Ana içeriğe atla

XML Öğreniyorum 4 Kurallar 3 Kök(Root) Element

Merhaba herkese. Bu yazımda sizlere XML de kök elementi anlatmaya çalışacağım.

İyi biçimli bir XML dosyası oluşturabilmek için kök elemana ihtiyaç vardır. 

Nedir kök eleman ?


Bildiğimiz gibi XML belgeleri elementlerden oluşuyordu.Element ne diye soran arkadaşım XML Öğreniyorum 2 Kurallar 1 (Tag Ve Element Kavramı) dersimizi okuyabilir.

Bir XML dosyasının well-formed olabilmesi için ise bir kök elemente ihtiyaç duyar. Ne dediğimizi açacak olursak. 

Mesela şöyle bir XML belgesi oluşturalım.

Bu şekilde tek bir element bir XML dosyası oluştursak bu XML dosyası well-formed dır ve hata almayız. Ama biz gerçek bir XML dosyası oluşturmak istersek işte o zaman hiç bir zaman tek element işimizi görmez birden fazla element yazarak belgemizi oluşturmak zorunda kalacağız. Şimdi bunu bir inceleyelim az önceki dosyamıza birde soyadımızı yazabileceğimiz bir element ekleyelim.
Gördüğümüz gibi istediğimiz XML dosyasını elde edemedik.

işte birden fazla elementi XML belgemize dahil edebilmek için yazacağımız tüm elementleri içine alacak bir kök(root) elemente ihtiyacımız var. Bunun nasıl olacağını yine örneğimiz üzerinde gösterelim.
Gördüğümüz istediğimiz belgemizi oluşturabildik. Burada gördüğümüz gibi <bilgiler> </bilgiler> elementleri tüm elementleri içine alan bir kök(root) elementimiz olmuştur. Tüm elementleri içine alması bakımından tek elementtir.

Son olarak şunuda söyleyip bitirelim. Elementler içinde elementleri o elementlerde içlerinde farklı elementleri barındırabilir bu böyle devam eder gider buna yuvalanma diyoruz. 

Bugünkü dersimizde böylelikle sonuna gelmiş olduk. Çalışan arkadaşlarıma kolaylıklar.


KONUNUN YAZARI NCFKR
DİĞER KONU ANLATIMLARI İÇİN TIKLA VE ÖĞREN

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…