Ana içeriğe atla

34 C# Görsel Programlama 34 Döngüler 3 Do While Döngüsü

Merhabalar. Döngüler konusunda yolun sonuna yaklaştık. Bu yazımda do while döngüsünü anlatmaya çalışacağım.

Geçen yazımıdan hatırlayacaksınız. While döngüsünde döngü şartı sağlandıkça döngü kodları tekrarlanırdı. 

Do while da da pek değişen bişeyimiz yok ama C# yazılımcıları bizim için bir güzellik düşünmüşler demişler ki siz kodlarınızı döngü şartına bakmaksızın döngü kodlarını bir kere çalıştırın sonra duruma göre döngü devam etsin demişler.


Ne demek istediğimi kodlar ilede görelim.


do
{
   Kodlar
} while(şart);


Bu sistemde ilk olarak kodlar döngü şartına bakılmaksızın bir kere çalıştırılır. Daha sonraki adımlar döngü şartı sağlandığı sürece döngü devam eder. Döngü şartı fasle olduğu anda döngü dışına atılırız.

Bir tane pin kodu uygulaması yaparak Do while döngüsünü çok kolayca kavrayabilirsiniz.

PİN KODU UYGULAMASI


Bu yazımızın da böylelikle sonuna geldik. Çalışan arkadaşlarıma kolaylıklar dilerim. Vesselam.

Murat BilginerYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…