Ana içeriğe atla

XML Öğreniyorum 9 Boş İçerikli Elementler

Merhabalar. Bu yazımda sizlere Xml de boş içerikli elementlerin yapısını anlatmaya çalışacağım.

Boş içerikli element kullanmanın 2 nedeni vardır.

1. si element boş olsa bile girilecek nitelik bilgisinden yararlanılabilir.

2. si ise Xml belgesi için bir anlam ifade etmeyen boş bir element farklı bir uygulama içinde anlamlı hale gelebilir. 

Mesela <hr></hr> boş elementi Xml için bir anlam ifade etmez iken Xml dosyası bir Html belgesinde kullanılsa bir anlam ifade eder. Yatay çizgi çizer.

Boş içerikli elementin iki tür yazım şekli vardır ve ikiside aynı sonucu verir.

1. si 


<dizi ismi="Ekip 1" süre="80 dk" başroloyuncusu="Orhan Bıyıklı"></dizi>

2.si ise 

<dizi ismi="Ekip 1" süre="80 dk" başroloyuncusu="Orhan Bıyıklı"/> 
görüldüğü gibidir ve ikiside aynı sonucu verir.

2. kullanıma bakarsak Xml belgesi için kurallardan bahsederken söylediğimiz bir kurala açılan her etiket kapanır kuralına aykırı gibi görünebilir. Ama aykırı değildir bu sadece boş elementler için geçerli bir kuraldır.

Böylelikle bu anlatımında sonuna geldik. Çalışan arkadaşlara kolaylıklar.


KONUNUN YAZARI NCFKR
DİĞER KONU ANLATIMLARI İÇİN TIKLA VE ÖĞREN

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…