Ana içeriğe atla

33 C# Görsel Programlama 33 Döngüler 2 While Döngüsü

Merhabalar. Döngüler konumuza While döngüsü ile devam ediyoruz. Geçen dersimizden hatırlayacaksınız birden fazla çalıştırmak istediğimiz kodları döngüler yardımı ile kolayca yapıyorduk. 

Bu döngülerden biride While döngüsüdür.

While döngüsünün temel kullanımı şu şekildedir.

while(Şart)
{
   Kodlar...
}


Görmek istersek.

while(i<100)
{
   Kodlar...
}


Evet while döngüsü, for döngüsü gibi şarta bağlı çalışır. Ama for döngüsünden farkı iterasyon değerleri kodlar içinde değişime uğratılır. Ve While döngüsü döngü şartı doğrulandığı sürece blok içindeki kodlar tekrarlanır.

Küçük bir örnek verecek olursak...


Mesela While döngüsü ile 1 den 100 e kadar değerleri Form üzerine koyduğumuz bir listbox içine yazdıralım.
Gördüğümüz gibi şart sağlandığı sürece döngü kodları tekrarlandı ve iterasyon değişimi döngü içinde sağlandı.

For döngüsünde olduğu gibi While döngüsünde de sonsuz döngüler oluşturmak mümküdür.

While(true)
{
  Kodlar...
}


Bu döngü sonsuz kere çalışacaktır. Eğer kontrol farklı bir yöntemle sağlanmamışsa programın hata vermesine neden olacaktır.

Bu yazımızında böylelikle sonuna geldik. Çalışan arkadaşlarıma kolaylıklar dilerim. Vesselam...

Murat BilginerYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…