Ana içeriğe atla

XML Öğreniyorum 2 Kurallar 1 Tag Ve Element Kavramı

Merhabalar. İlk konu anlatımında kısaca XML nedir bundan bahsetmeye çalışmıştım. Şimdi ise bir XML dosyası oluştururken dikkat etmemiz gereken noktalardan ve her dilde olduğu gibi bu dilinde belli başlı bir kaç kuralı var bu kurallardan bahsetmeye çalışacağım.

1. Tag Tanımlama


Geçen dersimizde gördüğümüz gibi XML verileri aynen HTML de olduğun gibi tag ler arasına yazılır. Ancak HTML den bir farkı vardır. HTML de tag isimleri sabittir ama XML de tüm tag isimlerini biz belirleriz.

Yani bir HTML dosyasında 

<ad> şeklinde bir tag açamazken XML de ise böyle bir tag oluşturulabilir. Bu nedenle XML in daha dinamik bir yapıya sahip olduğu söylenebilir. Bu tabi belli bir takım yararlar sağlasada getirmiş olduğu zararlarda var. 

Belirgin en önemli zararı kendi oluşturduğumuz tag ler bir şirket yapısında farklı gruplar tarafından oluşturulan bölümleri için iyi yapılanmamış ve oluşturulmamış bir XML dosyasında belirsizliklere yol açabilmektedir. Ama iyi bir tanımlama ile bunun önüne geçmek mümkündür bunada ileriki derslerde değineceğim.

XML için ilk kuralımızı söylüyorum. 


Açılan tag mutlaka kapanmalıdır.


<ad> bu şekilde yazılan bir XML dosyası well-formed değildir ve tarayıcıda kapanmamış tag var hatası ile karşılaşırız.

<ad></ad> en temelde en uygun kullanım böyledir. Açılan tag kapatılmalıdır.

2. Element Oluşturma


Bir XML dosyası temelde bir root(kök element) ve bunun altında alt elementlerden oluşur.

Element ne peki?

Küçük bir örnekle anlatmaya çalışayım.

<ad>Murat</ad> 

Burada <ad>--> Açılan tag dir.

     Murat --> İçeriktir.
                    
                  </ad>--> Kapanan tag dir.

işte bir açılan tag içerik ve kapanan tagden oluşan yapının tamamına element diyoruz.


Bunun tamamına ad elementi diyoruz.

son olarak şunu de söyleyip bitireyim bir elementin içinde içerik dediğimiz kısım da veri bulunabileceği gibi elementlerde bulunabilir.

Böylelikle bu dersimizinde sonuna gelmiş bulunuyoruz. Çalışan arkadaşlarıma kolaylıklar dilerim.


KONUNUN YAZARI NCFKR
DİĞER KONU ANLATIMLARI İÇİN TIKLA VE ÖĞREN

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Programlama Konu Anlatımı

18 Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu KullanımıMerhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.Bismillah diyelim ve başlayalım.Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.Devamını Gör-->
17 Matlab Programlama 17 Matlab de Kullanıma Hazır Fonksiyonlar Ve İşlevleriMerhabalar herkese. Matlab derslerimizin 13. sü ile yolumuza devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere Matlab'in pek çok hazır fonksiyonundan ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağım.O zaman Bismillah diyelim ve yolumuza koyulalım.1 SAYI YUVARLAMA FONKSİYONLARIMatlab de ondalık sayılar üzerinde işlem yapabilmek için bize kolaylık sağlayan 4 tane fonksiyon vardır. Bu fonksiyonlar fix, round, ceil ve floor'dur.Devamını Gör-->
16 Matla…