bunları bir grup halinde bir arada saklayabileceğin yapılar oluşturduk biz senin için diyor. 

İşte diziler kavramı belkide böyle ortaya çıktı. Buda benim efsanem olsun.

Sözün özü
aynı türden verilerin sıralanarak gruplamamıza olanak sağlayan yapılara biz dizi diyoruz.

Pek çok dizi tanımlama yöntemimiz var biz basitinden bir başlagıç yapalım.

En temel dizi tanımlama şekli;

Değişken_türü[] Dizi_İsmi; 


Birde programdaki bir hali ile görelim.

int[] okul;


Bu şekilde okul adında bir int dizi tanımlamış oluyoruz. Böyle oluşturduğumuz bir dizinin boyut sınırı yoktur istediğimiz kadar veri girişi sağlayabiliriz. 

Peki boyutunu belirlemek istesem dizimi sınırlı hale getirmek isteseydim ne yapacaktım?


Eğer bir dizinin boyutunu belirlemek istersek o zaman imdadımıza new komutu yetişecek o tanımlamada şu şekilde olacaktır.

int[] okul=new int[10];
Peki belirledik dizimizi kendim değer girmek istersem ne yapmak gerekecek peki?


Onuda şöyle yapacağız.

int[] okulnot={10,20,30,40,50};Bu şekilde bir dizi tanımlaması da mümküdür. 

Burada dikkat etmemiz gereken işlem ise şudur. Değerleri verirken dizinin türüne dikkat etmek gerekir. Eğer dizim bir string olsaydı o zaman verileri " " (çift tırnak) arasına yazılmalı char tipli ise ' ' (tek tırnaklar) arasına yazılmalıdır.

Diziye eleman atama demişken programın çalışırken dizimize değer atamak istesem bunu nasıl yapacağım ona bakalım.


Bunu anlatmadan önce bir konuya değinmekte de fayda var aslında. Diziler index numarası olarak sıralamaya sıfırdan başlar.

Yani int[] okul=new int[10]; dediğimizde dizinin 10 eleman alabileceğini belirtmiş oluruz. Ama saymaya sıfırdan başlar son elemanın index değerinin 9 olduğu unutulmamalıdır.

Daha net söylemek gerekirse;


int[] okulnot={10,20,30,40,50}; bu dizide 10 değerinin index değeri 0, 50 değerinin ise 4  tür. Buna özellikle dikkat etmeliyiz dedikten sonra konumuza devam edelim. 


Çalışma anında değer atama işlemi ise şu şekilde olur.

Mesela oluşturmuş olduğumuz okul dizisinin 0. elemanına bir değer atayalım.

okul[0]=10; 


şeklinde yapacaktık.

Gördüğümüz gibi veriyi nereye eklemek istiyorsam o index değeri ile adresi gösterip sonrada eşitin sağ tarafına değeri yazıyoruz. 


Böylelikle dizilere güzel bir giriş yapmış olduk. İleriki derslerde diğer özelliklerini incelemeye devam edeceğiz inşallah. Şimdilik bu kadar diyelim. Çalışan arkadaşlarıma kolaylıklar dilerim. Vesselam. 


Murat BilginerYorumlar