Ana içeriğe atla

36 C# Görsel Programlama 36 Metodlar 1

Merhaba herkese. Daha önceki yazdığım ve sitemde paylaştığım pek çok programda metodları kullandım ama detaylı anlatımını yapmamıştım. O da bu yazıma nasipmiş. Bu yazımda söylediğim gibi C# da metod kavramını incelemeye anlamaya çalışacağız.

O zaman bismillah deyip başlayalım.

Nedir bu metodlar ne işe yararlar?


Döngüler konusundan hatırlayacağınız gibi ard arda çalıştırmak istediğimiz kodları bir döngüye sokup aynı kodlardan bir sürü yazma zahmetinden kurtuluyorduk. Bu hem programımızı hem bizi performans açısından olumlu yönde etkiliyordu. 

Ama döngüleri düşünürsek bir işlem başladımı art arda istediğimiz kadar çalışmaktaydı. Ya biz bazı kodlarımızı art arda değilde programın belli aşamalarında tekrar tekrar çalıştırmak isteseydik.

İşte tamda burada metod dediğimiz kavram bizim imdadımıza yetişiyor.

Zaten C# ın arka planına ve çalışma mantığına baksak sınıf ve metodlarla çalışma mantığı olduğunu göreceğiz. 

Şu kavramı çok yeni değilseniz C# da duymuşsunuzdur. Mesela ToString metodu. İşte biz kodlarımız içinde bu metodu kullandığımızda aslında C# mühendislerinin bizim için yazmış oldukları ToString metodunu çağırır arka plandaki o kodların çalışmasını sağlarız.


C# mühendisleri bu noktada düşünmüşlerki biz bütün kullanıcıların specifik yazacakları kodları tahmin edemeyiz o zaman onlarında böyle metodları yazmalarına ve bu kodlarını istedikleri gibi kullanmalarına olanak sağlıyalım demişler ve kullanıcı tarafından yazılabilen metodlar kavramı ortaya çıkmış.

Yani düşünün bir faktöriyel hesabı yaptıracaksınız ve programın değişik zamanlarında 100 kere tekrarlanıyor her çalışma anı için aynı kodları yazmak hem bizi bezdirirdi programlamadan soğuturdu hemde programımızın performansının düşmesine neden olurdu. 

İşte bizlerde bu dezavantajlardan kurtulmak için faktöriyel hesabı yapacak kodlarımızı bir metod halinde yazarız ve çalışması gereken yerde de tek satır ile bu kodlara adres gösterir ve o kodların çalışmasını sağlarız. 

İşte metodların en temel mantığı budur. Daha çılgın ne gibi özellikler yüklediler bilmiyorum C# mühendisleri ama bu bilgi bile çok çok şeyler kazandıracak niteliktedir.

Artık nasıl yazılır bu metodlar onlara bakma zamanı geldi.

Şimdi anlaşılması genelde biraz karmaşık, ama biraz karmaşık olan yerine geldik. Metodlar geriye değer döndüren veya döndürmeyen şeklinde 2 ye ayırmak mümkündür. Bu yazımızda bir geriye değer döndürmeyen metodlar üzerinde duracağız inşallah.

Geriye Değer Döndürmeyen Metodlar


Formal olmayan şekliyle olayı göstermek gerekirse

Erişim_Biçimi Void Metodun_Erişim_İsmi(Parametreler)
{
   Kodlar...
}


En temel kullanımı bu şekildedir. 

Şimdi örneklerle bir kaç kullanım şeklini görmeye çalışalım.

Bu arada aklınıza şu soru gelmiş olabilir iyi güzel hoşta arkadaş ben bu metodu programın neresine yazacağım?


Hemen o sorunun da cevabını verelim öyle devam edelim.

Metodları genel sınıfımız içine yazarız.

Yani şöyle gösterecek olursak;


2 diye belirttiğimiz kod blogları içine yazacağız kodlarmızı.

Bunu da söyledikten sonra artık asıl işimize dönebiliriz.

Küçük bir metod yardımı ile toplama işlemi yapalım.


Kodlarımızı anlatalım. 

public diye yazdığımız ifade değişken erişim ismidir. Public olabilceği gibi private internal gibi değerlerde alabilir. Bunların farkları şimdilik konumuz değil. 

Void ifadesi ise metodumuzun geriye bir değer döndürmeyeceğini bildirmiş olduk. 

toplama ise metodumuzun ismidir. int x ve int x2 değerleri ise metodun çalışabilmesi için gereken ve metod içinde kullanılacak parametrelerdir.a ve b değerlerimizi textboxtan aldık. Ve yazdığımız metodu da gördüğümüz gibi çağırıyoruz. Başlangıçta belirttiğimiz gibi parametrelemizide yazıyoruz. Eğer gerekli parametreli yazmaz isek programda hata alırız.


2. Kullanım şekli ise parametre almayan kullanım şeklidir.Görüldüğü gibi geriye herhangi bir türde değer döndürmeyen metodlarımız bu şekildeydi. Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

Çalışan arkadaşlarıma kolaylıklar dilerim. Vesselam...

Murat Bilginer


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…