Ana içeriğe atla

32 C# Görsel Programlama 32 Döngüler 1 For Döngüsü

Merhabalar. Bu konu anlatımı için biraz geç kaldım belki ama C# programlamaya yeni başlayan arkadaşlarım için yararlı olacaktır düşüncesindeyim. Şimdi sizlere for döngüsünü anlatmaya çalışacağım.

Nedir bu döngüler ne işe yararlar?

Aslında programların yazılma sebebinin ta kendisi gibi geliyor bana döngüler. Çünkü program yazmamızın sebebi aynı işleri tekrar tekrar yapmaktan kurtulmak belkide bir yönüyle. 

Kod parçaları içinde belirli bir takım kodların birden fazla kere çalışması gerekebilir çoğu zaman.

Düşünelim ki bir program yazıyoruz ve bir kod parçasının tam 1000 kere tekrar tekrar işleme sokulması gerekiyor. Eğer programlama dilinin çalışma mantığını göz önünde bulundurursak kodlar çalışmaya yukarıdan aşagıya sırayla çalıştığını göreceğiz. 

Eee olay böyle ise döngülerin olmadığı bir dilde 1000 kere yaptırmak istediğimiz bir işlemin kodunu 1000 kere yazdırmamız gerekecekti.

İşte tamda bu noktada döngüler imdadımıza yetişiyor ve kodları defalarca tekrar etmekten bizler kurtarıyorlar.

Onlardan biride bu yazımızın konusu olan for döngüsü.


For döngüsünün en temel kullanım mantığı şöyledir.

for(iterasyon değeri; devam edeceği aralık,artış miktarı)
{
   Kodlar...
}


Birde program içindeki haliyle bakacak olursak.

for(int i=0; i<10; i++)
{
Kodlar...
}
En temel anlamda kullanımı bu şekildedir.

Bu kodlarımızı açıklamamız gerekirsede şöyle diyelim.

Bir iterasyon değeri belirledik i şeklinde ve buna bir başlangıç değeri atadık. İkinci adımda iterasyon değerimizi hangi değer aralığına kadar artış yada işleme göre azalabileceğini belirledik. Daha doğrusu for döngüsü kaç defa çalışacak buna karar verdik. En son adımda da iterasyon değerimizin kaçar kaçar artacak yada azalacak bunu belirledik.

Bir kaç tane for döngüsü tanımalaması görelim o zaman.

Artımlarımız yada azalımlarımız hep birer birer olmak zorunda değil istediğimiz şekilde bunu yapabiliriz.

for(int i=0; i<100 ; i=i+5)
{
   Kodlar...
}
for(int i=100 ; i>0 ; i=i-10)
{
   Kodlar...
}


Döngü dediğimize göre aklımıza bir şey daha geliyor. Klavyemiz üzerinde sonsuz işareti yok peki sonsuz bir döngü oluşturmak istersem ne yapacağım?

O zamanda 2 yöntem var. 

for(; ;)
{
  Kodlar...
}


yada 

for(int i=0;  ; i++)
{
   Kodlar...
}


Şeklinde bitiş noktası belirlenmemiş döngü sonsuz döngü demektir. Eğer bir çıkış şansı vermediyseniz bir hataya, programın kilitlenmesine neden olacaktır.

For döngüsü ile diyebileceklerimiz temel anlamada bu kadar ekstra kullanımlar sizin program özelliklerinize kalmış durumda. 

Çalışan arkadaşlarıma kolaylıklar dileyip bu yazıma son veriyorum. Vesselam.


Murat Bilginer

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…

Matlab Programlama 6 Ekrana Bilgi Yazdırma 2 fprintf Komutu

Merhabalar herkese. Son Matlab dersimizde ekranda bilgi gösterme işlemini disp komutu ile nasıl yapıldığını anlatmıştım. Bu dersimizde de yine ekranda bilgi gösterme işlemine devam edeceğiz. Bu dersimizde ise yine bu işlemi yapabildiğimiz diğer komutumuz olan fprintf komutunu anlatmaya çalışacağım.
O zaman Bismillah diyelim ve başlayalım.
İlk olarak fprinf komutunun genel olarak nasıl kullanıldığı ile işe başlayalım.
Fprintf(‘Ekrana Yazılacak Açıklama %x \n’ , değer);
Şeklindedir.
Burada %x bir semboldür ve yerine yazılabilecek değerler ise şunlardır.